Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dopamin Sistemi Ve Fap

TahaK.

Yeni Üye
Katılım
19 Tem 2021
Mesajlar
5
Tepki puanı
12
Puanları
3
Herkese Merhabalar,
Bugün sizlere biraz dopamin sisteminden ve fap ile ilişkisinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle dopaminin "Vikipedi" üzerindeki tanımına bakarak başlayalım.

"Dopamin (DA), vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde, dopamin reseptörlerini aktive ederek nörotransmiter olarak görev yapar. Dopamin, ayrıca, hipotalamustan da salgılanır ve kana karışarak nörohormon görevi yapar. Nörohormon olarak görevi hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılamaktır. Substantia nigra 'da bulunan "dopaminerjik" hücrelerde sentezlenir. Haz,uyku,motor hareketler ve öğrenmede etkilidir."

Aslında böyle bakınca çok fazla bilmediğimiz kelime olduğunu görebiliyoruz. Öz ve herkesin anlayabileceği şekilde tanımlamak istersek; beyinin haz mekanizması olarak tanımlayabiliriz.

Biraz size dopamin ile fap ilişkisinden bahsedebilmek için dopaminin genel çalışma mantığından bahsetmem gerekli. Daha önce söylediğim gibi dopamin beynin haz mekanizmasıdır. Dopamin haz alınırken salgılanır ama araştırmalar fap'in dopamin sisteminde ciddi zarara yol açtığını göstermekte. Eğer bu konu ile ilgili bilginiz yoksa şu an kafanız çok karışmış olmalı, hemen açıklıyorum.
Mesela; Su içerken 1 birim, çikolata yerken 10 birim, alkol içerken 100 birim, kokain tüketirken 150 birim, fap yaparken 200 birim olarak düşünelim. Beyinde dopaminler salgılandıktan sonra reseptörlere tutunur ve onlar sayesinde haz alınır. Fark ettiyseniz vücuda zarar veren eylemler daha çok dopamin salgılatıyor. Reseptörler eğer dopamine çok fazla maruz kalırsa kendilerini korumaya alıyorlar ve bu sayede artık yaptığınız işlerden daha az haz alıyorsunuz, bu sayede kötü alışkanlıklara daha çok yönelmeniz gerekiyor. Çünkü onlar size çok fazla dopamin salgılatıyor ve anlık olarak kendinizi süper hissediyorken uzun vadede kendinizi dibe çekiyorsunuz diyebiliriz.
İyi haber, dopamin sisteminin kendisini yeniliyor olması. NeverFap ve üzerine birde 80-90. günlerde yapılan monk mode ile dopamin sisteminizi eski halinden daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Süreciniz daim olsun dostlar.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

TahaK.

Yeni Üye
Katılım
19 Tem 2021
Mesajlar
5
Tepki puanı
12
Puanları
3
Bu konu hakkında binlerce şey söylendi, binlerce şey yazıldı. Bu zaten neverfapın ana mantığı bunu neden çok farklı bilgi bulmuş gibi yazdın anlamadım.
Forumda bu konu ile ilgili benzer başlıklı içerik ben göremedim ve Umut abi ile iletişime geçtim. Paylaşılmasında bir sakınca olmadığını belirttiği için paylaşmak istedim.
 

Mr. İrade

Venüs Yolcusu
Katılım
12 Tem 2021
Mesajlar
80
Tepki puanı
119
Puanları
39
Sakınca tabii ki yok ama ne bileyim garip geldi çünkü neverfaptan haberi olup da bu konudan haberi olmayan 1 kişi bile yoktur bence. Benzer başlıklı olmayabilir ama her konuda mutlaka bundan bahseder. Pmo yapmak zararlı bir şeydir demek gibi birşey bu.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst