Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Derslerimden Nasıl Daha Yüksek Alabilirim?

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Merhaba arkadaşlar. Ben derslerimin çok yüksek olmasını istiyorum ve o kadar da çalışıyorum. Derste full hocayı dinliyorum. Tekrar edip , derste çözüyorum ama yok hala istediğim seviyede değilim. Saçma sapan derste konuşan, ağzı küfür dolu, istagramda kız avlamaya çalışan kişiler beni geçiyor ve gerçekten tam anlamıyla çok üzülüyorum. Yani ben onlardan daha fazla çalışıyorum. Nasıl oluyorda benden daha yüksek alıyorlar. Bunun yüzünden sınıfta çok kötü hissediyorum. Resmen hiçbir şey bilmiyormuşum gibi geliyor. Kendime bazen sen aptalmısın falan soruyorum. Belki kisiyaslama yüzünden böyle hissediyorumdur. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim

MİKE

Mezun
Her çalışma doğru çalışma değildir. Yanlış çalışanla çalışmayan arasında fark yoktur. O yüzden ne kadar çalıştığın önemli değil. Kendine her akşam şu soruyu sormayı alışkanlık haline getir '' Yarın neden daha farklı olsun ? '' bunu her cevaplayışında hayatın daha iyiye gidecek ama birden vahiy inmeyecek sakin ol ve geliş( bu arada yks 2804. süyüm ders konusunda daha ayrıntılı konuşmak istersen konuşuruz)

AntiRelapse

Mars Yolcusu
Haluk Tatar kanalını tavsiye edebilirim. Bir defalık katıl üyeliği satın alıp videoları indirdikten sonra üyeliği sonlandırabilirsin birçok yararlı videosu katıl butonu içerisinde.

Ders çalışmak ayrı öğrenmek ayrı. Öğrenmek için mi çalışıyorsun yoksa notlarını yükseltmek isçsin mi? İkisi farklıdır. Hangi öğrenme tekniğini kullanıyorsun? Ne kadar süre çalışıyorsun?

Ben lise hayatım boyunca çok az çalıştım. Sınavlardan bir gece önce 2 saatlik çalışmayla dersleri de dinlemeyerek obp 85 di. Ders çalışmadan önce çalışacağım alanı düzenleyip gereksiz her şeyi kaldırırdım, telefonu da uçak moduna alıp göz önünden kaldırırdım ardından ders çalışacağım kaynakları belirler önüme koyardım. Örneğin tarih çalışacağım diyelim video, kitap vs. kaynağı önüme alır baştan sona 2 defa okurdum sesli veya sessiz. Ardından işime yaramayacak %30 luk bölümü çıkartırdım böylece %70 lik bir oran kalırdı önümde. Sonra o %70 lik kısmı aklımdan ezbere kurgulamaya çalışırdım mesela Osmanlı Tarihi diyelim konuyu da okudum örneğin ne zaman kurulmuş? Şu savaş hangi yıl olmuş, sonuçları ne olmuş, devlet ne zaman gerilemiş vs. birkaç kez aklımdan söylemeye çalışırdım. Son olarak kağıda kendime soru cevap yaparım tıpkı sınav gibi 2 defa da bunu tekrar ederdim. Böylece hem görsel hem de işitsel yoldan çalışmış olurdum ayrıca sözel derse çalışacaksam a4 kağıdına kısa notlar alırdım 3 yıl boyunca hocaların verdiği hiçbir kaynağı çalışmadım yks sınavında bile özet videoların özetini yapardım 20 günde 7 edebiyat netinden 22 nete çıkarmıştım bu sayede :)

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Her çalışma doğru çalışma değildir. Yanlış çalışanla çalışmayan arasında fark yoktur. O yüzden ne kadar çalıştığın önemli değil. Kendine her akşam şu soruyu sormayı alışkanlık haline getir '' Yarın neden daha farklı olsun ? '' bunu her cevaplayışında hayatın daha iyiye gidecek ama birden vahiy inmeyecek sakin ol ve geliş( bu arada yks 2804. süyüm ders konusunda daha ayrıntılı konuşmak istersen konuşuruz)
Sana sorucağım çok soru olucak. :).

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Haluk Tatar kanalını tavsiye edebilirim. Bir defalık katıl üyeliği satın alıp videoları indirdikten sonra üyeliği sonlandırabilirsin birçok yararlı videosu katıl butonu içerisinde.

Ders çalışmak ayrı öğrenmek ayrı. Öğrenmek için mi çalışıyorsun yoksa notlarını yükseltmek isçsin mi? İkisi farklıdır. Hangi öğrenme tekniğini kullanıyorsun? Ne kadar süre çalışıyorsun?

Ben lise hayatım boyunca çok az çalıştım. Sınavlardan bir gece önce 2 saatlik çalışmayla dersleri de dinlemeyerek obp 85 di. Ders çalışmadan önce çalışacağım alanı düzenleyip gereksiz her şeyi kaldırırdım, telefonu da uçak moduna alıp göz önünden kaldırırdım ardından ders çalışacağım kaynakları belirler önüme koyardım. Örneğin tarih çalışacağım diyelim video, kitap vs. kaynağı önüme alır baştan sona 2 defa okurdum sesli veya sessiz. Ardından işime yaramayacak %30 luk bölümü çıkartırdım böylece %70 lik bir oran kalırdı önümde. Sonra o %70 lik kısmı aklımdan ezbere kurgulamaya çalışırdım mesela Osmanlı Tarihi diyelim konuyu da okudum örneğin ne zaman kurulmuş? Şu savaş hangi yıl olmuş, sonuçları ne olmuş, devlet ne zaman gerilemiş vs. birkaç kez aklımdan söylemeye çalışırdım. Son olarak kağıda kendime soru cevap yaparım tıpkı sınav gibi 2 defa da bunu tekrar ederdim. Böylece hem görsel hem de işitsel yoldan çalışmış olurdum ayrıca sözel derse çalışacaksam a4 kağıdına kısa notlar alırdım 3 yıl boyunca hocaların verdiği hiçbir kaynağı çalışmadım yks sınavında bile özet videoların özetini yapardım 20 günde 7 edebiyat netinden 22 nete çıkarmıştım bu sayede :)
Not çıkarmayı da denicem. Ben mesela saat 13.00 bizim ders başlar 19.30 da bende evde olurum. Ben yemek yer , üstümü başımı değiştirir ders tekrarı ve 1.30 saat kitap okurum . Sabah ders çalışıyorum. Saat 6.30 da kalkıp , ders videosu izleyip , soru çözüyorum, bilmedikleriminde üzerinde daha fazla durmaya çalışıyorum . Ama sınavda keşke böyle olsa

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Bildiklerinden çok bilmediklerine ağırlık ver. Konu çalışmak yerine soru çöz ve çözemediklerini öğren
Çok doğru söylüyorsun. Bilmediklerimden de zorluk yaratıyor ama sınavdan da anca burdan puan kaybediyorum. Dediğin gibi eksik gördüğüm konuları çalışmam daha iyi olucak

AntiRelapse

Mars Yolcusu
Not çıkarmayı da denicem. Ben mesela saat 13.00 bizim ders başlar 19.30 da bende evde olurum. Ben yemek yer , üstümü başımı değiştirir ders tekrarı ve 1.30 saat kitap okurum . Sabah ders çalışıyorum. Saat 6.30 da kalkıp , ders videosu izleyip , soru çözüyorum, bilmedikleriminde üzerinde daha fazla durmaya çalışıyorum . Ama sınavda keşke böyle olsa

