Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dikkat eksikliğin değil yanlış dopamin koşullanman var! Çaresi aşağıda**

Daria

Mezun
Katılım
29 Eyl 2020
Mesajlar
29
Tepki puanı
118
Puanları
43
Bu konu üzerine forumda çok yazıldı çok çizildi biliyorum; aslında yeni ve konuyu tam anlatan bir videoyla karşılaşmasam yeni konu açmak istemezdim. Ancak konuyu anlaşılabilir bir şekilde anlatan bir video gördüğüm için tekrardan yazmak istedim. Ve tıpkı ders notu çıkarır gibi Beyhan Budak'ın videosunun notunu çıkardım, faydalı olacağına inanıyorum.

Kısaca videoyu anlatmam gerekirse çağımızın hastalığı denilen ve hepimizin hayatımızın bir evresinde "acaba bende de mi var?" dediği dikkat eksikliği yerine dopaminle alakalı sıkıntılarımız olduğunu söylüyor Beyhan hoca: "Instagramda saatlerce gezinirken dikkat eksikliği yaşamıyoruz ama beş dakika kitap okumak istediğimizde bundan sıkılıyoruz." sözleriyle tam olarak bu durumu anlatıyor. Videoda birkaç bilimsel çalışmadan da bahsediyor ama benim bu yazıya almak istediğim kısım bunun çaresi:
Tamam eskiden bir oturuşta 150-200 sayfa kitabı sıkılmadan okuyabiliyorduk, artık kitap yüzü açamıyoruz. Eski işlevsel halimize nasıl dönebiliriz?

Cevap: Dopamin orucu
Evet aslında monk modun temelini oluşturan dopamin orucunu öneriyor Beyhan Budak, uzun süredir kirletmiş olduğumuz zihnimiz için dopamin orucu yapmalısınız diyor ve ekliyor, şu andan itibaren ben de sizinle beraber dopamin orucuna giriyorum diye:

Dopamin orucunda
-Telefondan sosyal medyaya bakmak, oyun oynamak yasak
-Abur cubur, bol tuzlu, bol etli, bol kalorili yemekler yemek yasak
-Online yemek siparişi (bizlere sağlıklı olmayan seçenekler sunması nedeniyle yasak)
-Keyif veren/haz veren müzikler yasak
-Porno yasak bu nofapin temeli zaten ancak en ufak erotik çağrışım içeren her şey dopamin orucunda yasak
-İnternette sörf/boşa video izlemek yasak
-Sigara alkol yasak
-Arkadaşlarla yapılan boş geyik muhabbetleri yüzyüze olsa bile yasak, halı saha maçları bile süreçte yasak

Bunun bir oruç olduğu söyleniyor, yukarıda videoda söylediği benim de listelediğim her şey zararlı değil (arkadaşlarla buluşmak veyahut müzik dinlemek) ancak bizler uzun zamandır zihnimizi kirlettiği için zihnimizi bir ilaç bir detoks gibi bunları yapmaktan arındırmamız gerektiğinden bahsediliyor

3 çeşit seçenek sunuyor dopamin orucu için Beyhan Budak:
1.seçenekte: 24 saatlik süren haz veren hiçbir şey yapmama ve yukarıdaki listeye tamamiyle uymak var.
2. seçenekte Hepsini uygulayamıyorsan en önem verdiğin sana en çok zarar veren seçenekleri uygula bunu bir hafta boyunca sürdür denmekte
3.seçenekte ise ilk seçeneği 7 günlüğüne uygula ve zihinsel çürümüşlüğün biraz daha iyileşsin ve dopamin seviyelerin normale dönsün deniyor. Kendisi de bu seçeneği uygulayacağını belirtmekte.

Bu listeden uzak durulduğu zaman insanın deli gibi sıkılacağını bunun normal olduğunu çünkü beyninin tüm bu şeylere alıştığını söylüyor. Tüm sosyal medyanın bizim dopamin sistemimizi körleştirecek şekilde dizayn edildiğini de aslında direk bir biçimde bahsediyor.

Bu süreç zihinsel anlamda zihnimize reset atıyor gibi fayda sağlayacaktır. Ve kendini gerçekleştirmek isteyen her insanın yapması gereken, geçirmesi gereken bir süreç olduğunu söyleyip videoyu bitiriyor dopamin 2.jpgdopamin1.jpg

Kaynakça:
 
Son düzenleme:

Daria

Mezun
Katılım
29 Eyl 2020
Mesajlar
29
Tepki puanı
118
Puanları
43
Yapılacaklara daha fazla alternatif ekleyebilir misin? Fikir vermek açısından.
Ben bu süreci deneyimlemeye çalışıyorum bu nedenle kendi yaptıklarımdan örnek vereceğim bazen çok tıkanıyorum bana da yardımcı olursanız çok sevinirim:

Radyo tiyatrosu dinlenebilir, kendi zihninde hikâyeleri kurgulayıp özellikle polisiye dinletilerde “katil kim?” diye zihni çalıştırmanın iyi olabileceğini düşünüyorum.

Doğaya çıkılabilir, havalar soğuk ancak bir yarım saat dışarıda dolaşmak insana iyi hissettirecektir.

