Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Şu Sıralar Düzgün Uyuyamıyorum

King Elessar

Satürn Yolcusu
Süreçte 80.gündeyim fakat bu son hafta bildiğin ızdırap çekiyorum. Doğru düzgün uyuyamıyorum... Ne yaparsam yapayım bir önceki gün uyuduğum saatte tekrardan uyuyamıyorum. Bugün 9'da yatağa girdim, 3 saat kıvrandım fakat yine uyuyamadım ve bu postu yazıyorum. Cidden sıkıldım, bu durum; psikolojimi, çalışmamı, hayatımı etkiliyor. Melatonin kullanmayı düşünüyorum o derece bıktım artık.
Benzer durumu yaşayan biri oldu mu? Cidden tavsiyenize ihtiyacım var, psikiyatriden randevu almayı düşünüyorum sırf bu problem için.

KingArthur

Mezun
Dostum bunun bir sürü nedeni vardır
Uykuyu en çok tetikleyen ekranlar oluyor
Uyumadan 2 saat önce ekrana bakmayı kesmelisin vs
Ben uyuyamadığım gün olursa 1 tane Aferin ilacını içiyorum yarım saat sonra istesende uyanık duramazsın.

King Elessar

Satürn Yolcusu
Dostum bunun bir sürü nedeni vardır
Uykuyu en çok tetikleyen ekranlar oluyor
Uyumadan 2 saat önce ekrana bakmayı kesmelisin vs
Ben uyuyamadığım gün olursa 1 tane Aferin ilacını içiyorum yarım saat sonra istesende uyanık duramazsın.
Yatağa telefonla vs. kesinlikle girmiyorum. Akşamları 9-10'dan sonra kullansam da mavi ışık filtresini açıyorum. Düzenli spor da yapıyorum, önceden yatağa girdiğim anda uyurdum şimdi ne değişti bilmiyorum. Sınav zamanı yaklaştığı için olduğunu düşünüyorum fakat bu sorunu çözmem gerekiyor.

Yatağa telefonla vs. kesinlikle girmiyorum. Akşamları 9-10'dan sonra kullansam da mavi ışık filtresini açıyorum. Düzenli spor da yapıyorum, önceden yatağa girdiğim anda uyurdum şimdi ne değişti bilmiyorum. Sınav zamanı yaklaştığı için olduğunu düşünüyorum fakat bu sorunu çözmem gerekiyor.
Akşamları uyumadan 1 saat önce zihnimi rahatlayacak bir aktivite iyi geliyor bana aynı sorunu defalarca yaşadım. Mesela ben dizi, film ya da video içeriği izlediğimde dikkati oraya verdiğimden uyku sorunu yaşayabiliyorum. Kitap okuduğumda da tam tersine yine o modu hissetmekte zorlanıyorum. Akşamları belli bir saatte 22.00-24.00 gibi izleyebileceğim bir basketbol, tenis, futbol varsa ona bakıyorum neredeyse 10-15 dakikada uyku moduna geçebiliyorum. Özellikle 22.00 sonrası yapılan bir meditasyonu önerebilirim. Çok basit bir teknikle yapılan mesela 5 dakika nefese odaklanıp, vücuda odaklanıp, zihnini susturup bu 5 dakika sonrası 2 dakika bir imge kurup ona odaklanıp kendine telkinde bulunmak her sorunla ilgili iyi hissetirecektir. Takıntıya yönelik yan etkileri ve zararı olmayan ilaç yazabilir psikiyatrist. Uyku için mg olarak düşük ilaçlar verilebilir ve bunlar sende bağımlılık oluşturmaz. Belli zamanlarda içmen gerekir, uyku sorunu yaşadığında. Yani hiç bunun için kendini hırpalama. En zorlu durumlardan biridir, hemen çözüm aşamalarına geç dostum. Uyku öncesi son 1 saat her şeyi unuttuğun bir zaman dilimi olmalı diye düşünmekteyim.

Methetics

Venüs Yolcusu
Yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi ve elektronik cihazlara bakmayı bırak.
Akşam ışığı ayarı kullanıcı için tasarlanmış bir özellik görülsede sizi ekrana kitlemenin derdindeler.
Bu gibi günlerde yatmadan önce papatya çayı içebilirsin bir de dijital olmayan bir cihazdan alarm kur ve nefes meditasyonu yap.
Tamamen gevşemiş bir şekilde hissettiğinde yatağa gir ve hareket etmemeye çalış.
Ve kendini huzurlu hissettiğin bir ortamda ayrıntılı bir şekilde hayal et.
Mesela çıplak ayakla çimenler üzerinde yürüdüğünü ot kokusunu güneşin vücuduna değip ısıttığını bu şekilde gez.
Zaten beyin bir süre sonra uyuyacaktır.
Düşünme,hayal et uyumanın sırrı budur.
Beyin bu adam hareket etmiyor bir de hayal kuruyor diyor bilinç yavaş yavaş kapanıyor tık bir bakmışsın sabah olmuş.
Uyumayı vs düşünme düşünürsen daha da uykun kaçar.
Uyku kendini belirttiğim gibi davet et.

Methetics

Venüs Yolcusu
Ve ek olarak yatma ve kalkma saatlerini esnetme sen askersin diye düşün.
Bu arada meditasyonun yanında beyni uykuya çok iyi hazırlayan bir şeyde belki meditasyondan bile daha iyi kitap okumaktır.
Özellikle roman tarzı düşündürmeyen hayal etmeye sevkeden tarzda romanlar **
Beyni yatıştırır rahatlatır esnemeye başlarsın gevşersin.
Bunları deneyip deneyimlerini buraya yazarsan iyi olur.

mlynr

Herşey özgürlük için
bende gece uyuyamıyorum dün rezene çayı içtim sağa sola dönüp durdum nasıl uyuduğumu anlamadım ilk başlarda herkese oluyor sanırım uyku problemi

Methetics

Venüs Yolcusu
Evet genelde ilk 3-4 gün oluyor hatta bende ilk günler uykusuzluk oluyor saatler önce yatsamda uyuyamıyorum.
Ama sonrasında belirttiğim gibi yapıyorum çok hızlı bir şekilde uykuda olmuş oluyorum.
Özellikle yatıp hareket etmeden hayal kurma mevzusu çok etkili

Mr.Twain

Adapte ol ya da yok ol!
Süreçte 80.gündeyim fakat bu son hafta bildiğin ızdırap çekiyorum. Doğru düzgün uyuyamıyorum... Ne yaparsam yapayım bir önceki gün uyuduğum saatte tekrardan uyuyamıyorum. Bugün 9'da yatağa girdim, 3 saat kıvrandım fakat yine uyuyamadım ve bu postu yazıyorum. Cidden sıkıldım, bu durum; psikolojimi, çalışmamı, hayatımı etkiliyor. Melatonin kullanmayı düşünüyorum o derece bıktım artık.
Benzer durumu yaşayan biri oldu mu? Cidden tavsiyenize ihtiyacım var, psikiyatriden randevu almayı düşünüyorum sırf bu problem için.
Kaliteli Uyku İçin Kritik Noktalar

King Elessar

Satürn Yolcusu
Sorunu çözdüm arkadaşlar, tavsiyeler için teşekkürler. Normalde uyumadan önce meditasyon yapıp kitap okurdum fakat son zamanlarda yapmıyordum. Rutinime geri dönünce 2 gündür istediğim gibi uyuyabiliyorum.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6