Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Çalışmanın Verdiği Mutluluk- İrade Terbiyesi

SDG

Yoda
Katılım
23 Kas 2020
Mesajlar
414
Tepki puanı
914
Puanları
160
Daha çok madde madde alıntılar üzerinden ilerleyeceğim. İrade Terbiyesi kitabında Çalışmanın Verdiği Mutluluk başlığındayız.


- "Yaşadığımı hissediyorum diye tabir edilen duyguyu sadece çalışmayı alışkanlık haline getirerek elde edebiliriz. Bu ise çalışma isteğini dörde katlar ve tembel bundan haberdar değildir.

- "Hareketsiz bir yaşam keyif vermez. Gerçek zevk çabada gizlidir."

- "Meşguliyeti olmayan beyin kısa zaman sonra gereksiz şeylerle ilgilenmeye başlar."

Gerçekten yazarın bahsettiği gibi bir insan oturdukça daha çok oturası gelir, yattıkça daha çok yatası ... Oysa işleyen demir ışıldar, insan hareket ettikçe üstünden ölü toprağı attıkça daha canlı, işlerine odaklanmak için daha istekli hisseder. Harekette bereket var sözü bir çoğumuzun kendi hayatına baktığında emsallerini zorlanmadan bulabileceği bir kaide.

- "Yüksek hedefler koyan gençler için kuru gürültülü kalabalık gruplardan kurtulmanın yolu, aynı hedefe odaklanmış üç dört arkadaştan oluşan küçük gruplar oluşturmaktır."

Zaman, onu doğru kullanana yanlış yapmaz.


Neden bir işe başlarken zaman kaybediyoruz ? Zamanı etkili kullanabilmek için neler yapabiliriz ?

- Birinci problem, işimizi önceki günden planlamamaktan ileri gelmektedir.

"Neden zaman kaybettiğimizi incelersek çoğunlukla yapılacak iş hakkında yaşadığımız kargaşadan kaynaklandığını görürüz. Ertesi gün yapacağım işleri uyumadan önce gözden geçirmezsem tabi ki sabahım 'ne yapacaktım' ile geçecektir.

Kesinlikle soyut hedef koymayalım. Mesela 'yarın çalışacağım.' değil, hatta 'Kant'ın moral felsefesine bakacağım' da değil. Özellikle net ve kesin kesin ifadelerle hedefimiz 'Yarın Kant'ın Pratik Akıl kitabından şu paragrafı okuyup, okuduğum bölümün özetini çıkaracağım.' şeklinde olmalıdır. Bu yolda her zaman belirgin hedefler koymalı ve o görevi tamamlamalıyız. "

- İkinci problem işi bir daha geri dönülmeyecek şekilde bitirmememizden kaynaklanır.

"Yaptığımız işi tam bitirmek, eseri kalıcı hale getirmek inanılmaz zaman kazandırır."

"Bize en fazla zaman kaybettiren işler başlanıp bitirilmeyen işlerdir. İnsanda bıraktığı kötü etki uzun süre bir problem üzerine düşünüp de hiçbir sonuca ulaşamamak gibidir."

- Üçüncü problem dağınık ve metotsuz çalışmanın, birden fazla meşguliyetlerin motivasyon kırılmasına sebep olması. Hiçbir işin bize işi bitirdim duygusu vermemesi ve bitirilen işten gelen yorgunluk hissinin tatminiyete dönüşememesi bu motivasyon kırılmasının bel kemiğini oluşturuyor.


Dinlenmenin denge hali

- "Kesintisiz, dinlenmeden çalışmak önerilmez. Beyin yay gibidir. Sürekli gergin duran bir yay gücünü yavaş yavaş kaybeder."

-"Dinlenmek tembellik değildir ve elbette tembellik, dinlenme olarak ifade edilemez. Dinlenme, önceden çalışmış ve yorulmuş olmayı dolayısıyla istirahati hak etmeyi gerektirir. Tembel insan hak edişlmiş bir dinlenmenin zevkini bilemez."


Gençliğe Söylev


"Cimri bir insan; hayatını, sağlığını, isteklerini ve hatta dürüstlüğünü paraya değişebiliyor da biz neden mutluluğu getirecek çalışmaya her günümüzden biraz ayırmayalım ? Tüccar her sabah saat 5'te kalkıp gece saat dokuzlara kadar müşterileriyle ilgilenip bir gün köyde bahçeli bir evde sakin bir hayat kurma umuduyla yaşarken bizim gençler de gelecekte entelektüel bir hayatın nimetlerine kavuşmak için bugün çalışma masalarında dirsek çürütmek zorundadır! "

Konunun Özü

"Ara sıra durup istikametini tekrar belirleyen için hiçbir şey tesadüfe bağlı değildir. Bunun için kendimizin ve hatalarımızın farkında olmak, zamanımızı çalan şeylere karşı şuurlu olmak ve buna göre kendimize bir yol haritası belirleyip bu yoldan ayrılmamak gerek."

Son Demler

"Sadece mutluluğumuz değil, zihinsel açıdan gelişimimiz de irade terbiyesinden geçiyor. İşin püf noktası büyük sabır göstermekte saklı. Sanıldığının aksine bilimsel, büyük edebi eserler olağanüstü beyinler sayesinde değil, başarılı bir otokontrol ve kendine hakim olma neticesinde doğar."

Buz dağının görünen yüzünü paylaştığım bu yazıda okumayan herkesin bu kitabı okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.
 

Enki

Satürn Yolcusu
Katılım
11 Nis 2021
Mesajlar
166
Tepki puanı
294
Puanları
91
Konum
İzmir
Alıntı yaptığın kitap hangi yayınevinden ? Ben türk iş bankasındaki yayınevini aldım da diğer çevirilere nazaran birçok farklılıklar gördüm
 

Enki

Satürn Yolcusu
Katılım
11 Nis 2021
Mesajlar
166
Tepki puanı
294
Puanları
91
Konum
İzmir
Ediz yayınevinden okudum, diğer çeviriler kötü mü?
kötü diyemem dil biraz eski sebatkar kelimesini yeni öğrendim kitaptan :D
bende de edizin pdfi var,şu an okuduğum kitapla çeviri farkı çok var. Bir yer de dikkatimi çekti.Kitapta sabah erken kalkanlardan küçük bir yerde bahsediyordu. Benim kitapta 5te kalkanlar derken ediz yayınlarında 4te kalkanlar diyordu.Küçük bir fark gibi ama ne bileyim 5 ile 4'ün farkını birisi yanlış çevirdiyse işimiz biraz yaş
 
  • Beğeni
Tepkiler: SDG

izleyici1

Yoda
Katılım
13 Tem 2020
Mesajlar
501
Tepki puanı
739
Puanları
160
bir düzeltmede bulunayım
insanda bir yaşam enerjisi olur
o yaşam enerjisi insanı çalışmaya yönlendirir
o enerji ışıktır
ışığın varsa erken kalkarsın ve çalışırsın yorulmazsında!
mutsuzda olmazsın hüzünlenmezsin
ama karanlıktaysan kalkmakta zordur çalışmakta
hiç bir işi bitiremezsin hiç bir dostunda olmaz
o karanlık pornoyla gelir
ışıkta nofapla
yani çalışma sebep değil sonuçtur
 

kendine nofabır

Ay Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
40
Tepki puanı
49
Puanları
21
çalışmak güzel şey sürekli aktif kalmak işinle yada bi hobinle hayat amacı edinmek bunu japonların uzun yaşama kitabında okumuştum. iş türkiyeye gelince farklılaşıyor ama burada çalışan emeğinin karşılığını alamadığı gibi ayrıca cezalandırılıyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst