Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Vatan Sevgisi Önemli Mi?

• Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Misafir
Merhaba arkadaşlar bu yazı belki de forumdaki en farklı yazı olacak. Küçüklüğümüzden beri bize vatan sevgisi önemlidir, vatanını sev falan diyorlar. Ancak ben hiçbir şekilde vatan sevgisi duyamıyorum. Türkiye'deki güncel olayları gördükçe, insanların durumunu gördükçe adeta kendi ülkemden tiksinir hale geldim. Bunun dışında birçok genç gibi ben de yurtdışına gitmek ve sonsuza kadar orada yaşamak istiyorum. Ancak bir taraftan da bu düşüncede olduğum için pişmanlık duyuyorum. Çünkü Atatürk dünya üzerinde en çok saygı duyduğum insan ve onun ülkeyi gençlere emanet ettiğini biliyorum. Bu konuda düşünceniz nedir?

Atatürk Türkiye'yi gençlere emanet etti evet ama ben Türkiye'ye karşı en ufak bir sevgi bile duyamıyorum. Türkiye halkını da sevmiyorum. Hatta tiksiniyorum. (Tabi ki istisna var) Bunun en büyük sebebi insanlardaki empati eksikliği, yozlaşma, cehalet.

Bizim millet hep "Türk milleti şöyle üstün millettir, böyle iyidir" falan diyor. Ancak saydığı vasıflardan hiçbirini kendinde bulundurmuyor. "Osmanlı zamanında şöyle güçlüydük" falan diyor ama bugünkü durumunu göremiyor bile.

Yazdıklarımdan Türkiye düşmanı falan olarak algılamayın beni. Ancak düşüncelerim bu ve bu düşüncelerden dolayı kendimde biraz suçluluk hissediyorum.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Şimdi, öncelikle vatanı sevmek için vatandakileri sevmek zorunda değilsin. Garip gelebilir ama farklı felsefe.
Vatanı için ölen şehit sayılıyor düşünsene. Geçmişte bu topraklar için yapılan mücadeleleri düşün... Kısacası evet önemli.

Fakat her ne kadar gençlerin çoğu yurtdışına gitmek istese de burayı bırakıp orada yaşayan, oraya faydası dokunan, sonra da memleketimi özledim ahh diyenlere "hadi oradan" demekle haklı da oluruz. Hiç Kusura bakmasınlar.
Gidip orada meyveyi olgunlaştırır 'okuyacaksan okur para kazanacaksan kazanır' sonra geri dönersin misal olmaz mı?

Evet maalesef günümüzde binlerce insan sürekli geçmişimizle övünüyorlar da övünüyorlar. Peki ya şimdi nasılız? Nereye kadar geçmişin ile övüneceksin. Geçmişini öğreneceksin, anlayacaksın tabi. Övünmeliyiz tabiki fakat ben utanıyorum şimdiki insanlarımızın haline. Biraz şimdiyi, kendini düzeltmeye çalış be adam geçmiştekileri yüceltince sen de yücelmiyorsun... (Sözlerim şahsına değil genel konuşuyorum)

izleyici1

Yoda
hocam her insanın bir ailesi var
her insanın bir anne ve babası var kızı var çocuğu var kardeşi var
senin vatanın varsa emin ol düşman dediğininde vatanı namusu var
bizim gerçek düşmanımız insanları iyi ve kötü diye ayrımcılık yapan
insanları ötekileştiren
yersiz yere şımaran kendini üstün gören ahlaksız dedikoducu arkadan konuşan yüzüne iyi konuşan sözünde durmayan hava atmaya meraklı ırkıyla diliyle övünen
bencil ön yargılı işi gücü diğerlerinin ayıbını kurcalayan lardır
onun haricinde ailemize borcumuz vardır bizi büyütmüştür
eğer devletten sana iyi bir eğitim verildiğine inanıyorsan devletinede borcun vardır
fakat türkiyede siyaset kirli olduğu için
uğruna ölünecek bir kurum yoktur

