Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Daha Önceden Neden 2 Defa Süreci Bozdum?

Adam Shelby

Mars Yolcusu
Katılım
21 Tem 2021
Mesajlar
26
Tepki puanı
122
Puanları
38
Merhabalar dostlar;

Daha önce neden 2 kez relapse olduğumdan bahsedeceğimi söylemiştim. Şimdi 40. günlerinde başarılı giden sürecimde görüyorum ki çok temel hatalardan dolayı relapse olmuşum ve mevcut statükoda var gücümle bunlardan kaçınmaya çalışıyorum.

Akademi içeriklerinde herhangi bir bağımlılık için " işaret - rutin - sonuç" silsilesinden bahsedilmişti. İşaret sizi o an bağımlılığınızın öznesi için tetikleyen unsurlar. Çoğu zaman stres, gerginlik olduğu gibi pmo için tetikleyiciler ve boş zaman olarak karşıma çıkıyor. Daha sonrasında rutin geliyor. Bu da sizin düzenli olarak yaptığınız bağımlılık hareketi. Sigara yakmak ya da pmo yapmak gibi. Sonunda da sonuç kısmı, rahatlama ya da benzeri bağımlılık etkileri olarak gözüküyor. İşte bu evreyi bilmemek beni iki kez relapse götürdü. Ben PMO yaparken neyden dolayı bu işi yaptığımı bilmiyordum. İlk süreçte meseleyi sadece eylemi yapmamak sanıyor ve telefonu elime alıp tetikleyici içeriklere bakmaya devam ediyordum. Bu en yanlış davranışımdı. Zaten beni eyleme götüren şeylere kendimi maruz bırakıyordum. Daha sonrasında elbette bu kadar işarete dayanamadım ve bozdum süreci. Sonrasında 2. sefer niyetlendim. Aradan bir iki yıl geçtikten sonra bu süreçte tetikleyicilere bakmadım ancak bu seferde kriz anında ne yapacağımı bilmiyordum. 15. günde bir anda krize girdim ve irademe yenik düşüp süreci bozdum. Bu iki başarısızlık sürecinin iki ortak noktası da bilgisizlik. Bilgi güçtür arkadaşlar. Süreç hakkında bilgi sahibi olmazsanız pek çok etken sizi yerle bir eder. Ancak bilirseniz " ben şu an .... durumla karşı karşıyayım ve bundan ancak şöyle kurtulabilirim dersiniz. Örneğin bugün rutin için işaret gerektiğini biliyorum ve kendimi 40 gündür işaretlerden uzak tutuyorum ( tetikleyici ve boş zaman). Eğer 1. süreçte bu işaret ve eylem mevzusunu bilsem bunlar olmayacaktı. 2. süreç içinde eğer kriz anında ne yapmam gerektiğini bilsem süreci devam ettirecektim. Ancak maalesef ben deneyerek tecrübe ettim. Sizler ise benim tecrübem sayesinde denemeden bu tecrübeyi direkt edinebiliyorsunuz. Bu sizin için avantaj. Bu bilgiyi kazanmama yardımcı olan neverfap akademi ve irade kampları koordinasyon ekibine şükranlarımı sunuyorum.

Süreci Bozmamak İçin Ne Yapmalıyım?
  • Öncelikle sizi PMO ya götüren temel şeyleri belirleyin ve mutlak suretle onlardan uzak durun.
  • Süreç ve bağımlılıklar hakkında bilgi sahibi olun ve ne zaman be yapmanız gerekeceğini bilin. ( bunun için irade kampını şiddetle tavsiye ederim)
  • Kriz anında ya da relapse olmanın ucuna gelince günlerdir yapmadığınızı hatırlayın ve direkt olarak yürüyüşe çıkın. ( bunu, maça çıkmadan önce aynada kaslarına bakan boksöre benzetiyorum. Kendi kaslarınıza ( günlerdir yapmamak) bakıp gücünüzün farkına varıyorsunuz. Ardından başka şeyle meşgul ediyorsun)
  • Bağımlılık evrelerini iyice öğrenin ve o dönemde hangi evredeyseniz buna göre tavır alın ( geri çekilme, flatline, coşku evresi gibi...
Not: Haklı olarak şu soruyu sorabilirsiniz. " Ben hayatım boyunca mı tetikleyici görmeyeceğim? Sürekli olarak bundan kaçacak mıyım?
Tam tersine, artık tetikleyicilerden tetiklenmiyorum. Çok basit bir denklem. Seni öldüren düşmanından kaç. Bu sırada kendini güçlendir. Daha sonrasında düşmanla karşılaştığında onu kâle almana bile gerek kalmaz. Tek yumrukta yere serersin. Artık tetikleyicilerde cinselliğe odaklanmıyorum. Kıyafet, ortam ya da diğer şeyler ilk dikkatimi çeken oluyor. Eğer zaten aşırı nitelikte cinsel içerikse kapatıp geçiyorum. Normal olanı bu çünkü. SONUÇ: Bu sizi daha olgun kılıyor. Sürekli birkaç unsurdan dolayı şehvet havuzuna düşüp boğulmuyorsunuz. Eğer bir işte kararlıysanız biri gelip cinsellikle sizin aklınızı çelemiyor. Siz her tetikleyiciye tetiklenmiyor, istediğiniz tetikleyici ile tetikleniyorsunuz. Bu da sizin standartlarınızı yükseltiyor. :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst