Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bunu Sık Yapmam

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Bunu sık yapmam. En son günlüğümü hatırladığıma göre ilkokul 4 ve 5. sınıfta tutuyordum. Hatta hala durur bende, bazen açıp okurum. Tertemiz zihnimizin eşliğinde masumca birkaç cümle yazıp tuttuğumuz o sayfalar...

Bugün süreci bozdum. Meydan okumadan önce sıfırlayayım isteği olur ya hani yaşayanlar vardır mutlaka. İşte maalesef bu salak düşünceye kapıldım. Aynı, yeni yıla girince bunu-şunu yapacağım diye birçok hedefi kendine koyup aralarından sadece bir-ikisini yapmak gibi... Her Yeni yılın senin yılın olacağı yalanına inanmak gibi... Bu saçma bir düşüncedir.
Aklıma gelen o iğrenç isimlerden sonra lanet vpn'yi açıp indirip şehvetle videoları izledim. Ardından hepsini sildim ve vpn'yi kaldırdım. Bu saçmalığı kimbilir kaç defa yaşadım! Süreç uzayınca pişmanlık süresi ve zararı azalıyor. Ancak tamamen bırakmak şart. Değişiklik olarak da sürecimde burada günlük tutmaya karar verdim. Birçok kişi bunu yaptığına göre faydası oluyor demek ki dimi. :D

Yeni yıl konusunda ise evet her konuda yeni yıl yeni bir başlangıç olabilir ama ani gaza gelmelerle saman alevi gibi yanar sönersin.
- Az, öz hedef ve devamlı motivasyon.

Kriz anlarında yapacağım denilen şeyleri yapmamak yada şunu okuyacağım denilen yazıları okumamak büyük hata. - Kriz kontrolü önemli.

Buraya her gün yazar mıyım bilmiyorum ama pişmanlığımı buraya dökerken ve süreçte çıkardığım dersleri buraya yazarken daha iyi anlıyorum. Okuyacaklar olursa; kalben olmasa bile buraya yazıp beni destekleyen olursa daha motive olup, müteşekkir olurum. Gününüz hayırlı olsun.

Son düzenleme:

Haggard

Merkür Yolcusu
O salakça hareketi bende yaptım . Yeni yıl yeni başlangıç temiz sayfa umarım herşey istediğin gibi olur başarılar.

Son düzenleme:

western53

Merkür Yolcusu
Günlük olayı gerçekten işe yarıyor. Özelikle kriz anı ne kadar heyecanlı olduğunu, bunun ne kadar harika bir şey olduğu konusundaki hayallerini yazarsan kriz anı geçince ve ya mast. yapınca yani o heveslerin nasıl boş bir şey olduğunu anlayınca bir de o anki durumunu yazarsın. Çünkü pişmanlık anı çok çabuk unutuluyor. Eğer ne düşündüğünü ayrıntılı bir şekilde yazarsan daha sonra ki herhangi bir zamanda dönüp yazdıklarını okursun ve aynı pişmanlık hislerine her zaman sahip olursun. Ayrıca kriz anların için kendine minik notlar bırakırsan kriz anlarında onu okumayı başarırsan çok etkili olur. Bu yöntemleri bende kullanıyorum ve gerçekten çok işe yarıyor. Bir de bence öfke çok büyük bir nimet. Ve eğer insan onu kullanmayı bilebilirse çok şey elde edebilir. Yani bence VPN i silmen saçma olmuş çünkü kriz anında VPN i yüklemen hiç zor deil en fazla 1dk. Onun yerine tam da gözünün önüne koy VPN i. Telefonu, tableti ve ya pc yi her açtığında yüzüne vursun. Böylelikle her gördüğünde kriz anında ki sana onu indirip de kullanan sana öfke duyup, o işi yapmakdan soğuya bilirsin. Umarım hep birlikte bu hastalığı yeneriz. Bu arada bence günlüğünü kendine ait olsun rahatça istediğini yazabileceğin ve kimsenin ulaşamıyacağı ama senin daima gözünün önünde olan bir şey olsun ki rahat yazabil. Eğer buraya yazarsan zaten buraya giripte onları okuyana kadar iş işten geçer bence.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
Günlük olayı gerçekten işe yarıyor. Özelikle kriz anı ne kadar heyecanlı olduğunu, bunun ne kadar harika bir şey olduğu konusundaki hayallerini yazarsan kriz anı geçince ve ya mast. yapınca yani o heveslerin nasıl boş bir şey olduğunu anlayınca bir de o anki durumunu yazarsın. Çünkü pişmanlık anı çok çabuk unutuluyor. Eğer ne düşündüğünü ayrıntılı bir şekilde yazarsan daha sonra ki herhangi bir zamanda dönüp yazdıklarını okursun ve aynı pişmanlık hislerine her zaman sahip olursun. Ayrıca kriz anların için kendine minik notlar bırakırsan kriz anlarında onu okumayı başarırsan çok etkili olur. Bu yöntemleri bende kullanıyorum ve gerçekten çok işe yarıyor. Bir de bence öfke çok büyük bir nimet. Ve eğer insan onu kullanmayı bilebilirse çok şey elde edebilir. Yani bence VPN i silmen saçma olmuş çünkü kriz anında VPN i yüklemen hiç zor deil en fazla 1dk. Onun yerine tam da gözünün önüne koy VPN i. Telefonu, tableti ve ya pc yi her açtığında yüzüne vursun. Böylelikle her gördüğünde kriz anında ki sana onu indirip de kullanan sana öfke duyup, o işi yapmaktan soğuya bilirsin. Umarım hep birlikte bu hastalığı yeneriz. Bu arada bence günlüğünü kendine ait olsun rahatça istediğini yazabileceğin ve kimsenin ulaşamayacağı ama senin daima gözünün önünde olan bir şey olsun ki rahat yazabil. Eğer buraya yazarsan zaten buraya giripte onları okuyana kadar iş işten geçer bence.

Minik notlar mantıklı. Öfke meselesi ise pek bana uygun değil gibi. Öfke yerine nefret diyebiliriz ona ama düşününce maalesef herhangi bir nefret besleyemiyorum şimdilik. Vpn bir tık uzağımızda olsa bile, ben gözümün önünde olmamasını tercih ediyorum. Ama demek istediğini anladım.
Günlüğü buraya yazmayı tercih edeceğim gibi, çünkü üstüme bir sorumluluk almış hissediyorum. Buraya, günlüklere birinin relaps olmasını yazması bile başkasını da etkileyen, umudunu düşüren bir şey diye düşünüyorum.
İsim vermeyeceğim tabiki, birinin günlüğünde sürekli relaps yaşadığını, bozduğunu belirtince kendisinin de ona destek olanların da bunu çok normalleştirildiğini farkettim. Tabiki kendini yerden yere vurmayacak ama kişinin hatasını kavramasını gerektiğini düşünüyorum.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
1.Gün Sonu

Sabah namazına kalktım. Birkaç gündür kitap okuma alışkanlığını kendimi alıştırmak için sabah namazlarından sonra okuduğum Victor hugo "bir idam mahkumunun son günü" ve Franz Kafka'nın"Dönüşüm" adlı kitaplarını okuduktan sonra bugün, Edgar Allan Poe'in hikayeler(toplu cilt olan değil) kitabı dikkatimi çekti ve ona başladım. Alışkanlığı erken kazanmak ve hemen kitaplardan bunalmamak için şimdilik kısa kitaplar okuyorum. Uykum tekrar gelene kadar okuduktan sonra geri uyudum. Geceleri geç yattığım için namaza kalktığım zaman artı uyku ihtiyacım oluyor.

Günün devamında ders videosu izlemek, not almak dışında ilgi çekici ve oldukça faydalı olan "How ıt works" adlı derginin yeni ay sayısını uzunca okudum. Dergiler cidden etkili. Kitap okumakta zorlanan varsa araştırıp, faydalı bir dergi sayısında karar verip dergi de okuyabilir. Okuduklarınızın çoğunu unutsanız dahi mutlaka birtakım şeyler kalıyor. Dergi okuma alışkanlığına abim sebep oldu. Odadaki dopdolu kitaplıktaki kitapların 3/4 'de aynı zamanda onun kitapları. Sanırım bu konuda şanslıyım. İkindiye doğru dışarı çıkmayı düşündüm ama şu zamanda çıksam bile ne yapacağım, buluşacak kimse yok, tek başıma yürümek sarmaz vb. söylemlerim nedeniyle çıkmadım. İlerleyen saatlerde kuran/sure ezberlerimi tekrar ettikten sonra zamanı geçirdim. Her gece yatmadan önce çekebildiğim kadar şınav çekmeyi sürdürüyorum. Keşke tekrardan ağırlık ile spora başlama isteği bulabilsem. Şimdilik erteliyorum.