Spor zaten başlı başına bir seçenek ve hayatın bir parçası haline getirilmesi gereken bir alışkanlık

Kişi kendini kitap okumaya zorlamalı bence, Sinan Canan’ı bu süreç içerisinde tavsiye ederim.

Bir hobi edinmek ve işe yarayacak bir hobi edinmek önemli. Yemek yapmak öğrenilebilir, mesela ben sırf sürekli dışarıdan yememek için mutfağa giriyorum şu sıralar. Yoksa tüm kalbimle nefret ederim bu tarz işlerden

Yine udemy kursuna bakılabilir. Dört senedir evet dört sene oldu go oyunu öğrenmeyi erteliyorum. Bu haftaki programlarımın arasında var her gün bir ders izleyeceğim, sanırım 30 dersti. Ay sonuna öğrenir, yeni yıla go bilen biri olarak girerim.

Bitki ekilebilir, elimde domates tohumu var şu anda aslında ekip büyümesini istiyorum ama havalar soğuk, onun yerine kaktüsümün bakımını yapıyorum. Önemli olan bir şeyi sıfırdan alıp kendimizin bakması ve sorumluluk alıp o şeyi yetiştirme, kış bitkisi ne olur bilmiyorum ama bir şey dikmek var aklımda. Belki küçük bir çam ağacı alıp yetiştiririm.

Şu anlık aklıma gelen bunlar; ben ekleme yaparım bunlara aklıma geldikçe...
 

Rezonans

Dndr Rsynlst
Katılım
2 Eyl 2020
Mesajlar
146
Tepki puanı
92
Puanları
34
Yazı için tşkler.Senden ricam bir daha ki araştırma yazısının konusu "fetişizm" olsun.Bu konuda sıkıntı yaşayan insan sayısı çok fazla..
 

elvas

Mars Yolcusu
Katılım
9 Ağu 2020
Mesajlar
112
Tepki puanı
126
Puanları
53
Çok beğendim güzel özetlenmiş paylaşımın için teşekkürler :). Buna aslında monk mode diyebiliriz.Bunu sağlamak için bir video çekmiştik takvimlerle gününü planla diye o video da arkadaşlara bu konuda yardımcı olur bayağı.En büyük eksiklerden biri yarın ne yapacağını bilmemek bana göre gününü planlarsan beynin de buna koşullanır ve yapman için seni rahatsız eder.Beynimizin sevdiğim özelliklerinden birisidir :)
 

NoFapper

Ay Yolcusu
Katılım
6 Kas 2020
Mesajlar
78
Tepki puanı
71
Puanları
21
Ellerine sağlık kardeşim Beyhan reyizin bu konuda da konuşması çok iyi olmuş. Videoyu çok dikkatli izleyememiştim o yüzden çıkardığın notları dikkatle inceleyeceğim. Ellerine sağlık ?
 

glorious

Mars Yolcusu
Katılım
5 Ocak 2022
Mesajlar
95
Tepki puanı
165
Puanları
43
Dediklerinizin çoğu doğru olmakla birlikte şöyle kritik bir nokta var: Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan bireyler dopamin detoksunu ne kadar uygularsa uygulasın işe yaramıyor gibi bir şey.Beynin kimyasındaki bir anormallik sebebiyle reseptörler detokstan faydalanarak açılamıyorlar.Örneğin : Herhangi biri yaklaşık 1 ay hiçbir fazlaca dopamin veren bir şeye maruz kalmasın.1 ay sonunda daha iyi ders çalışabiliyor,okuduğundan daha fazla keyif alıyorsa bu kişide Dikkat Eksikliği yoktur ve dopamin detoksuna devam ederek bu etkiler maksimize edilebilir.1 ay sonra daha iyi çalışabildiği için o işe daha çok yönelir ,faydalı aktivitelerden aldığı keyif gitgide artacağı için mastürbasyona veya diğer bağımlılıklara ihtiyaç duymamaya başlar.Böylece bağımlılıklardan kurtulabilir.Ancak reseptör seviyeleri sadece dopamin detoksuyla açılmayan bozukluğa sahip bireylerde ise reseptörler hep sabit seviyede seyredeceği için hep daha fazla dopamin verme isteği sıkça gelecektir.Böylece bağımlılıktan kurtulma oldukça zorlaşır.Yani demem o ki : Dopamin Detoksu ,Dikkat Eksikliği olan bireylerde işe yaramıyor veya yok denecek kadar az yarıyor bu da bağımlılıkları yenmek için yeterli değil.

Düzenleme (9.08.2022) : Bizzat Umut Bural'a sormuştum tabi bu bilimsel kaynak olarak gösterilemez ama Umut'un bilgilerinin doğru olduğunu düşünüyorum bu konuda.DEHB'si olanların da reseptörleri açılabiliyor.Sonuçta reseptör dediğimiz yapılar sadece Prefrontal kortekste yok.DEHB'si olan bireylerde ise Prefrontal Korteks'teki bazı reseptörler hiçbir zaman aktif olamıyorlar dopamin eksikliği sebebiyle.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst