Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sorgulamak

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Doğal olmayan cinsel davranışları bırakabilmenin en etkili yolu, bir amaç edinmektir. Ve edinilecek en iyi ve insanların hepsi için geçerli olan amaç, sorgulamak, düşünmektir. (bu benim düşüncem, eger inanmıyor gibiyseniz sorgulayın.)

Şimdi ben bunu dedim diye direkt sorgulamaya geçmek ister, bunu amaç edinmek isteyebilirsiniz. Burda da şu tavsiyeyi vereceğim: bunu da sorgulayın, her şeyi sorgulayın.
Sorgulanmamış bir yaşam, yaşanmaya değmez.

Sorgulayarak gerçeğe ulaşmaya çalışırız, peki neden gerçeğe ulaşmaya çalışırız ki?
Biz bu dünyadayız ve bazı gerçekler var, gerçekler bizim doğru olanı yapmamızı ve hayatı doğru yaşamamızı sağlarlar. Örneğin Yaratıcının olduğunu düşünüyorsak ve belli bir dine inanıyorsak (tabii ki sorgulayarak bu yaratıcıya ve dine inandiysak) bu bizim davranışlarımızı etkiler Doğru yaptığımızın bilincinde olmanın keyfini alırız.

Öte yandan hiç sorgulamazsak, araştırmazsak, düşünmezsek gerçeği bulamayız. Gerçekten habersiz olarak yaşamak bence çok kötü. bu dünyaya neden geldiğimizi anlayabilmek için bütün bize verilmiş olgulardan şüphe etmemiz gerekiyor. O zaman kendi aklımızı kullanarak, sıfırdan kendi felsefemizi oluşturabiliriz. Bu da hem kendimiz olmamızı hem de kendimizi gercekeleştirmemizi sağlar.

Neden kendimiz olalım ki?
Başkalarının aklına güvenmek, özellikle tanrı gibi konularda, hayatla şans oynamaktır hatta geçersiz bile sayılabilir o inanç. Herkesin kendi aklı varsa o zaman herkes kendi sorgulamalıdır.
Insanlar başkalarının bulmuş olduğu nedene oranla kendi buldukları nedenlere daha çok ikna olurlar
-Sam horn

Ben sorgulayarak gerçeklere ulaşmak gibi bir amaç edindim çünkü gerçeklerden habersiz olmanın doğal olarak verdiği o kötü histen rahatsız oldum. Felsefi kitaplar okumaya başladım ve odaklanmamı artırmak, beyin sisimi kaldırmak için nofape başladım, şekeri bıraktım, yürümenin yaratıcı düşünmeyi %60 oranında artırdığını öğrendiğim için yürümeye başladım, uzun süreli bilişsel işlevi koruduğu için az ve çeşitli yemeye ve aralıklı oruç yapmaya başladım, uykunun öğrenmede ve bilişsel işlevlerde önemli rolünü bildiğim için kaliteli uyku için gerekenleri yaptım, başka insanlarla düşünmenin daha doğru sonuçlara ulaşmamda yardımcı olduğunu öğrendiğim için sosyalleşmeye başladım. Yanıma bilimi ve gerçekleri alıp ilerliyorum.

Umarim buradaki, hatta ülkemizdeki, hatta dünyadaki tüm insanlar, gerçeği bulup doğruları yapmanın mantıklı olduğunu anlayabilir ve başımızda bir dert olduğunda düşünmenin, sorgulamanın daha zor olacağını bildiğimiz için birbirimize yardım edebileceğimiz bir ortam oluşur.

Bunun için de sorgulamayı ve düşünmeyi salgın hastalık gibi yaymamız gerekir.

Son düzenleme:

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Eline sağlık ?

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
yürümenin yaratıcı düşünmeyi %60 oranında artırdığını öğrendiğim için yürümeye başladım
Bu olayı gerçekten bende hissediyorum. Büyük insanlarda bunu yapıyormuş sanırım. Normalde yürümenin sadece , ara vermek olduğu düşünülür. Ama fark ettiğim üzere bulduğum büyük fikirler ve değişimler hep yürürken olmuştur.

Ek: Yürürken büyük değişimler geçirmedim. Büyük değişim fikirleri aklıma geldi sadece ??

Son düzenleme:

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Bu olayı gerçekten bende hissediyorum. Büyük insanlarda bunu yapıyormuş sanırım. Normalde yürümenin sadece , ara vermek olduğu düşünülür. Ama fark ettiğim üzere bulduğum büyük fikirler ve değişimler hep yürürken olmuştur.

