Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Beyindeki Gri Madde Nasıl Artar

Michael Scott

Emekli Moderatör
Yazar:Ziyaretçi
Tarih: Nisan 11, 2020, 18:55:18

GÖNDERİ
Gri maddeyi arttırarak IQ’nuzu gerçekten yükseltebileceğinizi biliyor muydunuz? Peki, gri madde nedir? Genel olarak, gri madde beynin nöronal hücre gövdelerinin büyük çoğunluğunu içerir. Gri madde, hipokampüste bulunur ve görme ve duyma, hafıza, duygular, konuşma, karar verme ve kendini kontrol etme gibi duyusal algıya dahil olur. Beyinde bulunan daha yüksek gri madde, artan kişisel yetenek ile birlikte artan öğrenme yetenekleri ve iyileştirilmiş bellek demektir. Gri madde yaşla birlikte azalır fakat beyindeki gri maddeyi arttırmak mümkündür.

Gri madde nedir?

Genel olarak sinir sistemimiz, merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Merkezi sinir sisteminde beyaz madde ve gri madde olmak üzere iki farklı doku türü bulunur. Gri madde, nöron hücre gövdelerinin mevcut olduğu ve miyelin kılıfı olmayan bölgedir. Aksonlar, gri maddede bulunan hücre gövdelerinden çıkar ve beynin farklı bölgelerine uzantı yaparlar. Gri madde, beyinde bilgi işleme konusunda görevlidir. Gri maddede üretilen tüm sinyaller, diğer alanlara ve duyusal alanlara gönderilir. Bu sinyaller, motor bölgeleri harekete geçirir böylece bedenin faaliyetlerini yönetir.

Bilişsel işlevi arttırmak, öğrenme yeteneğinizi geliştirmek veya sadece mevcut beyin işlevlerinizi korumak adına beynin gri maddesini arttırmak için aşağıda listelediğimiz aktiviteleri hayatınıza dahil edebilirsiniz;

1. Meditasyon yapın

Harvard Üniversitesi’nde son zamanlarda yapılan araştırmalar, uzun süreli meditasyon yapanların, insula ve duyu bölgelerinde ve işitsel ve duyusal kortekste gri maddelerin artmış olduğunu gösterdi. Meditasyon ayrıca alfa, teta ve delta gibi faydalı beyin dalgası düzenlerini de destekler. Meditasyon sadece gri maddeyi arttırmaz aynı zamanda stresi azaltır, net düşünmeyi teşvik eder ve empati kapasitemizi arttırır.

2. Oyun oynayın

İster inanın ister inanmayın, video oyunları oynayarak beyninizdeki gri madde miktarını artırabilirsiniz. Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden ve Sidney Macquarie Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen son bir araştırmada, fonksiyonel MRI kullanarak profesyonel oyuncuların beyinleri tarandı. Beyinlerinin, kortekste belirli alt bölgeler arasında artan bir bağlantıya sahip olduğunu, gri maddenin kalınlık, yüzey alanı ve hacminin arttığını buldular. Video oyunlarını seviyorsanız, bu iyi bir haber! Aslında, video oyunları oynamak sizin daha hızlı öğrenmenize, yaratıcılığınızı arttırmanıza ve problem çözme becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir.

3. Egzersiz yapın

Egzersizin beyindeki gri maddeyi artırabileceğini gösteren düzinelerce çalışma var. Daha yaşlı kişiler, egzersiz yaparak yaşa bağlı beyin gerilemesi ve fonksiyon azalmasını önlemek için gri madde hacmini artırabilir. Aslında, 2006 tarihli bir çalışma, düzenli egzersizin beynin hem gri maddesini hem de beyaz maddesini önemli ölçüde arttırdığını ortaya çıkardı.

4. Yeni bir beceri edinin

Yaşlandıkça rahat olma eğilimindeyiz ve kendimizi zihinsel olarak zorlamıyoruz. Yeni bir beceri öğrenmek, beyin içindeki bağlantıları güçlendirmenin harika bir yoludur. Alman araştırmacılar tarafından yayınlanan 2004 yapılan bir çalışma, 24 kişiyi iki gruba ayırdı. Bu araştırmaya göre 12 kişi, hokkabazlık öğrenecekti. Diğerleri ise öğrenmeyecekti. Bilim adamları, hokkabazlık yapmayı öğrenmeden önce ve sonra manyetik rezonans görüntüleme veya MRG kullanarak gönüllülere beyin taraması yaptılar. Çalışma, hokkabazlık yapmak için eğitim almayan gönüllülerin beyin taramalarında üç ay boyunca hiçbir fark olmadığını buldu. Bununla birlikte, bu beceriyi kazananların beyninin iki bölgesinde, görsel ve motor aktivitede, orta temporal bölgede ve arka intraparietal sulcusta gri maddede bir artış olduğu ortaya çıktı. Beyni yeni bir beceri öğrenmesi için zorlayarak, gri maddenin artmasını sağlayabilirsiniz.

5. Omega-3 tüketin

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, somon gibi yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, beynin genel olarak ruh hali ve davranışla bağlantılı olan gri madde hacmini arttırdığı sonucuna ulaşmıştır.
Somon balığı gibi Omega-3 yağ asitleri yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca, bir Omega-3 yağ asidi gıda takviyesi de alabilirsiniz. Tüm Omega-3 takviyeleri aynı değildir, bu yüzden doğal ve kaliteli bir gıda takviyesi almanız gerekir.

6. Kötü alışkanlıklardan kurtulun

Kötü alışkanlıklar beyninize yapmaya çalıştığınız olumlu değişiklikleri engeller. Sigara içmek veya çok fazla alkol tüketmek gibi kötü alışkanlıklar, gri maddeyi etkileyebilir. Kendinizi bir alışkanlığı değiştirmeye zorlamak beynin güçlü negatif sinir bağlantılarını parçalamasına yardımcı olarak, sağlıklı yeni bağlantıların gerçekleşmesini sağlayacaktır. Sağlıksız beyin bağlantılarını yok etmek, yenilerini oluşturmak kadar önemlidir.

7. Hayal gücünüzü kullanın

Bu garip bir şey gibi görünebilir ancak hayal gücünüzü kullanmak nöron bağlantılarını arttırır ve gri maddenin oturmasına neden olur. 30 yaşına geldikten sonra, beyinlerimiz küçülmeye başlar ve aslında, hayal gücümüz de öyle…
Resim yapma, yazı yazma, bilim kurgu romanları okuma ya da diğer yaratıcı hobiler yoluyla gri maddenin büyümesini sağlamak için hayal gücünüzü kullanmayı deneyin.

8. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Günde 16 saat boyunca hiçbir şey tüketmeyin ve sadece 8 saatlik bir süre boyunca yemek yemeyi öğrenin. Fikir, her gün bunu yapmaktır ve çalışmalar, bu uygulamanın rutin olarak yapılmasının beyin işlevini artırırken aynı zamanda gri maddenin kalınlaşabileceğini göstermiştir.
Bu şekilde beslenmek, sadece gri beyin maddesi üzerinde faydalı bir etkiye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda beyin nörotropik büyüme faktörü üretimini de çok iyi bir şekilde arttırıyor. Bu durum, bizi nörolojik strese karşı daha esnek hale getiriyor ve böylece nörodejeneratif hastalıkları engelliyor.

Kaynak :
Çeviri:

Targetlock

Deneyimli Üye
Gri madde sadece hipokampüste bulunmaz. Sadece burundaki ve hipokampüstekisinir hücreleri çogalıp yenilenebiliyor. Ayrıca bağlantı çeşitliliğini artırarak da yüksek kalitede ekiler görebilirsiniz. Bu da bonus olsun. Bağlantı sayısını artırma da amaclanmalı

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Lol beyindeki gri maddeni arttırmaz. Tam tersine sinir hastası birey yapar 8 sene oynayan birisi olarak söylüyorum çok şükür 2 seneden beridir oynamıyorum artık zarardan başka birşey değil. Emeğine saglık güzel yazı fakat burada bahsedilen video oyunları kısmına pek katılmıyorum tabi tek başınıza hayatta kalmaya çalıştığınız oyunlarda faydalı olabilir belki

B

Brock

Misafir
Lol beyindeki gri maddeni arttırmaz. Tam tersine sinir hastası birey yapar 8 sene oynayan birisi olarak söylüyorum çok şükür 2 seneden beridir oynamıyorum artık zarardan başka birşey değil. Emeğine saglık güzel yazı fakat burada bahsedilen video oyunları kısmına pek katılmıyorum tabi tek başınıza hayatta kalmaya çalıştığınız oyunlarda faydalı olabilir belki
iyi geçmiş olsun hocam bırakmanıza sevindim sinir olmayı bırakın harcanan vakitle hayatımızdaki hangi boşlukları doldurabilceğimizi düşünmek bile kötü

ganbol

Venüs Yolcusu
Gri madde sadece hipokampüste bulunmaz. Sadece burundaki ve hipokampüstekisinir hücreleri çogalıp yenilenebiliyor. Ayrıca bağlantı çeşitliliğini artırarak da yüksek kalitede ekiler görebilirsiniz. Bu da bonus olsun. Bağlantı sayısını artırma da amaclanmalı
bağlantı sayısını nasıl artırabiliriz?

Targetlock

Deneyimli Üye
bağlantı sayısını nasıl artırabiliriz?
Öğrenmede ilişkilendirmeyi artırın. Mesela fizikten biyolojiden bir konu sizin aklınızda sanata kadar yer bulabilmeli. Rutinlerinizi alışkanlık edindiğinizden farklı şekilde yapın. Baskın elinizi değiştirin. (Tabi yazarken :) )
Edindiğiniz becerileri önce 1 sonra 3 sonra 7 gün ardından tekrar edin.
Denemediğiniz yolladan gidin. Farklı lezzetler deneyin ve bir sözcüğe eş anlamlı başka kelimeler de kullanarak konuşabilin.
Tabu oynamayı iletişimde çok faydalı görüyorum.
Ayrıca satranç oynayın yenseniz de yenilseniz de baska açılışlar deneyin. Crazyhouse varyasyonuyla satranc daha kompleks oluyor. Chess360 mıydı o da güzeldi. Özellikle bu ikisini öneririm.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

vezirfedasi

Yeni Fapstronot
Katılıyorum. bırakmişsaniz asla başlamayin. Yeni başlayacak olanlar da bu yoldan dönsün. Tamamen takım arkadaşlarınıza bağlı bir oyun, benim gibi tek kişilik oynamaktan keyif alan ve sinirli yapıya sahip bir bireyseniz klavyeyi yumruklar mouseu da duvara fırlatır çıkarsınız

ziglator

Tyler

Kk17

Yeni Üye
Sürecinde kacinci gundesin

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6