Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Beynin dopamin almak için insanı kandırma şekli

whatWasfap

Uranüs Yolcusu
Şu an ciddi bir kriz anında yazıyorum ve bir farkındalığa ulaştım.

Beyin ilk gün bak bu güzeldi bir daha yapalım diye seni ikna etmeye çalışırken, ilerleyen bir günde bambaşka bir kılıkta ''bak penisin kalkmıyor kesin bir sorun var hadi bir deneyelim bakalım'' diye bir taktik uyguluyor.
Başka bir gün ''bunların bir anlamı yok çek gitsin'' ya da ''amaan 90 gün kim bekleyecek bu son olsun hadi'' yahut ''izlemeden yapalım'' gibi seni kandırıyor. Sen bilgisayarda işini yapmaya çalışırken ''gel şu sosyal medyaya girelim, sadece anasayfaya biraz bakalım'' diyip seni tuzağa çekmeye çalışıyor, yahut bir gece vakti sadece masumca şarkı dinlerken klipten etkileniyor ve senin iradenin en düşük olduğu anda seni krize sokuyor. Tıpkı şu an yaşadığım gibi.

Beynim bana '' hadi başardık artık bizi etkilemez gel şu siteye girelim'' gibi bir safsata okuyor. Daha önce bu tuzağa düşmesem belki inanırdım.
Beyin o dopamini alıp rahatlamak için size türlü türlü tuzaklar kuracak ve sizin beyniniz olduğu için sizin zayıflıklarınızı bilecek. Lütfen o arkadaşa inanmayın ve onunla konuşun siz onu ikna etmeye çalışın o sizi ikna edemesin. Pmo'nun tüm zararlarını anlatın, hiçbir yararının olmadığını anlatın. Olmadı soğuk bir duş alarak öğretin, öğrenecektir.

Krizler sadece zayıf anlarda olur arkadaşlar, sinsi bir düşman gibi sürekli sizi izler ve siz uyuklarken, güçsüzken, yorgunken saldırır. Adi bir düşmandan farkı yoktur. Bunun bir tuzak olduğunu ve beyninizin sizi kandırdığını fark edin. Farkındalık her şeydir. Farkında olun ve kriz anında yapmanız gerekenleri uygulayın. O yüzden eylem planı yapıp kriz anında onu uygulamak ve beynini asla dinlememek insanın bu sürece devam etmesini sağlıyor.

Turkuaz

Ay Yolcusu
Sürecimin ilk ayı doldu ve neredeyse hiç krize girmedim çünkü sosyal medyayı kapattım, oyun oynamayı bıraktım, müzik dinlemeye ara verdim ve durmadan öğrenmeye, okumaya alışmaya başladım ve dediğin gibi bana pis vesvese veren arkadaşımsı şeytanı ikna etmeyi başardım. Umarım sürecimiz daim olur.:devilish:

Mavimsi

Ay Yolcusu
Süreçte kişiyi en çok ayağa kaldıran Nofap'ı ne için yaptığını bilmektir ve bildiği şeyi gerçekten istemesiyle olur.Yeri gelir krizden ucu kulağına toparlarsın ama ayağa kalkarsın.süreçte ilerlerken şu kadar fotoya baktım şöyle edging böyle video izledim diyip sürecin bozuldugu düşüncesine kapılmadan sürece kalındıgı yerden devam edildiği takdirde daha güçlü bir şekilde kalkmalıdır fapstronot.

whatWasfap

Uranüs Yolcusu
Süreçte kişiyi en çok ayağa kaldıran Nofap'ı ne için yaptığını bilmektir ve bildiği şeyi gerçekten istemesiyle olur.Yeri gelir krizden ucu kulağına toparlarsın ama yağa kalkarsın.süreçte ilerlerken şu kadar fotoya baktım şöyle edging böyle video izledim diyip sürecin bozuldugu düşüncesine kapılmadan sürece kalındıgı yerden devam edildiği takdirde daha güçlü bir şekilde kalkmalıdır fapstronot.
Evet kriz anında insanı ayağa kaldıran şey hedefini gözünün önünde canlandırması. Süreçte hiçbir tetikleyici umrumda değil, bugün gördüklerimi beynim umursamadı bile sahte olduğunu kodladım çünkü. Ama yine sosyal medyada kaybolur üst üste tetikleyicilere bakarsam bu irade kasının yorulup tükeneceğini biliyorum. O yüzden maruz kalmamak önemli.

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
Bu postu kriz anında okuyorum dediklerinin aynısını kendime tekrarlıyordum ama beyin bi tülü dinmiyordu şimdi biraz daha rahatladığımı söyleyebilirim.

MİKE

Mezun
Kesinlike doğru dostum. Hadi biraz insan içgüdüsü hakkında araştırayım(yemezleeer bundan 2 adım sonrası fap),aaa şu habere bakayım(fap)... Böyle devam eder liste olay şu : Beynim beni tuzağa çekmek istiyor çünkü şu ana kadar mutsuzken,sıkılınca,hayatta bir şeyler ters gidince hep bu limana sığındı ve yine acısını bunun dindireceğini sanıyor oysa beynimize dopamin salgılatacak onlarca şeyi öğreterek bunu yenebiliriz.(bkz.portekizin uyuşturucu ile baş etme yöntemi).Şunu da ekliyim iradenizin en zayıf olduğu zamanları bilmek de çok büyük avantajdır ve kalıplaşmış hareketlerinizi tanımak da öyledir. Mesela evin boş kalmasına 2 dk var kapı kapanır ve hemen bilgisayara koşarsın(pavlovun köpeği),telefonu banyoya alırsın,gizli sekmeyi açarkenki o eski heyecan hepsi bu bağımlılığın kalıntıları farkında olun arkadaşlar.Siz de bu ve benzeri durumları yazarsanız farkındalık için faydalı olabilir.

promanskins

Mars Yolcusu
Bu dediklerini önceki süreçlerimde aşşşşırı fazla yaşadım. Ama 1.haftadan sonra krizler önemli ölçüde kesildi. Bunda birazda benimde payım var, eskisi kadar çok yalnız kalmıyorum, sosyal medyada instagramı gönderilere bakmadan, sadece mesajlaşma için kullanıyorum. İçinde tetikleyicilerin olduğunu düşündüğüm şeylerden uzağım. Olur da gene kriz gelirse aklıma önceki süreçlerimde nasıl bozduğum geliyor ve bozmuyorum. Eylül ayından sonra ilk defa bu kadar uzun bir sürece girdim. 2-3 gün önce durduk yere depresifleştim, flatline sürecinin etkisiymiş o da. Flatline'dan sonra rahat edeceğimi umuyorum...

Ocak21

Yeni Fapstronot
Bu dediklerini önceki süreçlerimde aşşşşırı fazla yaşadım. Ama 1.haftadan sonra krizler önemli ölçüde kesildi. Bunda birazda benimde payım var, eskisi kadar çok yalnız kalmıyorum, sosyal medyada instagramı gönderilere bakmadan, sadece mesajlaşma için kullanıyorum. İçinde tetikleyicilerin olduğunu düşündüğüm şeylerden uzağım. Olur da gene kriz gelirse aklıma önceki süreçlerimde nasıl bozduğum geliyor ve bozmuyorum. Eylül ayından sonra ilk defa bu kadar uzun bir sürece girdim. 2-3 gün önce durduk yere depresifleştim, flatline sürecinin etkisiymiş o da. Flatline'dan sonra rahat edeceğimi umuyorum...
Bende de bu aralar hiç istek yok, hiçbir şey yapmak istemiyorum, depresif bir moddayım da, galiba flatline böyle bir şey, ne kadar sürecek acaba ?

promanskins

Mars Yolcusu
Bende de bu aralar hiç istek yok, hiçbir şey yapmak istemiyorum, depresif bir moddayım da, galiba flatline böyle bir şey, ne kadar sürecek acaba ?
Bende de aynı maalesef. Kişiden kişiye göre değişiyormuş bilmem ki. Sanırım 2-3 hafta sürebilir...

SessizAdam

Jüpiter Yolcusu
Sürecimin ilk ayı doldu ve neredeyse hiç krize girmedim çünkü sosyal medyayı kapattım, oyun oynamayı bıraktım, müzik dinlemeye ara verdim ve durmadan öğrenmeye, okumaya alışmaya başladım ve dediğin gibi bana pis vesvese veren arkadaşımsı şeytanı ikna etmeyi başardım. Umarım sürecimiz daim olur.:devilish:
Hepsini başardıysan inan bana sağlam adamsın bro. P.noyu bıraksam da ne oyunu ne müziği bırakamadım. Sosyal medyayı da sadece azaltabildim. Sanırım p..nodan kurtulup bu kaynaklara çöktüm , yeni hedef belirlendi.

promanskins

Mars Yolcusu
Ama fakettim ki plasebo etkisi değil, bir şeyler yapmaya zorluyorum kendimi ama olmuyor, yapamıyorum.
Yok zaten bu süreçte olan birşeymiş ya. Şimdi benim flatlinedan haberim yokken başladı bu depresiflik 2-3 gün önce. Yani haberim olsa plasebo derdim bende, ama yok yani baya flatline işte.

Turkuaz

Ay Yolcusu
Hepsini başardıysan inan bana sağlam adamsın bro. P.noyu bıraksam da ne oyunu ne müziği bırakamadım. Sosyal medyayı da sadece azaltabildim. Sanırım p..nodan kurtulup bu kaynaklara çöktüm , yeni hedef belirlendi.

Oyunları ara sıra oynadığım için bırakmak kolay oldu, zaten yeni nesil oyunları oynamak çok emek istiyor öyle gireyim 1 saat oynayayım değil, saatlerce seviye-item kas, hikayeyi takip et, mekaniklere alış üstüne birde online ise bir bakıyorsun aylarını vermişsin. Bence en iyisi bağımlılık yapmayan iyi vakit geçirebileceğin oyunları oynamak o zaman bırakmasanda zararı olmaz.

Müzik dinlemeyi çok seveni var sevmeyeni var, içinde pek tetikleyici barındırmadığı için güvenli eğlence durağ, tabi sana kalmış, monk mod deniyorum bu yüzden bıraktım.

Sosyal medyayı yararları için kullanmak istersin ama zararları tarife paketiyle hediye olarak geliyor, bırakma şansın varsa anında bırak çünkü bundan sonra kolay kolay tetikleyicilere maruz kalmazsın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6