Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Uyumsuz Hayal Kurma Hastalığı (Soru)

Maraz Ali

Benim adım Ali, Maraz Ali bayılırım bela olmaya
Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır nofaple uğraşıyorum. Kendimi nofapten geliştirdigim zamanlar oldu. ( 50-60 günlük, 4-5 defa süreçler) benim hayatta en büyük sorunum odaklanmamdi. Bu sorunun sadece nofap ile düzenliceğini düşündüm fakat yanılmışım. İnternetten araştırdım, uyumsuz hayal kurma gibi bir hastalık varmış. Kişi hep hayal kurar Kendi dünyasında yaşar, zihninde film senaryolari gibi senaryolar yazar...
Arkadaşlar benim böyle bir hastalığım var. Sürekli hayal kuruyorum hayal kurmaktan işlerime odaklanamiyorum. Mesela dün metrobüste hayal kurduğum için durağı kaçırdım bunun gibi hayatımı olumsuz etkileyen çok durum var. Nasıl yol izlemeliyim bilmiyorum psikoloğa en son çare olarak gitmeyi düşünüyorum. Sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacim var. Sizce ne yapmalıyım.

Yazı çok kısa oldu umarım anlatabilmişimdir.

smt.dmr_

Ay Yolcusu
Bu daydreaming sorununun aynısı bende de var. Evde bir tedavi uygulamaya çalışmaktansa psikoloğa gitmen çok daha iyi olur. Vereceğim tek tavsiye aklına geldikçe engellemeye çalışmandır , meditasyonun faydası dokunur bence.

Maraz Ali

Bu daydreaming sorununun aynısı bende de var. Evde bir tedavi uygulamaya çalışmaktansa psikoloğa gitmen çok daha iyi olur. Vereceğim tek tavsiye aklına geldikçe engellemeye çalışmandır , meditasyonun faydası dokunur bence.
Peki bugünden itibaren hiç hayal kurmazsam hep engellesem tahmini ne kadar zamanda geçer bu hastalık

smt.dmr_

Ay Yolcusu
Peki bugünden itibaren hiç hayal kurmazsam hep engellesem tahmini ne kadar zamanda geçer bu hastalık
Ben de bu hastalığı birkaç hafta önce fark ettim. Aklıma geldikçe engellemeye çalışıyorum ve düzenli meditasyon yapıyorum. Eskiden düzgün uyuyamıyordum bile fakat şu anda azalmış durumda. Şu kadar sürede geçer demek saçma olur dediğim gibi psikolog desteği alsan daha iyi olur.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Dopamin ne kadar fazla olursa hayal kurman o kadar fazla olur. Dopamin detoksuna girmelisin dostum. 2 hafta detoks yap hayal kurmanın azalacağına eminim. Sürecini de iyi yönetmelisin

Ali15210028

Venüs Yolcusu
Eğer bu durum sürekli başınıza geliyorsa engelleyemezsiniz. Engellemenize gerek de yok aslında. Tek yapmanız gereken hayal dünyasına girince onu farkedip dışarıdan gözlemleyin. Her defasında bunu yapın. Onu gözlemleyin. Zamanla benliğiniz dışarıdan izleyen pozisyonda olduğu için ondan ayrılacak. Ve tamamen kurtulacaksınız.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Aşırı dopamin benim bildiğim kadarıyla şizofreni sebebi. Bu bahsedilen hastalık ondan farklı.
Şizofreni de olmakta doğru evet fakat şizofrenide bozulan çok duyarlı reseptörlerde devreye girmekte. Dopamin ne kadar yüksekse beyinde hayal kurma çok artıyor. İncognito beyin kitabında buna yer veriyor.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Bu şeyleri takmadan sürece devam edin. Ben de yok dehb miyim, niye tembelim bilmediğim bir hastalık mı var diye çok takıyordum.

Maraz Ali

Bu şeyleri takmadan sürece devam edin. Ben de yok dehb miyim, niye tembelim bilmediğim bir hastalık mı var diye çok takıyordum.
Ağa bugün çok taktım ya
şizofren miyim diye düşünüyorum. Öyle halüsinasyon görmek gibi seylerim de yok anlamadım ki

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Ağa bugün çok taktım ya
şizofren miyim diye düşünüyorum. Öyle halüsinasyon görmek gibi seylerim de yok anlamadım ki
Dostum 50-60 günlere gelip bozduğunu söylemişsin. Ben de 2 kere 55’e geldim bozdum. Bu kadar kısa sürede fayda görmek mümkün değil. En az bi 6 ay yapmak lazım faydalar için.

KingArthur

Mezun
Arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır nofaple uğraşıyorum. Kendimi nofapten geliştirdigim zamanlar oldu. ( 50-60 günlük, 4-5 defa süreçler) benim hayatta en büyük sorunum odaklanmamdi. Bu sorunun sadece nofap ile düzenliceğini düşündüm fakat yanılmışım. İnternetten araştırdım, uyumsuz hayal kurma gibi bir hastalık varmış. Kişi hep hayal kurar Kendi dünyasında yaşar, zihninde film senaryolari gibi senaryolar yazar...
Arkadaşlar benim böyle bir hastalığım var. Sürekli hayal kuruyorum hayal kurmaktan işlerime odaklanamiyorum. Mesela dün metrobüste hayal kurduğum için durağı kaçırdım bunun gibi hayatımı olumsuz etkileyen çok durum var. Nasıl yol izlemeliyim bilmiyorum psikoloğa en son çare olarak gitmeyi düşünüyorum. Sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacim var. Sizce ne yapmalıyım.

Yazı çok kısa oldu umarım anlatabilmişimdir.
Bir zamanlar bende bu durumdan muzdariptim ama senin durumun biraz ileri seviye gibi benim kendimce uyguladığım yöntemler
1-müzik yok. Müzik hayal kurmayı aşırı tetikliyor
2- kahve yok psikolojik bir etkisi vardı unuttum ama etkiliyor
3- meditasyon hergün yap
4-hayal kurmaya başladığında kendine şu saatte hayal kuracağım, şu işi yaparken hayal kuracağım gibi düşüncelerle sürekli ertele.
5-boş kalma ben en çok eve yürürken hayal kurardım müzikle beraber şimdi yürürken podcast dinliyorum odaklanmam gereken şeyler dinliyorum.
En önemli tetikleyici müzik müzikten kurtul ve meditasyon yap kesin olarak bitecektir dostum

shad401

Yeni Fapstronot
Bunu engellemek yerine hobi haline getirmeyi hiç düşündün mü hikaye yazmak gibi

MR.NO FAP

Deneyimli Üye
Ne kadar az dopamin o kadar az hayal(Tabii ki sadece yararsız olduğunu düşündüğün dopamin kaynaklarını kes)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6