M

Misafir

Misafir
hocam her insanın bir ailesi var
her insanın bir anne ve babası var kızı var çocuğu var kardeşi var
senin vatanın varsa emin ol düşman dediğininde vatanı namusu var
bizim gerçek düşmanımız insanları iyi ve kötü diye ayrımcılık yapan
insanları ötekileştiren
yersiz yere şımaran kendini üstün gören ahlaksız dedikoducu arkadan konuşan yüzüne iyi konuşan sözünde durmayan hava atmaya meraklı ırkıyla diliyle övünen
bencil ön yargılı işi gücü diğerlerinin ayıbını kurcalayan lardır
onun haricinde ailemize borcumuz vardır bizi büyütmüştür
eğer devletten sana iyi bir eğitim verildiğine inanıyorsan devletinede borcun vardır
fakat türkiyede siyaset kirli olduğu için
uğruna ölünecek bir kurum yoktur
Aile meselesine güzel değinmişsin fakat aile konusunda herkes çok şanslı olmuyor. Kendi ailemi anlatıp ajitasyon yapmayacağım. Ancak şunu bilmelisin her aile çocuğunu gerçekten sevip değer veremiyor.

kenan komutan

Yeni Fapstronot
Vatan dediğin şey ülke ve devlet rejimine verilen başka bir addır. Güney Pasifiğe taşınırsan orası vatanın olur. İnsanların zihnindeki vatan kavramı ise bu başka ada biraz eklemeyle ortaya çıkan aslında olmayan bir şeydir. Biraz kutsaliyet ve değer verilmiştir. Oysa gerçeklikte hiçbir şeye karşılık gelmez. Devletini sevebilirsin sevmeyedebilirsin. Ben sevmiyorum ama gün gelir iyi işler yapar ideolojik olarak benim istediğim çizgiye gelir o zaman severim. Devlete niye mutlak bir anlam verelim ki? İyi olursa severiz olmazsa sevmeyiz. Sanki hep sevilecek ve hep uğrunda savaşılacak bir şey algısı oluşturuyorlar adına da vatan diyorlar. Ben vatanımı sevmiyorum. Her makul insanın da en azından sevse bile şüpheyle sevmesi gerektiğini düşünürüm(mevzu şu anki tc ise gerçi 21. yyda her dünya devleti için aynı şeyi söylerim). atatürkü her ne kadar sevsen de onun bıraktığı devlet iyi olacak uğrunda mücadele edilecek veya sevilecek diye bir kaide yok. Önce bu düşünceden kurtulman gerekir. Ayrıca insan kuruluşu olan şu devletlere de bir anlam yüklemeyi bıraksanız iyi olur. Olaya devletler üstü bakın.

MJR DEGTYAREV

Yeni Fapstronot
Merhaba arkadaşlar bu yazı belki de forumdaki en farklı yazı olacak. Küçüklüğümüzden beri bize vatan sevgisi önemlidir, vatanını sev falan diyorlar. Ancak ben hiçbir şekilde vatan sevgisi duyamıyorum. Türkiye'deki güncel olayları gördükçe, insanların durumunu gördükçe adeta kendi ülkemden tiksinir hale geldim. Bunun dışında birçok genç gibi ben de yurtdışına gitmek ve sonsuza kadar orada yaşamak istiyorum. Ancak bir taraftan da bu düşüncede olduğum için pişmanlık duyuyorum. Çünkü Atatürk dünya üzerinde en çok saygı duyduğum insan ve onun ülkeyi gençlere emanet ettiğini biliyorum. Bu konuda düşünceniz nedir?

Atatürk Türkiye'yi gençlere emanet etti evet ama ben Türkiye'ye karşı en ufak bir sevgi bile duyamıyorum. Türkiye halkını da sevmiyorum. Hatta tiksiniyorum. (Tabi ki istisna var) Bunun en büyük sebebi insanlardaki empati eksikliği, yozlaşma, cehalet.

Bizim millet hep "Türk milleti şöyle üstün millettir, böyle iyidir" falan diyor. Ancak saydığı vasıflardan hiçbirini kendinde bulundurmuyor. "Osmanlı zamanında şöyle güçlüydük" falan diyor ama bugünkü durumunu göremiyor bile.

Yazdıklarımdan Türkiye düşmanı falan olarak algılamayın beni. Ancak düşüncelerim bu ve bu düşüncelerden dolayı kendimde biraz suçluluk hissediyorum.
kardeş çok düşünme bunları ben çok düşündüm en son kafayı yiyordum sonra bana ne dedim çoluğu çocuğu olan düşünsün.

eVldm_Æl

Yeni Fapstronot

Sevmek zorunda değilsin,ahlaksızlık değil.Ben eskiden aşırı severdim,hatta ırkçılığa varan bir şekilde milliyetçiydim.Artık sadece bu toprakları ve bu toprak için mücadele etmiş insanlara sevgi besliyorum,bir ırka ya da milliyete değil

Linchx

Ay Yolcusu
Ben şahsen bir vatan sevgisi olması gerektiğini düşünmüyorum, neden? Çünkü biz doğduğumuz yeri seçmedik. Afganistan'da doğan çocuğun vatan sevgisi ile İzlandadakiyle bir olur mu. Bize çocukken ilkokul sıralarında belirli ilkeleri bize aktardılar. İşte vatan sevgisi, milliyetçilik, Atatürkçülük ( belirtiyim kesinlikle Atatürk düşmanı değilim aksine en saygı duyduğum adamlardan biridir) vb. Yani kardeşim yaşadığımız gezegene bir bak bir evrensel düşün. Sence bu milliyetçilik veya türk uludur yücedir lafların bı anlamı var mı şu koca evrende

Erogluzim

Mars Yolcusu
Şimdi, öncelikle vatanı sevmek için vatandakileri sevmek zorunda değilsin. Garip gelebilir ama farklı felsefe.
Vatanı için ölen şehit sayılıyor düşünsene. Geçmişte bu topraklar için yapılan mücadeleleri düşün... Kısacası evet önemli.

Fakat her ne kadar gençlerin çoğu yurtdışına gitmek istese de burayı bırakıp orada yaşayan, oraya faydası dokunan, sonra da memleketimi özledim ahh diyenlere "hadi oradan" demekle haklı da oluruz. Hiç Kusura bakmasınlar.
Gidip orada meyveyi olgunlaştırır 'okuyacaksan okur para kazanacaksan kazanır' sonra geri dönersin misal olmaz mı?

Evet maalesef günümüzde binlerce insan sürekli geçmişimizle övünüyorlar da övünüyorlar. Peki ya şimdi nasılız? Nereye kadar geçmişin ile övüneceksin. Geçmişini öğreneceksin, anlayacaksın tabi. Övünmeliyiz tabiki fakat ben utanıyorum şimdiki insanlarımızın haline. Biraz şimdiyi, kendini düzeltmeye çalış be adam geçmiştekileri yüceltince sen de yücelmiyorsun... (Sözlerim şahsına değil genel konuşuyorum)
Bunun üzerine söz ne haddimize vatanı sevmezsen sevdirirler başka vatanı

SDG

Yoda

Seçtiğin yolda ve ister istemez hissettiğin duygu üzerinde ilerlemekte özgürsün, istersen kolları sıvarsın bu ülkenin bir ucundan da ben tutayım dersin istersen kendi yoluma bakayım dersin. Sırf genç olmamız bize otomatik olarak bu ülkenin dertlerini sırtlanma sorumluluğu yüklememeli, kendimizi otomatik olarak bunu 'miras' almış bulmamalıyız. Ben pragmatik bakıyorum. Bu ülke bana şu an para bile vadetmiyor. Hukukun üstünlüğünü, ırkçılığın geride bırakılmasını, adaleti geçtim. Para bile vad etmiyor. Sevdiğim hemen hiç kimse ülkeden memnun değil, üzgün ve yıpranmış haldeler, beni manevi olarak zaten doyuramayan bir ülkeden bahsediyorum. E maddi olarak bir getirisi de yoksa neden içimde bir bağlılık duyayım. Yaşadığımız ülkeyi içimizde putlaştırmamızın anlamı yok. Açıkçası ortada minnet duyacağım bir durum da görmüyorum. Ben bir şekilde kendi yoluma bakacağım. Verdiğini almayan, özverili çabaları takdir etmeyen, çaba göstermene rağmen ilerleme görmediğin bir ülke ve insanlar için neden ömür çürüteyim. Bu da benim fikrim. Aksi görüşte olanlara saygı duyuyorum. Beni bekleme kaptan ben yoruldum artık.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Ülkenin başına istersen en iyi yöneticileri getir yine de yakın zamanda düzelmeyiz. İnsanlar aynı maalesef, bu kuşağı atlatmak lazım düzlüğe çıkmak için.

Ben kafaya takmıyorum artık, kendime odaklanıyorum. Vatana odaklanıyorum, içindekilere değil.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6