Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Ahlak Konusunda Ufak Bir Akıl Jimnastiği

• Konuyu başlatan Brock
  • Başlangıç tarihi
B

Brock

Misafir
Bir kişinin arkasından konuşmak bizim için 2 şeyi ifade eder. 1.o kişiden yarar beklentimizi 2.o kişiden zarar görme endişemizi. Ne dersek diyelim işin psikolojik olarak varacağı sonuç , yer burasıdır. Bu duyguların en uç noktaları psikolojik hastalıklardır şizofreni diye tanımlanan hastalığın aktif belirtilerine bakın : belirtilerin bir ortak noktası vardır ; engellenemeyen zarar görme korkusu.

Yine bana göre de ; ki bu gözlemim öznel : bir kişi ne kadar az dışardaki insanların ona zarar verceğini yada yarar sağlıcağını düşünürse ; dışardaki insanlar o kadar az onun iradesini etkiliyor dolayısıyla daha fazla irade edebildiğinden daha başarılı oluyor. Bunun için illa çok insan tanımış olmaya gerek yok bence kendi hayatımda kimi anlarımda başarılı oluyordum hedeflerime ulaşmış kendimi gerçekleştirmiş hissediyordum ; bu anların ortak bir özelliği var oda : dışardaki kişilerden en az etkilendiğim zamanlardı. Burdan mantıkla başarılı insanların bunu sürekli yaptığını varsayarak bu gözlemi yaptım.

Varolduğumuz sürece kabul edelimki hep bu istenmeyen ve aşırısı bize zarar veren duygularımız olucak. Öfke veya istek duyduğumuz sürece. Peki ne yapmak lazım bu istenmeyen duygulardan daha uzak olmak için ? Benim uyguladığım şeyi söyleyim :

1.Bu bilgiyle hareket edip asla bu abartı duygularımı dile dökmüyorum ; aklıma böyle şeyler geldiğinde bunun benim istenmeyen tarafım zaafım olduğunu farkedip bu güdüsel düşüncelerin akıp gitmesini geçmesini bekliyorum
2.olurda dil sürçmesi veya irade kaybı yaşadığım zamanlarda da ; o kişinin olumlu yanlarını düşünüp arkasından olumlu olarak konuşarak bu hatamı telafi etmeye çalışıyorum
3.Olurda dil sürçmesi irade kaybı yaşamazsam ki bu da benim başarım olur : o zaman bu olumsuz düşüncelerimi örtmek için o kişinin arkasından iradeli düşünceler geliştiriyorum ve iyi olması için dilekte ve duada bulunuyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6