Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yolun Sonu,Başından Bellidir

Sametak256

Merkür Yolcusu
İnsanlar çeşitli nedenlerden ötürü birşeylere bağımlı olurlar.
İnsanların birşeylere bağımlı olabilme nedenlerine baktığımda yaygın olarak görülen 3 ana sebeb olduğunu gözlemlemekteyim:

1) Kendisini strese sokucak durumlardan kurtulup kaygılarından,endişelerinden uzaklaşmak için,
2) Kendilerini üzen,mutsuz eden duygusal olarak acı çekmelerine sebeb olan birşeylerden bir süreliğinede olsa sıyrılmak(duygusal boşluğu bağımlılıklarla doldurmak),
3) Başka şeylerden yeterince haz-keyif alamadıklarından ötürü ve bu haz odakları dışında başka herhangi birşey aracılığıyla faaliyetlerine odaklanabilmeyi sağlayamadıkları için
Ben bu yazımda bağımlılıklarla alakalı olarak sadece 3.maddedeki mevzularla alakalı birşeylere kısaca değinicem ve onda sonrada bağımlılıklar bırakılmadığında kişiyi nasıl bir süreç ve onu nasıl bir son bekliyor bununla alakalı birşeylerede değinip yazımı noktalayacağım.

İnsanlar başka şeylerden yeterince haz-keyif alamadıkları ve yeterince doyuma ulaşamadıkları için kendilerini doyuma ulaştırdıklarını düşündükleri belirli haz odaklarına yönelirler.
Bu haz odakları dışında başka hiçbirşeyden yeterince keyif alamazlar ve o haz odakları dışında birşeylerde onları mutlu etmeyede yetmez zaten.
O haz odakları olmadan birşeylerede kendilerini vermekte,odaklanmakta güçlükte çekerler.

Odaklanma;Herhangi bir konuda bilişsel yada fiziksel olarak olumlu bir perfonmans ortaya koyabilmek ve yaptığımız işten verim alabilmek açısından belirleyici faktörlerden bir tanesidir.
Eğerki siz birşeylere bağımlı olmuşsanız,o bağımlılık davranışını yerine getirmeden bilişsel yada fiziksel olarak herhangi bir işe kendinizi veremezsiniz,
artık birşeylere odaklanmak içinde o bağımlılık davranışını yapmak mecburiyetinde kalırsınız.

Ama size kötü bir haberim var:
Bağımlılıklarınızdan dolayı aldığınız zevklerde bir daralma meydana gelicek zaten.
Bağımlılıklarda birde bir süre sonra doz arttırımı söz konusu oluyor ve hatta bir yerde artık maximum haz seviyesine ulaşıyorsunuz ve bağımlılıklarınızda ne kadar doz arttırımına giderseniz gidin eskisi gibi onlarda size haz vermemeye başlıyor ve tabi artık odağınızı sağlayacakta herhangi birşey elinizde kalmadığı içinde bilişsel yada fiziksel olarak herhangi birşeye kendinizi veremiyorsunuz ve perfonmansınızda oldukça düşüyor ve deyim yerindeyse çuvallamaya başlıyorsunuz.

Sonra ne mi oluyor?
Dibe vuruyorsunuz ve mutsuz-üzgün-duygusal olarak acı içinde kıvrandığınız-depresif bir ruh hali sizi sarıp sarmalıyor ve ihtihar düşünceleri beyninizi kemirmeye başlıyor.
Sonunda ne olacağı malum ve ben bu şeyi buraya yazmıyacağım,çünkü artık sonunda nasıl birşey olucağını sizde anladınız.
Çünkü ''Ne Ekersen Onu Er Yada Geç Bir Şekilde Biçiyorsun.''
''Geçmiş Geleceğin Aynasıdır'',derler.
Ben bu zamana kadar ne ektiysem,onu bir şekilde biçtim.
İşte bu sebeblede ''Yolun Sonu,Başından Bellidir'' diyorum.
Bu hayatta kendi hayat tecrübelerinizden-başkalarının hayat tecrübelerinden öğrendiklerinizden-başka birden çok kaynaktan edindiğiniz bilgi birikiminden faydalanmaya bakın ve hayattaki seçimlerinizi yaparken sonuçları bağlamında ilerde neler olabileceğiyle alakalı birşeyleri ön görmeye çalışın ve akla-mantığa uygun gerekçelere dayanarak kendiniz için doğru olduğuna ikna olduğunuz seçimi yapın.

<>Zararın neresinden dönerseniz kârdır<>Ölmemişseniz birşeyleri telafi etmek içinde geç kalmış sayılmazsınız<>

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6