Chaser Effect'te kesinlikle değilim. Gün içerisinde bir sıkıntı yaşamadım. Zaten krizlerim genelde 1 haftaya yakın geliyor. Kendimi şimdiden hazırlıyorum. Süreçlerinde herkese başarılar.

Son düzenleme:

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
2.Gün Sonu

Sabah namazından sonra uyku gelene kadar kitap okuma alışkanlığı devam ediyor. Biraz geç yaptığım kahvaltıdan sonra dün bahsettiğim dergiden aralıklı olarak biraz okudum. Ardından peş peşe iki canlı dersime girdim.

Bugün ikindiye doğru evde yalnız kaldım. Her yalnız kaldığımda aniden aklıma gelen o düşünce bugün de geldikten sonra direk kablosuz kulaklığımı takıp müzik eşliğinde balkona çıktım. Bugün hava güzel olduğundan dolayı, dışarıda olup oynayan çocukları izledim. Hiç şüphesiz düşünmeden başka işlerle meşgul oldum, zaman geçirdim. Bir zamandan sonra yemek yiyip akşamı karşıladım. Aile üyeleri eve geldikten sonra pişman olmadığım için mutluydum.

Hem yeni yıla giriş hem de cuma öncesi olduğundan dolayı Kuran'ı açıp "Yasin" okumak içimden geldi. İyi niyetlerimle birlikte okudum ve ardından namazı kıldım. Gece yatmadan önce çekebildiğim kadar şınav çekmeye devam.

Daha yolun başındayız ama önemli olan kararlılıkla yola başlamaktır. Herkese süreçlerinde başarılar.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
3.Gün

- Kitap okuma (yeterli)
- Yoğun ders süresi, sure ezber tekrarı ve yüzüne çalışma.

Kayda değer başka bir şey yapmadım. Finallerim yavaşça yaklaştığı için hafif stres yapmaya başladım. Bu uzaktan eğitim sürecinin faydası olsa dahi zararları da var. Hocalar bakımından diyorum ama şimdi dedikodusunu yapmayacağım. Yemek düzenini bugün biraz bozdum. Aç olmadığım halde yine de sıkıntıdan yedim. Kendimi hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorgun hissediyorum. Bunun süreçle bir alakası yok tabi. Çünkü daha 3.günündeyim.

Birazdan kendime demleme acı bir kahve yapacağım. Dopamin detoksu vb. şeylerle aram yok. Süreci daha da zorlaştırmaktan başka bir nedeni olmaz diye düşünüyorum. Detoksu uygulayanların kendi kararı fakat fikrimce bu Pmo bağımlısı olmasan yapılabilecek bir şey. Ama senin önce bu bağımlılığından kurtulman lazım.

Melankolik, huzursuz yada yorgun hissettiğim zaman müzik iyi geliyor. Aşırı müzik dinlemiyorsan bu senin zararına değil faydana bir durum. Bir iş ile meşgulken dinlemek de en doğrusu oluyor. Herkese süreçlerinde başarılar.

Son düzenleme:

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
4.Gün Sonu

-
Kitap okuma (az)
- Canlı ders
- Şınav

Gerek ev işlerine yardım gerek günlük kıyaslamaya göre bilgisayar başında gereksiz fazla vakit geçirdiğim için pek verimli bir gün değildi. Birazdan Dualingo'ya biraz ingilizce alıştırma yapmaya gireceğim. İngilizce böyle rahat öğrenilmez ama biraz olan bilgime az daha da olsa fazlasını eklerim. (kelime açısından) Bir süreliğine Günlük rutine eklendi.

Kriz yok, Pmo umrumda değil.

Son düzenleme:

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
5.Gün Sonu

- Kitap okuma (-)
- Ders (+)
- Şınav (+)
- Dualingo (+)

Bugün maalesef abimin Covid-19 testinin pozitif çıktığını öğrendik. Evde ikimizin ortak olan oda artık karantina sürecince onun. :) Bizde bir belirti olursa test olup bekleyeceğiz, bakalım. Salonda yatacağım ve düzenim biraz bozuldu. Ama mesele'nin iyi tarafından bakacak olursam küçük de olsa konfor alanımdan çıktım.

Bugün ufak şeylerde bile hem sinirli, ani tepki veren hem de sessiz sakin hareketlerim oldu. Ama süreçte herhangi sıkıntı yok. Forumda günlüğünde süreci bozduğunu belirten arkadaşları görünce ters etki yaşayıp daha da hırslandığımı fark ettim.
Bozan arkadaşlardan okuyan varsa moralini de fazla bozmasın ama ciddi şekilde durumunu yada hatasını gözden geçirsin.
Herkese süreçlerinde başarılar.

Son düzenleme:

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
7.Gün Sonu

- Kitap okuma (+ maalesef az) Fakat ders makaleleri okundu.
- Ders (+)
- Şınav (+)
- Dualingo (-)

Bir haftayı geride bıraktım. Beyin sisimin gittiğini hissedebiliyorum. Gerek kitap okurken gerek ders notlarında okuduklarımı daha kolay daha iyi anlıyorum. Beyin sisi, Monk mod'da daha erken gidebilirdi ama ben bunun yerine daha garanti yolu Hard mod'u tercih ediyorum.

Aklıma ara sıra düşünceler gelse de herhangi bir kriz gelmedi. Bir açık bakayım, acaba "onun" yeni videosu geldi mi tarzında vb. saçma düşünceler gelince, nefsime kanmayacağım. Kriz gelse bile atlatacağım. Buraya yazmam sorumluluğumu, hırsımı arttırıyor. Süreç iyi gidiyor, herkese sürecinde başarılar.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
9.Gün Sonu

- Kitap okuma (++)
- Ders (++)
- Şınav (+)
- Dualingo (+)

Bugün, diğer günlere kıyasla oldukça verimli bir gündü. 2 artı koymam fazladan yaptığımı gösteriyor. Pmo cidden bizi ne hale getiriyormuş arkadaşlar. Sadece 9 gün oldu ama odaklanmam ve dikkatim arttı, sorumluluklarımı daha kolay yerine getiriyorum, zihnimin daha iyi çalıştığını hissediyorum ve unutkanlığım azaldı. Bu bahsettiklerimde rahatsız edici bir sıkıntı yaşamıyordum ama nofap ile daha kolaylaştı diyebilirim. Nofap beni daha ileriye taşımıyor yanlış anlaşılmasın. Biz zaten aşırı Pmo'dan dolayı (-) 'lere inmiştik. Nofap bizi (-) 'lerden (0) 'a getiriyor. Sonrası tamamen sizin çalışmanıza, iradenize, planlarınızı ne kadar yerine getirdiğinize bağlı.

Süreç iyi gidiyor. Herhangi bir kriz yaşamıyorum, Maşallah diyelim :) Herkese sürecinde başarılar dilerim.

Eklediğim müzikleri takip eden var mı bilmiyorum ama bu sefer ki hareketli ve sözlü olsun.

And now it's time to build from the bottom of the pit
Ve şimdi çukurun en dibinden inşaata başlamanın zamanı
Right to the top
En üst noktaya kadar
Don't hold back !
Geri çekilme !

Son düzenleme:

Haggard

Merkür Yolcusu
Müzik konusunda ortak dinlediklerimiz varmış:) sürecinde başarılar.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
11.Gün Sonu

- Kitap okuma (+)
- Yapabildiğim kadar Şınav, Plank (+)
- Ders (+)
- Dualingo (-)

Sabah uyandığımda rüyalanmıştım. Bu kadar erken beklemiyordum. Rüyalanma ihtimalini arttıracak şeylerden kaçınıyorum ama kesin kaçış olmuyormuş demek ki... Sürecimi etkilemedi. Sadece sabah sabah duşa girmek zorunda olmam biraz üşendirdi.?

Toplu Meydan okumadan bir gün ilerideyim. Kesinlikle süreci bozmamalıyım, bozarsam tüm büyüsü ve hırsım kaçacak. Bunu eski sitede ilk heves ile katıldığım ilk Meydan okumamdan hatırlıyorum. Ancak bu sefer tecrübeliyim, ne yapmam gerektiğini, krizleri görmezden gelmem gerektiğini biliyorum. Pandemi'den dolayı evde zaten yalnız olamıyorum. Bu benim işimi daha kolaylaştırıyor.

