Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

100+ Gün | Mücadele Öyküm | Neler Değişti? | Tavsiyelerim:

Michael Scott

Emekli Moderatör
Orijinal Yazar :
Tarih: : Temmuz 02, 2020, 10:49:11
GÖNDERİ
( Yazı tamamen benim şahsi fikirlerimi içerir. Herkeste aynı etkiler görülmeyebilir.)

Mücadele Öyküm
Sizi her şeyin başladığı o günlere yani ilk defa pmo yaptığım günlere götürmek istiyorum. Gece vakti saat 9, 10 sularında daha ergenliğe yeni adım attığım sıralarda tesadüfen yaptığım bir olaydı. Bu zamana kadar hiç hissetmediğim değişik duygular hissetmiştim. Sanki biri bana büyü yapmış gibiydim. Bunun içine düştükçe çıkmanın zorlaştığı bir bataklık olduğunu yıllar sonra öğrenecektim.

Bu bende süreklilik etkisi oluşturdu ve hayata olan bakış açım tamamıyla değişti. Başarılı çocuktum, o günlerde. Ders çalışıp çalışmaktan zevk aldığım dönemlerdi. Ahh ah... Başlarda çok zevk aldığım, arada bir yaptığım olay artık hafta da 2, 3, 5 derken günlüğe dönmüştü. Yaptıkça yapıyor daha fazla zevk (uyuşturucu) almak istiyordum. Artık tatmin olmuyordum. Daha fazla, çok daha fazla zevk için o an elimden gelen her şeyi yapıyordum. Aynı zamanda da müslümandım. Yaparken hem zevk alıp hem de günah işlediğimi bile bile yapıyordum. Sanki herkesten gizliydi benim için. O an dış dünyayla olan bağlantım kopuyordu. O sırada benim için önemli olan tek şey daha fazla beynimi uyuşturmaktı. Uyuşturmaktı diyorum çünkü bunun diğer bağımlılık yapan maddelerden bir farkı yok.

Bu bende süreklilik etkisi oluşturdu ve hayata olan bakış açım tamamıyla değişti. Başarılı çocuktum, o günlerde. Ders çalışıp çalışmaktan zevk aldığım dönemlerdi. Ahh ah... Başlarda çok zevk aldığım, arada bir yaptığım olay artık hafta da 2, 3, 5 derken günlüğe dönmüştü. Yaptıkça yapıyor daha fazla zevk (uyuşturucu) almak istiyordum. Artık tatmin olmuyordum. Daha fazla, çok daha fazla zevk için o an elimden gelen her şeyi yapıyordum. Aynı zamanda da müslümandım. Yaparken hem zevk alıp hem de günah işlediğimi bile bile yapıyordum. Sanki herkesten gizliydi benim için. O an dış dünyayla olan bağlantım kopuyordu. O sırada benim için önemli olan tek şey daha fazla beynimi uyuşturmaktı. Uyuşturmaktı diyorum çünkü bunun diğer bağımlılık yapan maddelerden bir farkı yok.

Yıllar geçti ama içimdeki çocuk ölmüştü çoktan. Kendi ellerimle öldürmüştüm. Bir insan kendine bunu neden ve nasıl yapardı? Hiç mi acımazdı kendisine, görmez miydi kaybettiği şeylerin değerini. Neyse, ne kadar anlatsan da boştu. Gittikçe her şey benim için değerini kaybetmeye başladı. Ve artık hayata pesimist bakmaya başlamıştım. Sorunlar birbirini kovaladı. Okul başarımdan tutun da aile içi ilişkilerime kadar her şey kafam da büyüyor ve aşılamaz düşünceler içinde boğuşuyordum. İyice hayattan bağlarımı kopartmıştım. Kafam da acısız intihar düşünceleri geçiyordu. Yani BUNALMIŞTIM. Her gün aynanın karşısında göz göze geldiğim insan bana o kadar çaresiz bakıyordu ki... Ailem, akrabalarım, arkadaşlarım hepsi bende değişiklikler olduğunun farkındaydı. Onları sürekli tersleyerek somurtarak, "bırakın insanların açıklarını bulmaya çalışmayı" diyerek elimdeki insanların da kaybetmiştim. Hayat gerçekten çekilmez hale gelmişti. Bana yapılan en ufak bir hatayı kaldıramıyordum. Sürekli ya kavga ederdim ya da düşünceler için hapsolurdum. Hayatımın en kötü dönemleriydi diyebilirim. Artık bir şeylerin değişmesi gerekiyordu.
Sonraları bu halde olmamın sebebinin belki de her gün yaptığım pmo olduğuna karar verdim. İşte o sıralar 2017 temmuz ortalarıydı. Ama bu nofap akımını bularak değil haram görüntülere bakmanın günah olduğunu ve zaten vücut ihtiyaç halinde uyurken onu dışarı attığı içindi. Zaten bu siteyi bulmak samanlıkta iğne aramak gibiydi. Ama dikkat edin normal bir iğne değil "altın" bir iğne. YouTube'da yabancı videolardan pmo'nun zararları şeklinde tesadüfen bulmuştum. Ve asıl mücadelem orada başlamıştı.

Çözümü internette hakkında yapılan makaleler de aramaya karar verdim. Keşke Türkçe kaynakları atlasaydım. Okuduklarımın özeti şu şekildeydi; pmo olmazsa olmaz, ihtiyaçtır, yapmazsan içinde birikir enfeksiyonlara sebep olur, haftada 1, 2 ideal, kısır kalırsın, aslında p*** da zararsızdır vs. vs. Bunlara güvenerek tekrar tekrar başlayıp anında bozduğum süreçlerim oldu. Keşke araştırmaya yabancı kaynakları tarayarak başlasaydım diyorum. Neyse eninde sonunda inci de 351986 (böyleydi sanırım) nickli arkadaşın yazdıklarını okudum. Okuduğum her satır beni anlatıyordu sanki. Böylece nofap akımına -tam anlamıyla- ben de dahil olmuştum.

Çok fazla sürecim oldu. Bozdum, başardım, bozdum tekrar başardım ve tekrar sar başa. Hep aynı döngü içinde dolaştım durdum. Tamam artık bıraktım, kurtuldum ve ÖZGÜRÜM! Dediğim anlar da bile en ufak bir tökezleme seni en dibe sokmaya yetiyor ve hatta artıyordu bile.

Neler Değişti?
Benim için nofap, hayatımdaki birkaç olumlu değişiklik için bir katalizör görevi gördü.

Önem sırasına göre değişimler;

l. a) Kadınlara olan bakış açım inanılmaz derecede değişti. Bağımlıyken onları sadece obje olarak görüyordum. Nedensizce nefret ediyordum. Doğru düzgün konuşamıyor ve göz teması kuramıyordum. Onlara sadece 10 dakikalık bir işi halletmek için malzeme gözüyle bakıyordum. En önemli etkisi bu oldu.

b) Ayrıca gözümdeki ve zihnimdeki bu kirli düşünceler kalkınca kadınların gerçekten çok değerli olduğu gerçeği yüzüme çarptı. Artık onlara çok farklı gözle bakıyordum. Tek amacım iyi arkadaşlık ilişkileri kurmak olmuştu. Ve kadınlara böyle yaklaşınca onlarında size karşı olan önyargıları domino taşları gibi peş peşe yıkılıyor.

c) Aynı zamanda onların ulaşılamaz olduğunu ve bizden daha temiz, bakımlı, makyajlı, güzel ve mükemmel şeklide yaratılmış varlıklar olduğunu düşünürdüm. Hâlbuki onlar da insan biz de insanız. Aslında hata bizde. Ağzının suyu akarak tek amacı onunla beraber olmak isteyen bir kadın hayal edin. İster istemez zamanla sizde kendinizi üstün görmeye başlarsınız.

ll. Anksiyete, OKB, sosyal fobi gözle görülür ölçüde azaldı. Artık mekanda dinlenilen adam ben olmuştum. Tabiki sadece NoFap'in etkisi yok. Kendini geliştiremediğin günlerde eğer vicdanın sızlamıyorsa boşver kanka. Etkilerini görsen bile tam anlamıyla idrak edecek seviyede asla olamayacaksın. Öyle olsaydı her pmo'yu bırakan aynı etkileri görürdü ancak bazıları bir perinin gelip sihirli değnekle VAYYY! DEMEK SEN SADECE PİPİNLE OYNAMIYORSUN, AL SANA DEĞİŞİM, ARTIK BAMBAŞKA BİRİSİN. Demesi kadar saçma bir beklenti içinde boğulup yardım çığlıkları atıyor. Neyse konuya dönelim. Okuduğum kitapların, yazıların, makalelerin etkisini çok net şeklinde hissettim. Tabi sadece okumak değil hayatında uygulaman gerek. Daha sosyal birisi oldum. Her hafta depresyona giren ben artık her şeye pozitif bakıyordum. Hayatın gerçeklerine adaptasyon sürecinde çok etkili oldu, diyebilirim.

lll. Daha pozitif insan olmuştum. Pmo sonrası gelen mutsuzluk ve yorgunluk olmadığı için çok daha huzurlu ve sağlıklı hissettim. Ayrıca çok daha güçlü bir bedene hükmeder hale gelmiştim. Huzur & Sağlık & Mutluluk gerçekten NoFap'in en güzel meyvelerinden birisi.

lV. Beynim her relapse sonrası adeta sıfırlanıyordu. Soruları 2, 3 kez okuduktan sonra yarım yamalak anlıyordum. Günlüklerim de bahsettiğim gibi beynimin potansiyelinin hepsi erişime açılmıştı. Üniversite sınavında bunun etkisini çok gördüm.

V. Hayatını düzene sokan her günü kendini geliştirmek için çabalayan her şeyi sorgulayıp cevaplarını bulmaya çalışan biri haline dönüşmüştüm. Yeni alışkanlıklarımın yanında ilmimi eskiye oranla nirvanaya çıkarmıştım

Tavsiyelerim:

l. Hiçbir zaman pes etmeyin ve umutsuzluğa kapılmayın. Tamam artık en dipteyim, her şey b*ka sardı, istesem de kurtulamam, ağır bağımlıyım, çok denedim ama olmadı, yapacak bir şey yok vs. tarzında fikirlerinizden (zincirlerinizden) kurtulun. Değişim kafada başlar, bunu asla unutmayın.

ll. Bağımlılıktan uzakta bir zaman diliminden ziyade ömür boyu kurtulmaya çalışın. Yoksa hedefinizi gerçekleştirseniz bile anında başladığınız noktadan daha aşağıya düşebilirsiniz.

lll. Dini inancınızı güçlendirin. İnandığınız dinin kurallarını aşmayın. Ayrıca bağnazlığa gerek yok, objektif olarak bütün inançları ele alın ve doğru olanı bulana kadar devam edin. Yaptıklarınızın hesabını verecek olmanız sizi bir nebze yavaşlatır.

lV. Evren boşluk kabul etmez. Eğer bıraktığınız kötü alışkanlıkların yerini faydalı işlerle doldurmazsanız boş şeyler orayı çok güzel dolduracaktır. Ayrıca değişim için çaba harcayın. Kendini bu hale sen getirdiğin gibi yine sen toplamalısın

V. Başka faktörleri suçlamayı bırakın. Her şey senin elinde. Kendin için elinden gelen her şeyi yapmak zorundasın. Bu hayatın temel taşlarından biri tanesi.

Vl. Zaman & Sağlık çok değerli. Hiçbir zaman, ohoho daha önümde çok uzun bir zaman var. Bir sonraki gün/hafta/ay/yıl başlarım demeyin. Hayat gerçekten çok kısa ve ne getireceği belli değil. ŞİMDİ İŞE KOYULMA VAKTİ! ŞİMDİ!

Diyarr34

Yeni Üye
Bugün ilk gün ? gerçekten 3 ay yapmamıştım ben beynimden adeta silinmişti hayatın her şeyinden zevk alan biri haline gelmiştim bende 3 ay yapmadığım zaman kendimi çok iyi hissediyordum şu an dipteyim ama o dibe 1 günde düşmedim 1 günde de çıkmicam adım adım çıkıcam yazdığın yazı beni anlatmış şu an kuyunun dibindeyim sana doğru bakıyorum beni kurtarmak için ip attın sanki ?

Possible

Yeni Üye
Boş geçirdiğin günler için vicdanın sızlamıyorsa boşver bu cümle varya kardeşm efsane bişey yaaa helal olsun ya helal

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6