Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Medya Ve Müzik Bağımlılığı

• Konuyu başlatan Roisas
  • Başlangıç tarihi
R

Roisas

Misafir
Keşke zamanımı geri alabilirsem diyorum evet daha 21 yaşındayım ama lanet olsun ki şimdi her şey daha iyi olurdu diyorum. İlk sosyal medya hesabımı 12 yaşından önce açtım diye hatırlıyorum ve bitmeyen bağımlılık başladı ondan öncede müzik bağımlığım vardı bir nevi müzik benim için mutluluktu

yıllar geçti bu iki şey bana yapıştı elimin tersiyle sürekli ittim ama bir şekilde bahane bularak yeniden onlara tutunup durdum. Okul hayatım hiç verimli geçmedi çünkü bu iki şeyi gün içinde hayatımda atamıyordum hatta bir ara acaba derslerimin düşük olmasını bu iki şeyin üstüne mı atıyorum diyordum

Sonra özel ders almaya başladım sonra kendimde şeyi gördüm ben aslında dersleri yapabiliyordum, her hangi bir şeyle baş başa kalınca beynim alıyordu yani müzik ve sosyal medyanın o kadar çok içine düştüm ki şimdi 2023 sene için son defa üniversitesi sınavına girmek istiyorum çünkü benim istediğim hayaller şu iki bağımlığım yüzünden gitmesini istemiyorum sadece uzun yıllarımı çöpe attım...

Evet biliyorum 22 yaşında üniversite başlıcam belki geç bile kaldım ama yine de bu 5 ayımı verimli geçirmek istiyorum.

Nasıl uzak duracağım bilmiyorum ama elimden geldikçe uzak durmaya çalışacağım

strongenough

Curious
Bence kökünden silmek. Böyle daha iyi. Benim de müzik bağımlılığım var. Krizlerim oluyordu. Dün en son 3-4 kere Dark Paradise açıp dinledim. Ama dayanmak oluyor. Bir tutam azim her şeye yeter😊

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
3-4 kere Dark Paradise
An itibariyle ben de dinliyorum :(

Müzik bağımlılığı o kadar da kötü bir şey değil ama duygu durumunun değişmesi/dengesizleşmesine izin vermemen gerek. Özellikle sınava hazırlanırken stabil ilerlemek gerek.

strongenough

Curious
An itibariyle ben de dinliyorum :(

Müzik bağımlılığı o kadar da kötü bir şey değil ama duygu durumunun değişmesi/dengesizleşmesine izin vermemen gerek. Özellikle sınava hazırlanırken stabil ilerlemek gerek.
Benim için kötü çünkü durmadan dinliyorum. Derslerime vakit ayırmıyorum. 😔

Sil kesinlikle direk. Bırakamıyorum diye bisey yok.
Hiç bırakamıyorsan en sevdiğin bütün şarkıları topla hergün kendine doya doya dinleyip bir tane sileceksin hergün. Bunu yaparak hiç zorlanmadan bırakırsın.

Müziği dinlemeyi pek sevmem. ama dinleyecekseniz çok nadir tek tük bir tane dinleyin.bu hem size zarar vermez hem doğal haz alırsınız. Ben bıraktım mesela ve yine hiç başlamam çok uzun bir süre hatta hiç.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Sosyal medyadan uzak 3.senem
YouTube'dan uzak 1.haftam

Beynin sana türlü türlü tuzaklar kuracak yoluna sürekli bahaneler çıkartacak. Ben 2 hafta kendimi çok yalnız hissettim sosyal medyayı bırakınca. Suyun içinde duran balık suyun içinde olduğunu bilmez, çünkü suyun içindedir sürekli, tecrübe etmemiştir. Gerçek hayatı tecrübe ettikçe sosyal medyada ki insanların nasıl da sahte hayatları olduğunu göreceksin. Sanal bir beğenilme için hayatının her alanında elinde telefonla gezerken, hayatın bize sunmuş olduğu fırsatları Rabbimizin bize vermiş olduğu güzellikleri kaçırıyoruz. Tek seferde silmeni öneririm. En fazla 2 hafta acı çekeceksin. Şekeri bırakırken 2 hafta sürdü, bilgisayar bağımlılığımı bırakınca 2 hafta. Sana söz veriyorum 2 hafta sürecek ve sonra kendine çok teşekkür edeceksin.

Alevlimeteor

Jüpiter Yolcusu
izleyici1 hocam bu konuda güzel bir yazı yayınlarsan çok iyi olur. Müziği bırakmak deyince aklıma sen geldin direkt.

izleyici1

Yoda
izleyici1 hocam bu konuda güzel bir yazı yayınlarsan çok iyi olur. Müziği bırakmak deyince aklıma sen geldin direkt.
inşaallah nofap ta 90 güne ulaşabilirsem
müzik bağımlılığıyla ilgili kapsamlı bir yazı yazarım
müziğin bağımlılık olduğu zararları toplum tarafından pek bilinmiyor hafife alınıyor

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Bir insan kolayca her şeye bağımlı olabilir. Yapman gereken basit sadece uzak durmak. Evet, biliyorum oldukça zor bir şey. Müziğin öyle aman aman bir bağımlılık mekanizması da yok bunu belirteyim. Neden müzik dinliyorsun? Stresten mi yoksa başka bir neden mi? Müzik dinlerken hayallere dalıp gidiyor musun? Bunlar önemli sorular ve benzerlerini de kendin cevapla. Önlemek için müzik dinlediğin uygulamaları silebilir, belirli bir süre detox gibi şeyler uygulayabilirsin. Eğer bağımlılığın varsa geri çekilme semptomları da yaşayacaksın bunu da unutma.

R

Roisas

Misafir
Merhabalar gelen yanıtlar için teşekkür ederim tam olarak hala onlardan uzak duramadım dişçiye gittim ve 8 saat geçmeyen uyuşturucu etkisinde kalmak beni zorladı ve regl olmaya başladım bu ikisi yüzünden hayat enerjim düşük o yüzden kendimi salıverdim ama yinede elimden geldikçe az müzik ve az sosyal medya kullandım umarım akşama doğru kendimi tamamen iyi hissedip yarından itibaren düzgünce başlayabilirim.

R

Roisas

Misafir
Sosyal medyadan uzak 3.senem
YouTube'dan uzak 1.haftam

Beynin sana türlü türlü tuzaklar kuracak yoluna sürekli bahaneler çıkartacak. Ben 2 hafta kendimi çok yalnız hissettim sosyal medyayı bırakınca. Suyun içinde duran balık suyun içinde olduğunu bilmez, çünkü suyun içindedir sürekli, tecrübe etmemiştir. Gerçek hayatı tecrübe ettikçe sosyal medyada ki insanların nasıl da sahte hayatları olduğunu göreceksin. Sanal bir beğenilme için hayatının her alanında elinde telefonla gezerken, hayatın bize sunmuş olduğu fırsatları Rabbimizin bize vermiş olduğu güzellikleri kaçırıyoruz. Tek seferde silmeni öneririm. En fazla 2 hafta acı çekeceksin. Şekeri bırakırken 2 hafta sürdü, bilgisayar bağımlılığımı bırakınca 2 hafta. Sana söz veriyorum 2 hafta sürecek ve sonra kendine çok teşekkür edeceksin.
2 hafta benim için zor olabilir benim aklımda tabi zamanlar artacak ama ilk başlarda yarından itibaren 3 günde bir yapacağım daha sonra 5 günde bi öyle öyle bağlantımı kesmeyi düşünüyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6