Arkadaşlar Meydan okumayı elinizden geldiğince ciddiye alın. (Neden ciddiye almanız gerektiğini fikrimce üstte belirttim.) Herkese sürecinde başarılar.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
13. Gün Sonu

- Kitap okuma (+)
- Ders (ders makalesi okundu) (+)
- Şınav, Plank (+)
- Dualingo'yu bıraktım. Bundan sonra Haluk Tatar'ın toplu olan ingilizce videolarını ve Oxford'un hazırladığı "3000 ingilizce kelimeleri" ni çalışacağım. (+)

Süreç açısından zor bir gündü. Bozmadım ama izleyerek sürece zarar verdim. Aklımda *oşalmak kesinlikle yoktu ama Dopamin açısından iyileşme sürecim sıfırlandı. Her boş vaktimde bana saldıran isteğe bu sefer salaklık yapıp yenildim. Her neyse iyiyim, ben sonuca bakıyorum.

Birkaç gündür kafamı böyle nasıl diyeyim "boş" hissediyorum. Çalışıyorum, okuyorum ama sanki hiçbir şey kalmıyor gibi hissediyorum. Boşuna çalıştığımı zannediyorum. Beynimin yaptığı bir oyun olabilir mi ? Bu ve benzeri, süreçte size de oldu mu? öğrenmek isterim.
Herkese sürecinde başarılar.

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
15.Gün Sonu

- Kitap okuma (+)
- Ders (+)
- Şınav, Plank, el yayı (+)
- İngilizce kelime çalışma (+)

Fena bir gün değildi. Geçtiğimiz günlerde bahsettiğim hatayı tekrarlamadım, süreci korumayı başardım.
Ruh halim bir iyi bir kötü oluyor. Günlerimi iyi değerlendirmediğimi hissediyorum, fakat şuraya yazdığım unsurlar dışında fazlasını yapmaya da üşeniyorum. Hayırlısı artık...

Son düzenleme:

Black Rose

Üst Düzey Moderatör
20.Gün

Geldim 20. güne. Dopamin reseptörleri açısından iyi gelişme kaydedemedim. Ancak bozmadım, devam ediyorum, günlük planımın çoğu zaman büyük çoğunluğunu uyguluyorum.

15.güne kadar zamanla artan testosteronum 15. günden sonra tekrar azaldı. İki gün önce ise sesimin biraz kalınlaştığını fark ettim. Eskisine göre okuduklarımı daha iyi anlıyorum, algım daha açık, kelimeler daha rahat aklıma geliyor, daha üretkenim.

Fakat birkaç gündür gerek süreç gerek ruh hali açısından zor günler geçiriyorum. Tetikleyicilere bakıyorum, bazen krizden dönüyorum, bazen açmışken buluyorum. Stresimi oyun oynayarak atıyorum.

Dün Finallerim başladı ve daha günün başında ciddi sıkıntı yaşadım. İyiyim ama değilim de. Bozmayacağım, o pişmanlığı hissetmek istemiyorum. Fakat birinin beni gaza getirmesi gerek :D Çünkü kendi motivasyonum yerlerde sürünüyor şuan. Kriz anlarında okuduğum yazılar artık yeterince etkilemiyor. Finallerden sonra oluşacak rahatlığımdan sonra bozacağımdan çekiniyorum.

Bu soundtrack, ilk dinlediğim zamanlar beni alıp bambaşka yerlere götürüyordu. Depresyondayken dinlemekten kaçınınız.

minimalistbirisi

Ay Yolcusu
sürecinde başarılar kardeşim asla vazgeçme yolun sonunda kazanan sen olacaksın. Allah yardımcın olsun selametle

Haggard

Merkür Yolcusu
Bu yaşadığın durum beynimizi işgal eden karanlık güçlerin bir oyunudur.Relaps olucağın zaman gerek yaşadığın(süreç) zaman kaybı ve kendini toplaman bunlar zamanını elinden alıcak ve malesef o giden zamanın geri gelmeyecek.Piskolojik açıdan sen hissetmesen ya da kendini kandırsan bile kötü hissedicek bir parçan.Bunu bile kontrol edemedin diye diğer parçan senle dalga geçicek tiye alıcak. O beynin şuan bir rehine onu kurtarmak senin elinde.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6