Ek: Yürürken büyük değişimler geçirmedim. Büyük değişim fikirleri aklıma geldi sadece ??
Aynen öyle, Nietszche gibi birçok yazar eserlerinin yürümelerine borçlu olduğunu söylemiş.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için:

redteg81

Ay Yolcusu
Ben sorguladım ve artık dinsiz bir bireyim . Her gece yastığa başımı koyduğum zaman tanrı var mı acaba diye kendi kendime düşünüyorum . Galiba olmadığına kanaat getireceğim. Kafayı yedim kendimi toparlayamıyorum :/ Bunu da neden buraya yazdım onu da bilmiyorum :)

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Ben sorguladım ve artık dinsiz bir bireyim . Her gece yastığa başımı koyduğum zaman tanrı var mı acaba diye kendi kendime düşünüyorum . Galiba olmadığına kanaat getireceğim. Kafayı yedim kendimi toparlayamıyorum :/ Bunu da neden buraya yazdım onu da bilmiyorum :)
Kardeşim, böyle ciddi bir konuyu yatakta düşünürsen sağlıklı bi sonuca varamazsın. Şu sorgulamak dediğimiz şey, bir konuyu alıp, farklı bakış açılarından bakarak anlamaya çalışmak, araştırmak, bilgi edinmek, öğrenmek. Gerekirse düşündüklerini yazmak.

jesus tod

Ay Yolcusu
Sorgulayarak gerçeğe ulaşmaya çalışırız, peki neden gerçeğe ulaşmaya çalışırız ki?
Materyalizm mi doğru idealizm mi?
Panteizm mi doğru deizm mi?
Direkt tanrının varlığını sorgulamak insanı güçlü agnostisizm'e götürür. (Bkz: Felsefedeki tanrının varlığına yönelik argümanlara yapılan itirazların mevcutluğu)
3 sâmi dinini sorgulamak daha manidar duruyor Arif Tekin bu konuda eşsiz bir yazar.

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Materyalizm mi doğru idealizm mi?
Panteizm mi doğru deizm mi?
Direkt tanrının varlığını sorgulamak insanı güçlü agnostisizm'e götürür. (Bkz: Felsefedeki tanrının varlığına yönelik argümanlara yapılan itirazların mevcutluğu)
3 sâmi dinini sorgulamak daha manidar duruyor Arif Tekin bu konuda eşsiz bir yazar.
Dinler tanrının tanımını yaptığı için oradan başlamak da mantıklı. Fakat dinlersiz de ulaşılabilir. Ben aklıma "YARATICININ" iyi ya da kötü olduğunu bilmediğimi, sadece onun yaratıp yaratmamasıyla ilgilendiğimi kazıyarak bence mantıklı olan görüşlerimi buldum.

Alper Bahçebaşı

Venüs Yolcusu
Dinler tanrının tanımını yaptığı için oradan başlamak da mantıklı. Fakat dinlersiz de ulaşılabilir. Ben aklıma "YARATICININ" iyi ya da kötü olduğunu bilmediğimi, sadece onun yaratıp yaratmamasıyla ilgilendiğimi kazıyarak bence mantıklı olan görüşlerimi buldum.
Yaraticın birkaç sıfatı da doğadan çıkarılabilir. İlim,kudret,rahmet...

jesus tod

Ay Yolcusu
Ben aklıma "YARATICININ" iyi ya da kötü olduğunu bilmediğimi
Yaratıcının yarattığı şeylerde kötülüğün daha baskın olduğunu bilseydik yine aynı şeyi söyleyecektik: Bilmiyorum.

Yaraticın birkaç sıfatı da doğadan çıkarılabilir. İlim,kudret,rahmet...
Doğadaki acı, vahşet, talan ve soykırımdan yaratıcının diğer sıfatları da çıkardı.
İnsanlara karşı olan derin sessizliğinden başka sıfatları da çıkabilirdi.

Yusufz

Ay Yolcusu
Kırmızı Asa serisini hiç duydunuz mu bilmiyorum ama sorgulamak istiyorsanız gerçekten güzel bilgiler içeren bir konu. Farklı bakış açıları sunuyor insana bir baksanız birşey kaybetmez belki de çok şey kazanırsınız.

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Yaratıcının yarattığı şeylerde kötülüğün daha baskın olduğunu bilseydik yine aynı şeyi söyleyecektik: Bilmiyorum.
Kötü ya da iyi olması, yaratması onun varlığı hakkında bilgi sahibi olamayacağımız anlamına gelmez. Evet bilmiyorum denilebilir agnostik olanları da anlıyorum.

Alper Bahçebaşı

Venüs Yolcusu

Doğadaki acı, vahşet, talan ve soykırımdan yaratıcının diğer sıfatları da çıkardı.
İnsanlara karşı olan derin sessizliğinden başka sıfatları da çıkabilirdi.
Doğada vahşet falan yok onları insanlar yapıyor. Tanrı insanlara karşı sessiz de kalmıyor. Sen kalkmışsın dengeyi vahşet gibi gösteriyorsun.

jesus tod

Ay Yolcusu
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6