Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Telefon bağımlılığım hakkında (Soru)

GAZAP

Deneyimli Üye
Eskiden telefonla aramda daima bir mesafe vardı, çok az ve verimli kullanırdım. Şimdi bu son 2 aydır eski bağımlı olduğum oyunu yeniden yükledim ve günde 5,6 saat oynuyorum şimdilik sildim ama bu konuda kendime hiç güvenmiyorum. Ve asıl konu şu; telefonu hayatımdan tamamen çıkartmak telefonu yok etmek. Bu güne kadar bunu çok düşünmüştüm ama hep bahaneler yolumu kesti, ama bu sefer gerçekten kararlıyım ve Ramazan'ın ilk günü bunu yapacağım. bundan sonra telefonla yaptığım herşeyi bilgisayarla yapacağım. Pc yi de çok kısıtlı ve gereğince kullanacağım.

Bunu daha önce yaptım ve sadece 3 gün sürdü ondan sonra yine eskiye döndüm yani bir türlü devamlılığı sağlayamıyorum.

Ve sorum şu; devamlılığı nasıl sürdüre bilirim ve içimdeki bu ateşi 2 haftaya, 2 ay... Nasıl taşırım ?

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
Bu bağımlılıkta kurtulmak bence aynı pmo bağımlılığından kurtulmak gibi. Telefon ve bilgisayarı bıraktığın zaman kalan boş vaktini doldurman gerek, kendimden örnek vermem gerekirse yoğun olduğum günler neredeyse hiç telefona bakasım gelmiyor.

Şu konuda da aynı pmo ya benziyor, ufak krizler şeklinde kendini gösteriyor, a dur bi şu kızı stalklayayım bakalım ne yapıyor gibi gibi... Bunlardan kurtulmak gerek

Ve de şu var eğer herhangi bir iş ile meşgul değilsen (okul dışında) bırakman çok zor olacaktır çünkü insan her gün kendimi geliştireyim kitap okuyayım bir şeyler öğreneyim diyemiyor. Tamamen bırakmak yerine süre olarak sınır koyman daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca şunu söylemek isterim şu an dünya olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz herkes sıkıntılı bana korona bulaşır mı bulaşırsa ne olur gibi, bu dönemde irade terbiye etmek veya alışkanlıkları devam ettirmek oldukça zor. Yine kendimden örnek vermem gerekirse pmo nun ne kadar kötü bir şey olduğunu bildiğim halde sık sık krize giriyorum çoğu zaman süreci bitirebilecek seviyeye geliyorum, o yüzden bu dönemde kendini aşırı zorlamamak en iyisi olacaktır çünkü hepimiz insanız ve bazı sıkıntılarımız olabilir hele ki Türkiye de yaşıyorsak

Qanper

Yeni Fapstronot
Bir zamanlar PMO dan uzun bir süre ayrılmıştım sigarayı bıraktım kötü arkadaşlarımı sildim ama oyun bağımlılığımı yenememiştim. Oyun her daim aklımdaydı. Uykumda bile vardı ama PMO ve sigara hiçbir zaman uykumu bölmedi düüncelerim zayıf olsa bile stabil oluyordu. Oyun bağımlısıyken konuşamıyordum bile esprilerim oyun param oyun.

Kişisel olarak oyun bağımlılığı PMO ve sigaradan daha beter çünkü düşünmenizi, rüyalarınızı, arkadaş çevrenizi, varsa internet kafe ortamı gibi bir sürü kötülüğü beraberinde getiriyor.

Pc ve telefon aynı şeylerdir. Telefonu bıraksan aynı saatleri pc'Nin başında geçirmeye başlayacaksın, pc'yı bıraksan telefonda geçireceksin. Asıl yapman gereken bunların yerine koyacak bir hobi bulman.
Bu hobi kısa sürede bitecek bir hobi değil uzun süreli, zamanının 3-4 saatlik kısmına tekabül edecek bir hobi olmalı.
Yoksa yapacak bir işin kalmazsa şeytan kapını çalar ve pmo sana göz kırpar.

Conclude

Satürn Yolcusu
Telefon bağımlılığından kurtulmak istiyorsan adb yoluyla cihazındaki bütün uygulamaları play store dahil devre dışı bırak. Bağımlılık yartan uygulamaları kaldır. Telefon sadece 'telefon' olma görevini yerine getirsin.

GAZAP

Deneyimli Üye
Telefon bağımlılığından kurtulmak istiyorsan adb yoluyla cihazındaki bütün uygulamaları play store dahil devre dışı bırak. Bağımlılık yartan uygulamaları kaldır. Telefon sadece 'telefon' olma görevini yerine getirsin.
Daha önce denemiştim devre dışı bırakmayı ama sonradan etkinleştiriyorum.

SessizAdam

Jüpiter Yolcusu
Uzuuun uzun yazdım da neyse anlamı yoktu. Meşguliyet lazım kanka , uğraşacağın önemli birşey bul ve o şeye kafanı yor. Maalesef meşgul olmadıkça oyunu bıraksan sosyal medya , onu bıraksan başka şey geliyor. Kendine meşguliyet bul bu corona zamanı neyle uğraşsan ustası olursun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6