Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dehanın sırrı

Loner

Yalnız Adam
En başta bu yazı subjektif fikirler içermektedir ve herkese hitap etmeyebilir ya da yanlışlanabilir.

Deha nedir? TDK’nin tanımı şu şekilde: ‘İnsan zekasının ve insanın kişiliğinin ulaşabileceği en üst mertebe’. Einstein herkesin dahi olduğunu söyler ancak bu benim düşüncemce yanlıştır. Perspektifimiz bizi eşsiz kılar ve her insanda dahi potansiyeli vardır ama herkes dahi DEĞİLDİR ve muhtemelen herkes de dahi olmayacaktır.

Bana kalırsa deha, zihni maksimum verimle kullanabilmektir. Üstün zeka gerekmez, çok ciddi bir zeka geriliği yoksa herkes dehaya erişebilir. Peki deha olmak nelerden geçer?

1-IQ saçmalığı

Bunu hemen yazıp geçmek istiyorum. Stephen Hawking, IQ'suyla övünen insanların bir avuç ezik olduğunu söyler. Haklıdır. IQ, bir sayıdan öteye geçemeyen bir saçmalıktır ve insanların IQ'ya tapıyor olması anlamsızdır (Özellikle Quora'da IQ sonucu ile övünen dolu insan görebilirsiniz). Lewis Terman'ın yaptığı IQ testiyle örneklendirelim bunu, bu testten ortalama üzeri zeka ya da deha sonucunda puan alan gençlerin(Terman'ın programına dahil edilen kişilere Termit deniyordu) büyük çoğunluğu hayatlarında başarısız olmuş hatta bazıları üniversitede sınıfta kalmıştır. Ancak IQ sonucu o kadar da yüksek çıkmayan Luis Alvarez ve William Shockley Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüşlerdir.

2-Tutku ve merak

Dahiler ilgi duydukları alanlara karşı korkunç bir tutku sahibidirler ve bu tutku, ciddi bir merakı da beraberinde getirir. Akıllarındaki bütün soruları sormak ve öğrenmek isterler zira aptalca bile olsa soru, sordukları takdirde sadece birkaç dakika aptal sayılmayı sormadıklarında sorunun merakıyla yaşamaya tercih ederler.

3-Doğru bilgi, doğru perspektif

Kendinize donanım katacaksınız, sadece tek bir alanda değil, çok alanda donanım katmayı deneyin ama maymun iştahlı da olmayın ve doğru cevapları değil, doğru soruları aramakla uğraşın. Bakış açınız olaylara ve öğrenilenlere karşı doğru soruyu sormak olsun, bu sizi daha ileriye götürecektir. Doğru sorular üstüne kafa yorun, inatçı olun.

4-Zihninizdeki karmaşayı yönlendirin(Meditasyon ve duygu yönetimi)

Duygularımız aklımızı mantıklı yönlendirebilmemizi çoğunlukla engelliyor. Anlık isteklerimiz, arzularımız ve gündelik hayatlarımızdan ötürü kafamız bulanık. Daha mantıklı düşüncelere ulaşmamız gerekiyor. Duygularımızı bastırmamız değil, yönetmemiz gerekiyor. Dehaya ulaşmanın en büyük sırlarından bir tanesinin meditasyon olduğuna inanıyorum. Negatif duygular için meditasyon, pozitif duyguların yansıtılması içinse ilgi alanlarına yönelmek (ben daha çok sanattan yanayım).

5-Eyleme Geçmek

Eyleme geçmek her şeyden önemli. Motivasyonun olup olmaması önemli değil; eylem, motivasyondan önce gelir. Motivasyon daha çok ilham getirir. İlhamsa daha çok eyleme geçme arzusu oluşturur. Bu bir kısır döngüdür.

Fikirlerinize yine açığım dostlarım. Vereceğiniz eleştiriler ya da olumlu yorumlar daha donanımlı gelmemi sağlar. Teşekkür ederim şimdiden...

isxo

Jüpiter Yolcusu
Çok güzel bir yazı olmuş. Sizden ve yöneticilerden tek isteğim lütfen bu tarz yazıları daha fazla paylaşalım. Bize müthiş motivasyon sağlıyor.

None

Emekli Moderatör
Eline sağlık,güzel bir yazı olmuş

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6