Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

45 Gün Kuralı

Conclude

Satürn Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
86
Tepki puanı
315
Puanları
74
Bu vakte kadar sürekli bir şekilde '21 Gün Kuralı' esas alınarak alışkanlıklar değerlendiriliyordu.

Fakat ortada bir sorun vardı: 21 günlük periyot alışkanlıkların oluşması için yeterli değildi. Bu yüzden 21 günü tamamlamasına rağmen birçok kişinin bu döngünün devamını getiremediklerine şahit oluyoruz. Belki de siz de aynı sorunla yüz yüzesiniz.

"Bunun en büyük nedeni, 21 günün beyinde istenilen alışkanlığa dair yeteri kadar nöral ağ yolu oluşturmaya yeterli olmamasıdır." diyor Mutlu Beyin kitabının yazarı Profesör Doktor Loretta Graziano Breuning. Bu kitabı okumadıysanız kesinlikle okuma listenizin ilk sırasına alıp bitirmenizi öneriyorum.

45 gün, yapılan araştırmalara göre, beyinde bir alışkanlığa biçilen süredir. Peki neden 45 gün ? Şöyle ki, beynimizde geçmişte isteyerek ya da istemeyerek edindiğimiz alışkanlıklar halihazırda güçlü nöral yollar oluşturmuş durumdadır ve bu da vücudumuzdaki hormonları tetiklemektedir. Mesela, 10 senedir sigara içen bir insan olduğunuzu farzedelim, bu demek oluyor ki beyninizde sigaraya dair çok güçlü nöral ağlar oluşmuş durumda. Her sigara içişinizde beyniniz bu alışkanlığınızı yerine getirdiğiniz için mutluluk hormonları salgılıyor, bu hormonlar da alışkanlığı yapma dürtünüzü arttırıyor, ve bu da alışkanlığı daha sağlam hale getirmenize sebep oluyor. Ve döngü böyle devam ediyor.

Yani, siz aslında sigarayı sevmiyorsunuz, sigara alışkanlığınızı seviyorsunuz.

45 gün kuralı ise hem var olan olumsuz alışkanlıklarınızı yıkmak, hem de istediğiniz alışkanlıkları hayatınızda inşa etmek üzere kurulmuş bir sistemdir. Aslında, sistem dedim diye gözünüzde büyütmeyin, çok basit bir kuralı vardır: 45 gün boyunca, ne olursa olsun, asla inşa ettiğin alışkanlığın peşini bırakma.

Evet, kural bu kadar basittir. Fakat basit olduğu kadar da uygulaması zordur, zira 45 gün boyunca, her ne olursa olsun pes etmeyeceksiniz. Yoksa en başa dönmek zorunda kalırsınız. Sonuçta bu iş ciddi bir iş, beyninizin kimyasını değiştiriyorsunuz. Bu sürece sonuna kadar sadık olmalı ve ne kadar yapmayasınız gelse de yapmalısınız. Beyniniz evrimsel sürecin bir getirisi olarak enerjisini korumak ister. Var olan alışkanlıklarımız artık beynin otomatik pilot modunda yaptığı işler olduğu için beynimiz bu alışkanlıklara çok enerji harcamaz. Fakat yeni bir alışkanlık demek çok enerji sarfiyatı demektir. Bu yüzden beyniniz bu durumdan hoşlanmayacak, sizi bundan vazgeçirmek için her türlü yola başvuracaktır. Canınız sıkılacak, bazen yapasınız gelmeyecek, "amaan bugün de yapmasam nolur ki!" diyeceksiniz, kaçamak yapmak isteyeceksiniz.

Fakat vazgeçerseniz yenilirsiniz.

45 gün boyunca, hiçbir taviz vermeden bu alışkanlığınızı yerine getirmelisiniz.

Yazar Loretta G. Breuning kitabında buna dair birçok örnek veriyor. Mesela tanıdığı alkolik bir adam her alkol ihtiyacı hissettiğinde eline bir sayfa ve bir de kalem alıp resim çizmeye başlıyor. Adam harika bir ressam mı ? Hayır, berbat. Peki alkol yerine resim yapmayı tercih etmek onu mutlu ediyor mu ? Asla, nefret ediyor. Ama yine de her seferinde bunu yapıyor. Ve 45 gün gibi bir süreçten sonra ne oluyor biliyor musunuz ? Artık resim yapmaktan hoşlanmaya başlıyor, çünkü beyni bir alışkanlığı diğeri ile değiştirmeye başlıyor. Resme olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor ve artık güzel resimler çizebilen bir insan haline geliyor, ve tabi ki artık alkole olan ilgisi de yok oluyor.

45 gün kuralının da özeti budur. Alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, alışkanlık inşa etmek istiyorsanız 45 gün kuralını kullanın. Her geçen gün beyniniz bu yeni durumu kabullenecek ve bir süre sonra bu yeni alışkanlığınızı otomatik pilotta yapmaya başlayacaksınız, günlük rutinlerinizden biri haline gelerek sıradan, normal bir davranış olacak sizin için. Artık bundan sonra diğer alışkanlıklarınıza da kapı aralayabilirsiniz.

Fakat, şu noktayı da belirtmeliyim ki: 45 gün bir sihir değildir. Yani, alışkanlığı 45 gün boyunca tekrar ettikten sonra "başardım" deyip de sonra alışkanlığı bırakırsanız 45 gün boyunca onca zorlukla inşa etmiş olduğunuz nöral yolları yok edersiniz. 45 gün bu nöral yolların yalnızca temelini atan bir süreçtir, fakat o alışkanlığı sağlam bir alışkanlık yapmak için belki haftalara, belki aylara, belki de yıllara ihtiyacınız vardır.

Çünkü beynin kimyası böyle.

Bu yüzden, artık, her ne yapmak istiyorsanız beklemeyi bırakın ve irade gücünüzü ortaya koyarak kendinize yeni bir hayat inşa etmeye başlayın. Çünkü bunu sizden önce yapanlar oldu, sizden sonra da olacak. Onlar yapıyorsa siz de yapabilirsiniz.

Kaynak: Eski Forum
 

None

Emekli Moderatör
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
452
Tepki puanı
943
Puanları
160
Yazıları yeni foruma aktardığın için teşekkürler,emeğine sağlık
 

Tough Climber

Emekli Moderatör
Katılım
12 Ağu 2020
Mesajlar
164
Tepki puanı
644
Puanları
148
Tek kelime ile mükemmel.Alışkanlık kazanma ve devam ettirmede sürekliliğin ne denli önemli olduğu vurgulanmış.
 

root

Jüpiter Yolcusu
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
104
Tepki puanı
224
Puanları
64
Bunlar çok değerli konular yahu hiçbirzaman kaybetmemek lazım.
 

isxo

Jüpiter Yolcusu
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
148
Tepki puanı
226
Puanları
64
Atalarımız boş yere dememiş 40 fırın ekmek yemen lazım diye. İkisi de ayni şey. Kırk zaten çok demektir. Eğer 40 gün olduysa çok oldu demektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst