Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Asla Gardını Düşürme

Oğuzhan

Yeni Üye
Katılım
14 Mar 2021
Mesajlar
5
Tepki puanı
10
Puanları
3
Bugün istersen 23. günde ol ya da bir yılı aşkın bir süre geçirmiş ol her hâlükârda başa dönebilir yani relapse olabilirsin.
Bu durumu aslında şu beyitler güzel ifade ediyor:

Arif-i ahval olan bir hâlete dil bağlamaz
inkılab eyler zaman ikbâl olur idbâr olur


Ziya Paşa'ya ait olan bu beyitlerden hareketle şunlar söylenebilir ki; işi bilen hallerin, durumların değişeceğini bilen gönlünü bir duruma kaptırmamalıdır; 23. gündeyim diye çok da böbürlenmemeli ,daha ilk gün diye kendini küçük görmemelidir. Çünkü zaman değişir ,şartlar değişir, biz değişiriz. Onun içi ya her an hayatı anlamalı ve yaşamalıyız. Mâlum "Herkes ölür ama herkes yaşamaz. "Bizi yaşatansa özgür olmak özgür kalmaktır.

Özgür olmayı şu iki insanın hâletiruhiyesi çok güzel anlatıyor:
Bir tarafta sevdiği insanlarla yemek yerken başını tabağından kaldırıp da sevdiklerinin gözlerine bakamayacak kadar yemeğe düşkün biri diğer tarafta hayatından çikolata ,cips , jelibon ,pasta gibi şeyleri çıkarmış ve düğününde pasta yemediğinden yanında en sevdiği meyve olan karadut konulmasını rica eden birinin hayatının en muhteşem anlarından birini yaşamasından kaynaklanan heyecanla sevdikleriyle zaman geçirirken değil pasta yemek meyveyi yemek dahi aklına gelmemesi...

Bizler bileklerimize takılan kelepçeleri fark etmeli ve onlardan kurtularak kanatlarımızı yüklenmeliyiz ki gökyüzüne yükselebilelim. Bunun için yapmamız gerekse kötü alışkanlıklarımız yerine çok daha faydalı yeni alışkanlıklar edinmek. Eğer eski alışkanlığımızı bırakmaya çalışıyor fakat yeni bir alışkanlık edinmiyorsak biz bırakmak istesek de beynimiz bırakmak istemeyecektir. Çünkü eski alışkanlık bize uzun veya kısa vadede zarar verse dahi dopamin (mutluluk), serotonin gibi değerli hormonların salınımını sağladığı için beyin alışkanlığı tekrarlamak isteyecektir. Yapılan eylemler sırasında beynimiz içinde sinir ağları oluşur ve bu ağlar kullanıldıkça daha derin sinir ağlarına dönüşür. Bu çimenlik bir alanda sürekli kullanılan bir yolda bir süre sonra çimen bitmemesi ve yolun belirginleşmesi gibi bir şey. Alışkanlık tekrar edildikçe beynimizin içinde alışkanlığa ait sinir ağı derinleştikçe derinleşecek alışkanlık terk edildiğinde de yoksunluk hissedilecektir. Biz yeni bir alışkanlık edinmek istediğimizdeyse bu iş beynimize zor gelecektir çünkü zaten var olan bir sinir ağı yerine yenisini oluşturmaya çalıştığımız için fazladan enerji harcanması gerekir beyin de buna sıcak yaklaşmaz. Bunu gerçekleştirmek yani eski alışkanlığımızı terk edip yenisini edinmek elbette imkansız değil ama kolay da değil. Biz eski bize bir dur diyip yeni ve iyi bir kişilik ortaya koymak istiyorsak önce en temelden başlamalıyız yani başladığımız süreci verimli ve istikrarlı götürmek istiyorsak önce düşüncelerimizi değiştirmeliyiz. Çünkü düşüncelerimiz alışkanlıklarımızı ,alışkanlıklarımız da kişiliğimizi şekillendiriyor. Nasıl olmak istiyorsak öyleymişiz gibi düşünmeli ona göre hayatımızı yönlendirmeliyiz. Ancak böyle istikrarlı ve özgür kalırız.

Nefes aldığı sürece yaşadığını gösterenlerden olmamız dileklerimle...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst