Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Üniversiteden Sonra Iş Bulmak Zor Mu ?

Godfather

temet nosce
Öncelikle selamlar
Bugün bir abiyle konuştuk, kendisi bir markette çalışıyor ve bilgisayar mühendisi, iş bulamıyor.
Başka bir abi elektrik-elektronik mühendisliğini bitirdi ve iş bulamadı. Kpss den memur oldu.
İnşaat mühendisliği bir başka tanıdığımız da keza gene öyle.
Kötü üniversiteler de değildi.
Bu şekilde çok fazla tanıdığım var ve ben size şunu sormak istiyorum.
Üniversite bitirmek yerine direk gidip, memur olmak mantıklı mı? Memurluğu kendime yediremiyorum ama adamlar okumuşlar ve kaç yıldır iş bulamıyorlar, başka işlerde çalışıyorlar. Hele bilgisiyar mühendisi olan adam yüksek lisans bile yapmış. Başka bir abi de derece yapıp en iyi üniversitelere yerleşmeyeceksen okuma boşuna dedi.
Arkadaşlar bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Cidden iş bulmak bu kadar zor mu?

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Mühendis okuyan adam kendini geliştirmez, staj yapmaz ya da çok az yaparsa, ilgili program bilgisi öğrenmez, ingilizce çalışmazsa işsiz kalmaya mahkumdur. Aksi halde mühendislik için bence pek zor değil girer özel bi şirkete elbet.

Sağlık okuyan her türlü iş bulur ihtiyaç çok.
Ancak öğretmenlik, kamu yönetimi, işletme, ilahiyat vs. gibi bölümler için gerçekten zor. Sonra bakıyorsun mecbur kpss çalışıyorsun. Veyahut devlet memuru olmanın güvencesinin olması dolayısıyla imkan bulsa bile memurluğu seçenlerde elbet vardır.

shad401

Yeni Fapstronot
öğrenci kendinden motorlu olmadığı sürece hiç bir şey elde edemez bu her yerde böyledir eğer kendini geliştirmeye odaklamış biriyse kötü bi üniden kötü bi bölüme gitse de nitelikli bi eleman olara yetiştirebilir kendini ama sadece okul okuyarak diploma belge alarak bi şeyler ediniceni düşünüyosa okuluna bel bağlamışsa ondan hiç bişey olmaz

volt

Yeni Üye
Bazen iş için overqualified (gereğinden fazla kalifiye/yetkin) oluyorsun. O yüksek lisans yapan arkadaşının işe girememesinin sebebi bu olabilir.

Bir diğer sebep te "asgari ücretle çalışmaya başlayıp, birkaç sene öyle idare edip, sonra maaş yükselmesine geçmeyi yedirememek" olabilir. Herkesin durumu farklı.

Bendeüniversitemezunuyum

Venüs Yolcusu
Öncelikle selamlar
Bugün bir abiyle konuştuk, kendisi bir markette çalışıyor ve bilgisayar mühendisi, iş bulamıyor.
Başka bir abi elektrik-elektronik mühendisliğini bitirdi ve iş bulamadı. Kpss den memur oldu.
İnşaat mühendisliği bir başka tanıdığımız da keza gene öyle.
Kötü üniversiteler de değildi.
Bu şekilde çok fazla tanıdığım var ve ben size şunu sormak istiyorum.
Üniversite bitirmek yerine direk gidip, memur olmak mantıklı mı? Memurluğu kendime yediremiyorum ama adamlar okumuşlar ve kaç yıldır iş bulamıyorlar, başka işlerde çalışıyorlar. Hele bilgisiyar mühendisi olan adam yüksek lisans bile yapmış. Başka bir abi de derece yapıp en iyi üniversitelere yerleşmeyeceksen okuma boşuna dedi.
Arkadaşlar bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Cidden iş bulmak bu kadar zor mu?
Bu sizin beklentilerinizle ve bakış açınız ile alakalı bence. Okulu bitirip "rahat" bir iş bulmak, kpss ye bir kere adam akıllı çalışıp "rahat" etmek.. Bunlar insanın hedeflerine ulaşıncaya kadar ki aldanışları bence. Hiç bir yerde o kadar da rahatlık yok. Mücadele ömür boyu devam ediyor. İş konusuna gelince
Kendisini yetiştirmiş bir insanın iş bulamaması gibi bir durum söz konusu değil. Üniversiteden mezun olduktan sonraki 1 yıl ne yapacağımı bilemedim. Günübirlik garsonluk yaptım, anketörlük yaptım. Bu işlerde karşılaştığım insanlar üniversite mezunu olduğumu duyunca, ya bak sen bile bu işte çalışıyorsun, ülkenin geldiği hale bak şeklinde yorumlarla kendi inançlarını doğruladılar. Başka birileri üniversite okumadıkları halde benle aynı işi yapıyor olmaktan gurur duydular. Çünkü onların gözünde benim emeklerim boşa çıkmıştı ve kendileri böyle bir şeye yatırım yapmadıkları için kârlıydılar. Ama ben alanım ile ilgili bir işe girdim sonunda ve hâlâ planlarım bitmedi. Diğer insanların kapasiteleri ile kendini sınırlandırma sen bambaşka birisin. Kısacası ne istediğin ile alakalı. Kendini yetiştirmen ile alakalı. Üniversite okuduğu halde hatta profesör olduğu halde cahil kalan çok insan var.Genç yaşlarda iş ve para odaklı düşünmek yerine kendime nasıl yatırım yapabilirim diye düşünmeni öneriyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6