Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dopamin Hakkında (Soru)

emre0048

Merkür Yolcusu
Merhaba, bir kaç gündür dopamin ve anksiyete arasındaki ilişkiyi internette araştırmaya çalışıyorum.
Dopaminin anksiye ile ilişkisinin olduğunu öğrendim.aslında bunu neverfap videolarında izlemiştim öğrenmiştim ama nasıl oluyordu bu ?
Yüksek dopamin kişilerde anksiyeteye sebep olabiliyor.
Dopamin yüksekliği kişiyi kuşkulu, şüpheci ve etrafınızdaki kişilere abartı gelmeyen, ama size abartı gelen düşüncelere sebep olduğunu öğrendim. Ki ben öyleyim obsesif kompulsif bozukluğum (okb) var.
Sürekli olumsuz ve gerçekten ufak şeylere ve farklı düşüncelere yoğunlaşıyorum. Buda beni anksiyeteye götürüyor. Ve sempatik sinir sistemimi uyarıp fiziksel semptomlarıma neden oluyor. Yani anksiyete bir neden değil sonuçtur.
Dopaminin yüksek olup beni kuşkucu, şüpheci,takıntılı yapması vede gerçek dışı yada abartılı düşüncelere sevk etmesiyle bunlara sonuçtur.
Dopamin sistemini dış yollarla bozabiliyoruz..
Madde kullanımı,pmo gibi vs vs ve genetik faktörlerde mevcut.
Ben bunu pmo ile bozduğumu düşünüyorum. Ve hala bir bağımlıyım..

Inhuman

Jüpiter Yolcusu
Benim bi teorim var bunun hakkında.

Fazla dopamin genelde nasıl olur? Şeker, müzik, pmo, oyun vb. şeylerle değil mi?

Bunları gören ve yaşayan ilkel beyin rehavete kapılıyor ve kendini büyük sosyal ortamlarda gösterecek özgüvene ve girişkenliğe gerek duymuyor olabilir Böylece sosyal ortamlardan korkma, sosyal ilişkilerde çekinceli ve panik hali gibi (yani anksiyete) semptomlar görüyor olabiliriz.

Tabii ki sadece bir teori . Katılabilirsiniz katılmayabilirsiniz

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Çok fazla dopamin stres hormonunu tetikler, bu yüzden anksiyete ya da depresyon ortaya çıkar. Dopamin azalır ve reseptörler açılırsa stres hormonu bile dopamin etkisi verir, bu ilginç bir bilgi bu forumda öğrendim. Dopamin azalırsa serotonin de artar ve mutlu oluruz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6