Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bağımlılık Kesin Olarak Nasıl İyileştirilir?

purplesox05

Mars Yolcusu
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
75
Tepki puanı
156
Puanları
43
Bağımlılık bize hayattaki zorlukların sunduğu gibi fırsatlar sunar. Fırsat dediğimiz şey, düşüncelerimizin ve duygusal kalıplarımızın daha fazla farkına varma, onlarla birlik halinde olma ve sonunda onların kısıtlamalarından kurtulma olayıdır.


Bağımlılık basit olarak “olumsuz” duygulardan kaçınmaktır. Bağımlılık bazı dürtülere karşı nasıl hissedeceğimizi değiştirmeye çalışır. Erkekler kadınlardan daha bağımlı gözükmekte ve bu durumun temel sebebinin erkeklere duygularını bastırmayı ya da duygularından kaçınmalarını öğreten düşüncelerin olduğunu öne sürüyorum. Hissetmememiz gereken duygular olduğu söylendi bize ve bu yüzden onlardan kaçınmada ustalaştık.


Sonuçta gezegendeki herkes bir bağımlıdır. Bu bağımlılık illa porno, uyuşturucu, alkol vs ilgili olmayabilir. Buna karşılık, ortalama bir erkek sosyal olarak daha kabul edilebilir yollarla duygularından kaçınmayı seçer. Aşırı çalışmak, televizyon izlemek, abur cubur, sosyal medyada gezinmek, telefonunda oyun oynamak, çok fazla şekerleme yapmak, sürekli sosyalleşme, yardım konusunda takıntılı olmak ve üretkenlik. Bunlar verimli bir kaçınma taktiği olabilir. Ortalama bir insan, içinde bulunduğu duygusal durumundan kaçmak ve dopamin alımını sürekli hale getirmek için bir şeyden diğerine geçmektedir.


Bağımlılığın istenmeyen duygulardan kaçınmak için basit bir başa çıkma mekanizması olduğunu düşündüğümüzde bağımlı insanların dürtüleriyle başa çıkma yönteminin onlardan kaçarak yapmaları şaşırtıcı olamasa gerek. Soğuk duş alırlar, yürüyüşe çıkarlar, egzersiz yaparlar yani istenmeyen dürtü ile başa çıkmak için ne gerekiyorsa onu yaparlar. Fakat bu sadece geçici bir çözümdür. 100 gün boyunca nofap yapan insanların 2 hafta boyunca relapsden kurtulamamalarının sebebi budur. Onlar kökte yatan soruna asla inmediler sadece birkaç ay dürtülerinden kaçtılar. Bir çok insanın bir bağımlılığı diğer bir bağımlılığa başlamak için bırakmasının sebebi de budur. Belki sigara içmeyecekler fakat alkol tüketmeye başlayacaklar ya da alkolü de bırakacaklar fakat aşırı yemek ya da sağlıksız yemek gibi sosyal anlamda daha kabul edilebilir bir bağımlılığa sahip olacaklar.


Kendimizi tekrar programlamanın ve bağımlılığımızı iyileştirmenin yolu dürtülerimizden kaçınmak değildir. Yol, dürtülerimizi tamamen hissetmekten geçer. Vücuttaki hisleri ve zihindeki düşünce kalıplarını fark ederek onlarla meditasyon yapmaktan bahsediyorum. Bununla sadece dürtülerimize boyun eğmeden yaşamayı ve dürtülerimize tepki vermek yerine onları nasıl eğitebileceğimiz öğrenmiyoruz aynı zamanda dürtülerimizin bizi nasıl yanılttığını da görme fırsatımız oluyor.


Dürtülerimizin sadece kafamızda oluşan bir dizi görüntü ve vücudumuzdaki hisler olduğunu anlamaya başlarız. İşte bu. Biz zamanla bu dürtülerin ve düşüncelerin bizi PMO’ya zorunlu kıldığını düşünmeye programlandık . Zihnimizde ve bedenimizde hayali bir programa tepki gösteriyoruz.


Bu programlanmayı eski haline getirmek kolay değildir. Duygular (genellikle cinsel organlarda, bağırsakta, boğazda veya frontal kortekste) ve düşünceler başta biraz belirsiz görünebilir fakat pratik yaparak bunların daha fazla farkında olmayı öğrenebiliriz. Duygularımızı ne kadar çok dinlersek ve onları tam olarak hissedersek o kadar çok çekip giderler ve düşüncelerimizi ne kadar çok gözlemlersek bize karşı o kadar az güce sahip olurlar. Zamanla dürtüler güçlerini kaybederler ve kaybolurlar. Bağımlılığınızdan gerçekten kurtulmak ve sorunu çözmek istiyorsanız dürtülerinizden kaçmayı değil onları nasıl yıkacağınızı öğrenin.Bu sahip olunması gerekilen inanılmaz bir beceridir. Bu bağımlılığın çok ötesine ulaşır. Bütün korkularınızın ve sorunların aslında zihninizdeki basit düşüncelerden ve yetiştirilme tarzınız sebebiyle size aşılanan düşüncelerden oluştuğunu fark ettiğinizde tüm hayatınız değişmeye başlar. Bu yol başarıya giden yoldur ve bu yol herkese açıktır fakat çok azı bu yola çıkabilir.


Arkadaşlar çeviri bir yazıdır. Orjinali için: https://www.reddit.com/r/NoFap/comments/l92kag
 
Son düzenleme:

Lazkopat

Emektar Üye
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
684
Tepki puanı
1,028
Puanları
160
Belki birilerinin kurtulmasına vesile olur. O yüzden HORT!
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst