Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Suni Problemler Oluşturma

Uygun bir alt başlık bulamadığım için buraya açıyorum konuyu. Belki de alakalıdır emin değilim.

Şu anda objektif olarak baktığımda hayatımda olumsuz pek bir şey yok. Annem ve babam hayatta. Kardeşim de hayatta. Akrabalarım, ailem ve arkadaşlarım bana iyi davranıyor. Maddi anlamda ciddi bir sıkıntımız yok çok şükür. Genetik olarak avantajlı durumdayım. İnsanlar bu yüzden benden bahsettiklerinde yakışıklı birisi olarak tarif ediyor. Sarı saçlı, mavi gözlü, 190 boyunda ve fit bir vücuda sahip birisiyim. Kızlar bu yüzden bana fazlasıyla ilgi gösteriyor doğal olarak. Okulumda başarılıyım ve dersleri geçmek konusunda, bölümümün en iyileri ile rekabet etmekte sorun yaşamıyorum. Aynı zamanda kürek sporu ile uğraşıyorum ve bu spor dünyadaki en zor sporlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu sene okulumdan mezun olacağım ve anında bir iş bulma ihtimalim de var.

Bunları kendimi övmek için değil, objektif anlamda ne durumda olduğumu göstermek için yazdım. Kendime yüksek standartlar koyuyorum ve o standartlara erişmediğim sürece kendimi her şeyden soyutluyorum. Arkadaşlarımla aramı bozuyorum, ailem ve akrabalarım ile iletişimi koparıyorum. Çok küçük bir sebep bulup o yüzden etrafımdaki insanları kendimden uzaklaştırıyorum. Bir şeyde başarısız olduğumda ya da hayal kırıklığına uğradığımda kendimi adeta imha ediyormuşcasına spor yapıyorum ya da kilometrelerce yürüyorum.

Aslına bakıldığında, ortada gerçekten bir sorun ya da sıkıntı yok. Mesela bu seneki hedefim bir yarışmada madalya kazanabilmek, yazılım sektöründe bir işe girebilmek. Diğer bir taraftan da üzerimde ilişki yaşama baskısı da var ve kendimi bile bile yalnız bırakıyorum. Kızlar ile konuştuğumda, gelen en ufak bir ilgi belirtisinde kendimi konuştuğum kız/kızlardan soğutuyorum. Şu ana kadar kendimden soğuttuğum kız sayısı en az 20 olabilir. Kendimi sabote ettiğimi hissediyorum ve gerçek potansiyelimi kullanamadığımı hissediyorum ama buna karşı koyamıyorum. Sanki bu hedeflerime ulaşamazsam, hayatım berbat olacak ve insanlarla iletişim kurmanın, hayatın tadını çıkarmanın bir anlamı olmayacakmış gibi hissediyorum.

Bir de hedeflerime ulaşmak için depresyona girmem gerektiğini, kalbimin kırık olması gerektiğini, sinir ve hırs ile dolu olmam gerektiğini düşünüyorum. Bunu düşünerek insanlarla aramı bozup mutlu olabileceğim şeyleri hayatımdan çıkartıyorum.

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?​

Alevlimeteor

Jüpiter Yolcusu
Uygun bir alt başlık bulamadığım için buraya açıyorum konuyu. Belki de alakalıdır emin değilim.

Şu anda objektif olarak baktığımda hayatımda olumsuz pek bir şey yok. Annem ve babam hayatta. Kardeşim de hayatta. Akrabalarım, ailem ve arkadaşlarım bana iyi davranıyor. Maddi anlamda ciddi bir sıkıntımız yok çok şükür. Genetik olarak avantajlı durumdayım. İnsanlar bu yüzden benden bahsettiklerinde yakışıklı birisi olarak tarif ediyor. Sarı saçlı, mavi gözlü, 190 boyunda ve fit bir vücuda sahip birisiyim. Kızlar bu yüzden bana fazlasıyla ilgi gösteriyor doğal olarak. Okulumda başarılıyım ve dersleri geçmek konusunda, bölümümün en iyileri ile rekabet etmekte sorun yaşamıyorum. Aynı zamanda kürek sporu ile uğraşıyorum ve bu spor dünyadaki en zor sporlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu sene okulumdan mezun olacağım ve anında bir iş bulma ihtimalim de var.

Bunları kendimi övmek için değil, objektif anlamda ne durumda olduğumu göstermek için yazdım. Kendime yüksek standartlar koyuyorum ve o standartlara erişmediğim sürece kendimi her şeyden soyutluyorum. Arkadaşlarımla aramı bozuyorum, ailem ve akrabalarım ile iletişimi koparıyorum. Çok küçük bir sebep bulup o yüzden etrafımdaki insanları kendimden uzaklaştırıyorum. Bir şeyde başarısız olduğumda ya da hayal kırıklığına uğradığımda kendimi adeta imha ediyormuşcasına spor yapıyorum ya da kilometrelerce yürüyorum.

Aslına bakıldığında, ortada gerçekten bir sorun ya da sıkıntı yok. Mesela bu seneki hedefim bir yarışmada madalya kazanabilmek, yazılım sektöründe bir işe girebilmek. Diğer bir taraftan da üzerimde ilişki yaşama baskısı da var ve kendimi bile bile yalnız bırakıyorum. Kızlar ile konuştuğumda, gelen en ufak bir ilgi belirtisinde kendimi konuştuğum kız/kızlardan soğutuyorum. Şu ana kadar kendimden soğuttuğum kız sayısı en az 20 olabilir. Kendimi sabote ettiğimi hissediyorum ve gerçek potansiyelimi kullanamadığımı hissediyorum ama buna karşı koyamıyorum. Sanki bu hedeflerime ulaşamazsam, hayatım berbat olacak ve insanlarla iletişim kurmanın, hayatın tadını çıkarmanın bir anlamı olmayacakmış gibi hissediyorum.

Bir de hedeflerime ulaşmak için depresyona girmem gerektiğini, kalbimin kırık olması gerektiğini, sinir ve hırs ile dolu olmam gerektiğini düşünüyorum. Bunu düşünerek insanlarla aramı bozup mutlu olabileceğim şeyleri hayatımdan çıkartıyorum.

Ben senin kadar donanımlı olmasam da bazen kendime rahatlık mı batıyor diye soruyorum ve yapmam gerekenlere geri dönüyorum. Her seviyede insanda karşılaşılan bir durum sanırsam.

The King

Deneyimli Üye
Ben biraz "Allah'tan belanı mı istiyorsun sendromu" gözlemledim.

Mükemmelliyetçilik olabilir. Ya da bilinçaltına artık ne tür mesajlar verdiysen, iyi bir durumu kabul etmemeye seni sevk ediyor. Açık ve net söyleyeyim, hayat bu gibi şımarıklıkları kolay kolay affetmez. Yani bir müddet sonra bu özelliklerini kaybetme tehlikesi yaşayabilirsin. Çünkü kıymetini bilmiyorsun. Psikolojik olarak kendini geliştirmen gerek. Daha iyi şartları hedefleyebilirsin ama bu hedefe ulaşamadın diye elindekini de silip atarsan bir adım dahi ilerleyemezsin.

Farz-ı misal; mükemmel bir genetiğin var, haftada 2 gün ağırlık çalıştığında muazzam kas kütlesi kazanıyorsun. Ama her sabah 6'da uyanıp koşacağım diye koyduğun kuralı bir gün aksatınca, ağırlık çalışmayı da temelli bırakıyorsun. Ee? Özetle; mükemmel genetik seni sabah yatağından çıkarıp koşturmuyor...

Nasıl bir ailede büyüdün bilmiyorum ama elindeki imkanların değerini bilmen gerekirken, bunları hor kullanman senin ruhsal anlamda yeteri kadar olgunluğa erişemediğin izlenimini veriyor. Dediğim gibi hayat sana bu olgunluğu tattırabilmek için farklı metodları zaman içinde kullanacaktır. Bence bu tarz durumlarla karşılaşmadan evvel kendine çekidüzen verip nerede durup, nerede ilerlemen gerektiğini netleştirmen gerekiyor. Egoyu bir tarafa bırakmak önem arz edebilir. Mükemmeliyetçilik hakeza nasıl kurtulabileceğini araştırman gereken öteki mesele. "Ego Düşmanındır" adlı kitabı okuyabilirsin.

Ben biraz "Allah'tan belanı mı istiyorsun sendromu" gözlemledim.

Mükemmelliyetçilik olabilir. Ya da bilinçaltına artık ne tür mesajlar verdiysen, iyi bir durumu kabul etmemeye seni sevk ediyor. Açık ve net söyleyeyim, hayat bu gibi şımarıklıkları kolay kolay affetmez. Yani bir müddet sonra bu özelliklerini kaybetme tehlikesi yaşayabilirsin. Çünkü kıymetini bilmiyorsun. Psikolojik olarak kendini geliştirmen gerek. Daha iyi şartları hedefleyebilirsin ama bu hedefe ulaşamadın diye elindekini de silip atarsan bir adım dahi ilerleyemezsin.

Farz-ı misal; mükemmel bir genetiğin var, haftada 2 gün ağırlık çalıştığında muazzam kas kütlesi kazanıyorsun. Ama her sabah 6'da uyanıp koşacağım diye koyduğun kuralı bir gün aksatınca, ağırlık çalışmayı da temelli bırakıyorsun. Ee? Özetle; mükemmel genetik seni sabah yatağından çıkarıp koşturmuyor...

Nasıl bir ailede büyüdün bilmiyorum ama elindeki imkanların değerini bilmen gerekirken, bunları hor kullanman senin ruhsal anlamda yeteri kadar olgunluğa erişemediğin izlenimini veriyor. Dediğim gibi hayat sana bu olgunluğu tattırabilmek için farklı metodları zaman içinde kullanacaktır. Bence bu tarz durumlarla karşılaşmadan evvel kendine çekidüzen verip nerede durup, nerede ilerlemen gerektiğini netleştirmen gerekiyor. Egoyu bir tarafa bırakmak önem arz edebilir. Mükemmeliyetçilik hakeza nasıl kurtulabileceğini araştırman gereken öteki mesele. "Ego Düşmanındır" adlı kitabı okuyabilirsin.
Dediğin gibi mükemmeliyetçilik sorunu olabilir. Ama ego konusunda kendimi one atmak, gösteriş yapmak yerine kendimi sürekli geri plana atma, düşük profilli bir biçimde iletişime geçme ve kendi değerimi bilerek düşük göstermek davranışlarını sergiliyorum.

Bendeüniversitemezunuyum

Venüs Yolcusu

Hedeflerine ulaşmak için kalbinin kırık olması gerektiğini düşünmen normal bence -sağlıklı mı tartışılır- .Öfke çok güçlü bir duygu ve bu güçlü duygudan beslenerek bir şeyler kazanıyorsun, bu kazancını başarı olarak adlandırabilir miyiz orası soru işareti, kendinde olan saldırganlık dürtülerini dışarıya yansıtarak baş ediyorsun bence, içindeki olumsuz duyguları bir nevi dönüştürüyorsun. Ancak bu dönüştürme şuanda tıkanmış ki burada cevap arıyorsun kendine. Ne zamana kadar hırs dolu biçimde bir şeyler elde edeceksin , elde ettiklerinden ne zaman tatmin olacaksın? Toplumun koyduğu başarı kıstaslarına ulaşıyorsun ama içinde hala seni huzursuz eden bir şeyler var. Bana kalırsa bu hırslı olma durumunu biraz incele. Zihnindeki imgeleri yansıttığın kişilere bak. Başarılı olduğunu hayal ettiğinde kimler tarafından takdir edildiğini hayal ediyorsun ya da kimlerin seni kıskandığini hayal ediyorsun? Eğer böyle kişiler varsa kafanda o kişilerle ne derdin olduğunu düşün. Duygusal anlamda kendini yıpratmadan başarılı olmanın bir yolu yok mu? Olumsuz güçlü duygular senin yakıtın olmuş ama aynı zamanda ekstra efor sarf etmene neden oluyor. Belki bu duygularını anlamaya çalışırsan potansiyeline daha çok yaklaşacaksın. Bana kalırsa kırgın, kızgın olduğun insanları tesbit et ve nedenini bulmaya çalış bunu da yazarak yapabilirsin veya bir psikoterapiste anlatabilirsin.

mandalorian

Yeni Üye

Başarıya giden yol kendini bir konuya adamaktan geçer. Sahip olduğun kafa yapısı çok iyi brom, ego yerine hırs ve başarı arayışındasın.
Kendimden örnek vereyim; Kız arkadaşım vardı, sosyal bir hayatım vardı sonra kendimi bu boşlukta hissettim. Ben ne yapıyorum dedim? Bu matrix in içinde takılıp kalmıştım her şey çok düzenli ve güzeldi ama bu benim istediğim hayat mücadele değildi. HUSTLE mod bu değil kendi potansiyelime tamamen erişmek için düşünmen gereken tek şey VİZYONUM olmalı. Kız arkadaşımdan ayrıldım, sosyal çevremi azalttım B O Ş olduğu için. Sana çok içten söylüyorum bu döngüyü en az 4 5 defa tekrarlamışımdır. Hep günün sonunda kızlardan, çevreden ayrılıp kendimin en iyi versiyonu için çalışma hırsı içinde buluyorum kendimi. Bu konu da sana katılıyorum %100 potansiyel için hırs- sinir adanmışlık olmak zorunda yoksa sürekli kendini meşgul buluyorsun kızla buluş arkadaşla buluş. Ben bu yolu seçtim ve çok mutluyum hustle mod benim olayım bu. Günün sonunda yazılım alanında çok iyi yerlere geldim. Trader oldum 100k usd bakiye yaptım. Sen de benim gibisin dostum kendini bir yere birilerine ait hissedemiyorsun sadece kendine vizyonuna ait hissediyorsun yolundan şaşma. -G.A

"Benim tatmin etmem gereken bir egom yok, başarmam gereken bir vizyonum var."

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6