Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Aşırı Yemek Ve Diğer Bağımlılıklar

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Arkadaşlar merhaba. Nofap yapmaya başladım ama bende aşırı yeme durumu var. Şekerli şeyleri de yiyorum. Video oyunu oynuyorum, video falan izliyorum. Sadece nofap ile fayda görebilir miyim? Bunları da bırakmam gerekiyor mu?

gmuarra

Yeni Fapstronot
Şekerli şeyleri bırakmamızın sebebi veya saydığın video oyunları bizi relaps yapabileceği için bırakılması tavsiye edir. Tek başına PMO'yu bırakmakla fayda görürsün ama büyük ihtimalle bırakamayacaksın %90 belki daha fazla ihtimalle relaps olacaksın. Mesele de bu zaten. PMO'yu bizim diğer alışkanlıklardan bağımsız ele almamak gerekir. Hepsi aynı kümenin içinde birbirlerini var ediyorlar. Enerjinin korunma kanunu gibi düşün. Enerji yok olmuyor birinden birine dönüşüyor. Bizim hazzı ve boş zamanı dönüştürmemiz gerek.
Video oyunu, boş zaman ve hazzın bir sonucu. PMO da öyle zaten ve bunlar aynı yerde kesişiyor. Şekerli şeylere gelirsek yemenin şehvetle ilişkisini Gazali (rh) İhya'u Ulumiddin'de açıklıyor. Hepsi birbirine bağlantılı bunu unutma. Şimdi tek seferde bunları yok et demiyorum. Fakat kesinlikle bunları zamanla bırakacağın dönüştüreceğin bir program ve plan yapmalısın. Kendine bu konuda fazla stres de yapma bu arada fakat gevşeklik de yapma. Arayı bul. Fazla stres de seni tekrar tetikler

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Şekerli şeyleri bırakmamızın sebebi veya saydığın video oyunları bizi relaps yapabileceği için bırakılması tavsiye edir. Tek başına PMO'yu bırakmakla fayda görürsün ama büyük ihtimalle bırakamayacaksın %90 belki daha fazla ihtimalle relaps olacaksın. Mesele de bu zaten. PMO'yu bizim diğer alışkanlıklardan bağımsız ele almamak gerekir. Hepsi aynı kümenin içinde birbirlerini var ediyorlar. Enerjinin korunma kanunu gibi düşün. Enerji yok olmuyor birinden birine dönüşüyor. Bizim hazzı ve boş zamanı dönüştürmemiz gerek.
Video oyunu, boş zaman ve hazzın bir sonucu. PMO da öyle zaten ve bunlar aynı yerde kesişiyor. Şekerli şeylere gelirsek yemenin şehvetle ilişkisini Gazali (rh) İhya'u Ulumiddin'de açıklıyor. Hepsi birbirine bağlantılı bunu unutma. Şimdi tek seferde bunları yok et demiyorum. Fakat kesinlikle bunları zamanla bırakacağın dönüştüreceğin bir program ve plan yapmalısın. Kendine bu konuda fazla stres de yapma bu arada fakat gevşeklik de yapma. Arayı bul. Fazla stres de seni tekrar tetikler
Güzel yazmışsın saol. Bu arayı nasıl bulabilirim, nasıl planlayabilirim? Nofap modları var hard ve monk mod gibi. Önce 90 gün nofap yapıp sonra yavaş yavaş oyun medya gibi şeyleri bıraksam olmaz mı? Şu an yapmak zor geliyor. Dediğin gibi enerji diğer alana akıyor. Diğerlerini de şimdi bırakırsam nofap boşa düşebilir. Stres yapmamayı ve arayı bulmayı başaramadım, iki uç arasında geliyorum. Stres yapmayınca falan da boşlarım, hep hata yapıp bozarım diye korkuyorum. Şey gibi; diyelim nofapı bozdum ve bu yüzden stres yapmadım, insan hata yapar deyip geçtim. Böyle hata yapa yapa alışkanlık olur ve hedefe hiç varamayabilirim.

Grimoire Noir

Yeni Üye
Okuyan olur belki ama kesinlikle şeker tatlılar relapse olmanıza sebep oluyor komple kesin. Zaten vücuda bir faydası yok

B

Brock

Misafir
Mrb hocam size tavsiyem sebep bulun kendinize. Birileri nofabın faydalı oldugunu daha kolay başarılı olunduğunu kas yapıldığnı söylüyor diye başlarsanız kolay bırakılabilir.

Bir ikincisi de kendinizi suçlamayın ; örneğin relaps oldunuz veya şeker yediniz diyelim ; bu durumu analiz edip birdahakine sanki başka biriymiş gibi davranıp şekere el uzatmayın. Yani sevdiğiniz ve şekeri bırakmasını istediğiniz biri dayanamamış şeker yemiş te şimdi siz direksyondaymışsınız gibi.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6