Bu arada şu ayrımı yapman lazım bilmediğin konuların üstüne mi gideceksin yoksa bildiğin bir konu üstünde mi çok iyi olmaya çalışacaksın? Herkes ilk seçeneği söyler "zaten bildiğin konuyu bir şekilde yaparsın önemli olan hiç bilmediğin, zorlandığın dersi yapmak" derler. Herkesin kendine ait bir çalışma stili var ve bunu en iyi kişinin kendisi deneme yanılmayla bilir. Ben ilk seçeneği seçerek 1 yılımı hiç ettim. İşin garibi ikinci yılda aynı yolda ilerledim Yks sınavında sözelci olmama rağmen sayısal da çözmem gerekiyordu çünkü bilmem ne ilk 5 bine giren öğrenci böyle söylemişti, öğrencilik hayatımda aldığım en yanlış karar olabilir. En sonunda bu sistemin benim için yanlış olduğunu anladım ve bildiğim, zevk aldığım derslerin üzerine gittim 1 yıllık çöpe giden emeğimi 24 gün gibi sürede yerine koydum o günden beri birinden tavsiye aldığımda 2 hafta deneme süresi veririm işe yararsa uygularım yaramazsa başkasına tavsiye etmem.

SDG

Yoda
Üni zamanı ben de böyleydim biraz. Sınavlara 3 hafta önceden başlıyordum ki öğreneyim, dersten geçeyim. Bir arkadaş vardı bir hafta önceden başlayıp sınavları geçiyordu. Geri kalan günler geziyordu. Lan diyordum ben bi hafta önceden çalışmaya kalksam garanti çakarım x kişisi nasıl kotarıyor. Sonra onu gözlemlediğimde iki farklı sonuca ulaştım.
1 -Değişik alanlarda farklı seviyede kapasitemiz vardı. Onun kısa süreli hafızası daha güçlüydü, bu hafıza kapasitesi onu sınava kadar götürüyor, sınavdan sonra bilgi yüklemesini boşaltıyordu. Bense başlarda kendimi sıkıp çalışıyordum, sınava yaklaştıkça salıyordum. Sınav zamanı o arkadaşınki gibi tam odak durumuna geçemiyordum.

2- Arkadaş kendi için en uygun verimli çalışma yöntemini bulmuştu. BU sayede az eforla maksimum sonuç elde ediyordu. Bense en uygun yöntemi bulamamıştım.

SDG

Yoda
en uygun yöntemi bulamamıştım.
Sonradan buldum tabi. Hocanın ders kayıt videosunu yapabilirsem 2 kez dinleyip bir arkadaşa zoom dan ders anlatma sözü verip bir de onun için bir kez daha çalışıyordum. Arkadaşa da anlattıktan sonra 3 tekrar ediyordu. Sınava 1 hafta kaldı mı tekrar zoom dersi sözü veriyordum, sözümden dönmemek için konuyu çalışıyordum, bir defa da arkadaşa anlatınca konu iyice pekişiyordu.
O değil de şükür okul bitmiş ne çekmişim :')

IHG

Yedek Moderatör
Yardımcı Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Ben derslerimin çok yüksek olmasını istiyorum ve o kadar da çalışıyorum. Derste full hocayı dinliyorum. Tekrar edip , derste çözüyorum ama yok hala istediğim seviyede değilim. Saçma sapan derste konuşan, ağzı küfür dolu, istagramda kız avlamaya çalışan kişiler beni geçiyor ve gerçekten tam anlamıyla çok üzülüyorum. Yani ben onlardan daha fazla çalışıyorum. Nasıl oluyorda benden daha yüksek alıyorlar. Bunun yüzünden sınıfta çok kötü hissediyorum. Resmen hiçbir şey bilmiyormuşum gibi geliyor. Kendime bazen sen aptalmısın falan soruyorum. Belki kisiyaslama yüzünden böyle hissediyorumdur. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim
Merhaba arkadaşlar. Ben derslerimin çok yüksek olmasını istiyorum ve o kadar da çalışıyorum. Derste full hocayı dinliyorum. Tekrar edip , derste çözüyorum ama yok hala istediğim seviyede değilim. Saçma sapan derste konuşan, ağzı küfür dolu, istagramda kız avlamaya çalışan kişiler beni geçiyor ve gerçekten tam anlamıyla çok üzülüyorum. Yani ben onlardan daha fazla çalışıyorum. Nasıl oluyorda benden daha yüksek alıyorlar. Bunun yüzünden sınıfta çok kötü hissediyorum. Resmen hiçbir şey bilmiyormuşum gibi geliyor. Kendime bazen sen aptalmısın falan soruyorum. Belki kisiyaslama yüzünden böyle hissediyorumdur. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
DGS Türkiye 24. Boğaziçi mezunu biri olarak söylüyorum. Daha olmamissin bende senin gibi lise yıllarında çalışırken aynı hislere sahiptim. Girdiğim ilk sınavda çok kotu bir derece almıştım çalışmadığını düşündüğüm kişilere benden yüksek puan almisti yılmadım çalışmaya devam ettim ve neticesini aldım. Merak etme çalışmaya devam ettiğin sürece olacaksın, pişeceksin o zaman geldiğinde başarının senin icin uzak olmadigini göreceksin. Sana tavsiyem sabret ve çalışmaya devam et.

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
DGS Türkiye 24. Boğaziçi mezunu biri olarak söylüyorum. Daha olmamissin bende senin gibi lise yıllarında çalışırken aynı hislere sahiptim. Girdiğim ilk sınavda çok kotu bir derece almıştım çalışmadığını düşündüğüm kişilere benden yüksek puan almisti yılmadım çalışmaya devam ettim ve neticesini aldım. Merak etme çalışmaya devam ettiğin sürece olacaksın, pişeceksin o zaman geldiğinde başarının senin icin uzak olmadigini göreceksin. Sana tavsiyem sabret ve çalışmaya devam et.
Teşekkür ederim. Çalışmaya devam edicem

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
Sonradan buldum tabi. Hocanın ders kayıt videosunu yapabilirsem 2 kez dinleyip bir arkadaşa zoom dan ders anlatma sözü verip bir de onun için bir kez daha çalışıyordum. Arkadaşa da anlattıktan sonra 3 tekrar ediyordu. Sınava 1 hafta kaldı mı tekrar zoom dersi sözü veriyordum, sözümden dönmemek için konuyu çalışıyordum, bir defa da arkadaşa anlatınca konu iyice pekişiyordu.
O değil de şükür okul bitmiş ne çekmişim :')
Rahatsın valla. Mesleğin ne

Skull

Venüs Yolcusu
Çok çalışma akıllı çalış.
Hiç bir zaman çok çalışıyorum diye kendine deme.
Az çalışıyorum de çok az çalışıyorum çok çalışmam lazım.

surec

Merkür Yolcusu
Hocam çalışa çalışa en iyi anladığın yöntemi keşfet dersten derse değişebilir çalışma yöntemin.temeli olan insanlar ile kendini fazla kıyaslama ama hırs yapman iyi olmuş senin adına sevindim :)

izleyici1

Yoda
tavsiyem okul müfredatına takılı kalma
matematiği yalayıp yut
ilk okuldan başla ünüversiteye kadar tüm matematik kitaplarını sırayla bitir
matematiği 100 yaparsan diğer tüm derslerde kendiliğinden 100 e çıkar
genel kültür olarakta wikipediyayıda bitirmeye bak

Eff

Yoda
Muhtemelen konuyu kavramıyorsun. Konuya giriş yapmadan önce sor. Nedir bu, ne işe yarıyor, ne amaçla çıkmış vb.

Ahmed-

Jüpiter Yolcusu
tavsiyem okul müfredatına takılı kalma
matematiği yalayıp yut
ilk okuldan başla ünüversiteye kadar tüm matematik kitaplarını sırayla bitir
matematiği 100 yaparsan diğer tüm derslerde kendiliğinden 100 e çıkar
genel kültür olarakta wikipediyayıda bitirmeye bak
Wikipedia site olarak mı yoksa Wikipedia nin bir kitabımı mı var?

izleyici1

Yoda
site olarak
biraz uzun ama sırayla gidebilirsin
örneğin tarihle işe başla
2.dünya savaşını inceleyebilirsin
şuanki dünya düzeninin nedenini anlarsın

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5