Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Stresi Kontrol Edememek

Son zamanlarda beni gerçekten ciddi anlamda etkileyen bir durum. Bir yandan dersleri halletmeye çalışıyorum, bir yandan staj için yer arıyorum ve ne sonuç gelecek onu bekliyorum, bir yandan iş için ne yapabilirim, şu işi mi yapsam yoksa bunu mu yapsam diye düşünüyorum ve aynı zamanda bağımlılıklarımı da bıraktığımdan stresimi yönlendirdiğim şeyleri de hayatımdan çıkardığım için stresimi tam olarak yönetemiyorum ve sonuç olarak sürekli olarak kabuslar, sürekli olarak diş sıkmalar ve sürekli olarak sivilce çıkması oluyor.

Beni strese sokan en büyük şey şu anda online iş nasıl yapabilirim sorusu. Normal bir 9-5 işinden ziyade buna nasıl atılabilirim diye düşünüyorum ve en optimal yolu bulmaya çalışıyorum ama aşırı derecede strese giriyorum. Bir de sürekli olarak Twitter'ı takip ediyorum ve impulsif olarak takip etmeye başladım. Bilgisayarı ya da telefonu ilk açtığımda otomatik olarak elim Twitter'a gidiyor ve sürekli haberlere bakıyorum ne olmuş diye. Bu da beni strese sokuyor. Sorunlarımın kökeni belli. Nelerden dolayı strese girdiğimi biliyorum ancak sorun bu stres kaynaklarından nasıl kurtulmam gerektiğine ya da beni strese sokan şeyleri nasıl kontrol altına almam gerektiğini bilmiyorum. Psikoloğa ya da psikiyatra gitmek istemiyorum çünkü zaman kaybı ve herhangi bir ilaç almam durumunda beni daha da geri düşürecek.

Her türlü önerinize açığım.​

Bebekzyzz

WE'RE ALL GONNA MAKE IT BRAH!
Herkesin hayatında bu tarz stresli dönemler olur, yapacağın şeyler basit;
Sakin kalmaya, sorunlar karşısında panik yapmamaya, doğru ve mantıklı kararlar vermeye özen göster.
Unutma bu günler elbet geçecek ve
" Karanlığın en koyu olduğu an, aydınlığın en yakın olduğu zamandır."

Twitter meselesi içinde, bir benzerini bende YouTube için yaşıyordum. Forumda biraz araştırdım ve karşıma ilginç bir tavsiye çıktı. Bağımlı olduğun uygulamanın yerini değiştir. Böylece beyin alıştığı yerde bulamayınca sanki yokmuş gibi anlıyordu. Valla ben denedim işe yaradı. Sana da öneririm.

Nirvana

Mars Yolcusu
Kesinlikle sosyal medya insanı aşırı stres yapıyor sanki Dünya senin etrafında dönüyor ve bütün dertler üzerinde gibi hissediyorsun. O yüzden ben kpss döneminde sadece telegram kullanıyordum. Kpss gruplarında soru çözerdim. Muhabbet ederdim sende sırf içerik merakı yüzünden oradasın. Bence sil gitsin çünkü hep aynı şeyleri çeviriyorlar. Bide şu var insan mesela 10 15 gün pmo uzak duruyor karşına gelen video seni krize sokuyor. Boşalmadıkça aşırı krizde oluyorsun. Eskiden araştırma yaparken bir yerde okumuştum pmo aslında dopamin değil endorfin bağımlılığıdır diye yani insanlar aslında stresi bastırmak için rahatlamak için yapıyor. Ama şöyle bir durum var hep aynı kriz döngü içerisinde kalıyorsun. Sonu yok bu durumun... Dopamin aynı zamanda noradrenalinin yapı taşıdır. Yani dopamin artınca stres hormonlarıda artar. Boşalınca ise anlık endorfin salgılarsın. Vücut hep bu kısır döngüde kalır. Belgesellerde farkettiysen kızgınlık dönemi erkekler aşırı saldırgan olurlar. Bizde aynı mekanizma var. Hep kızgınlık dönemi yaşıyoruz. Sen sınav dönemindesin bu dönemde kendini düzeltmen zor sana açık açık söyleyeyim. Bence Prnoyu bırak ama mastürbasyon isteği şiddetlenince yap çünkü odaklanamazsın onun dışında sosyal medyayı sil bende o şekil çalıştım.

Konuyu hortlatayım öncelikle.

Aradan neredeyse 2 aydan fazla geçti ve stres durumumda düzelme olmadı maalesef. Hatta daha da fazla arttı. En ufak bir meseleyi kafama takıp aşırı derecede stres yapıyorum. Stresimi azaltmak adına sosyal medyayı takip etmeyi bıraktım, müzik dinlememi limitlemeye çalıştım, PMO'dan uzak durdum. Ancak o kadar çok stres yaşadım ki müziği bırakınca. Stresten dolayı vücudumda ürtiker çıktı ve hastanelik oldum. Aynı anda birçok şeyle uğraşmak zorunda kaldığım bir dönemden geçtim. Şimdi de sorumluluğumda olan şeyler var ve yanlış bir şey olursa diye aşırı derecede endişeleniyorum. Stresimi müzikle azalttığımdan dolayı müziğin yerine başka bir şey koyamıyorum. Kur'an dinledim, doğa sesleri dinledim, namaz kılıyorum halihazırda ama stresimi bir türlü yönetemiyorum. Önerilerinize açığım.​

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Müziği bırakmamaya ne dersin ? Müziğe savaş açmanızın sebebi nedir ? Herhangi bir yere nelerin sizi strese soktuğunu yazın, tüm detaylarıyla ince ince yazın. Sonrasında tek tek bunları çözüp sorunlarınızı kapatmaya çalışın. Mesela freelancer olarak çalışma konusunda atılım yapmak istiyorsunuz. Hemen başlayın, internete girin bu konular hakkında dersler izleyin. İnsanların yorumlarını okuyun ve ben nasıl bir şeyler yapabilirim diye kafa yorun. Geleceğinizi düşünmeyi bırakıp anınızı yaşamalısınız. Sosyal medyayı siyaseti olumsuz haberleri hayatındaki tüm olumsuzlukları def edin. Kafa yapan bir komşunuz akrabanız mı var ? Konuştuğunda size karşı agresif bir tutum izleyip aşağılamaya mı kalkışıyor, def edin hayatınızdan. Çok daha mutlu olacaksınız. Spor yapıyorsunuz diye düşünüyorum buna devam edin. Aynı anda çok fazla iş yapmaya da kalkışmayın. Tartın biçin ölçün ve gelecek planlamanızda en sağlıklı olanı öne çıkartın ve onun üzerine gidin. Düzen kurmaya da aynı şekilde özen gösterin. Gelişi güzel yaşamayın.

izleyici1

Yoda
müzik bağımlılığıda tüm dopaminini yer bitirir
hayal dünyasında yaşamana neden olur

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6