Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dopaminin Çalışma Şekli

mirror16

Venüs Yolcusu

Özet isteyenler için;
Beyin sürekli pmo odaklanıyor. Dopamin reseptörleri mutlu olmak için çalışıyor. Ama biz sürekli pmo yaptığımız için beyin normal fonksiyonlarına dönmek istiyor ve dönemiyor. Bu sebeple beynimiz kendini dengelemek için reseptörleri kapatıyor. Birinin bize sarılması veya çikolata gibi ufak şeyler mutlu hissettirmiyor. Sonucunda anksiyete, depresif bir yaşam başlıyor. İşte nofapde de beynimiz 90 gün ve devamında pmo gibi zararlıları bırakıp kendimiz geliştirmeye odakladığımızda reseptörlerin aldığımız zararlardan dolayı en az 90 gün onarım süresi devamında değişen sürelerde reseptörler sağlığına kavuşuyor. En ufak bir sarılmak bile bizi tekrardan mutlu yapmaya, ders çalışma, kitap okuma, kişisel gelişim gibi aktiviteleri tekrardan sevmeye hatta sevmediğimiz insanlar'ın belki de ne kadar düzgün bir birey olduklarını anlamamıza yardımcı oluyor.

Beyindeki ödül mekanizmasını ben şu şekilde ödüllendirilmesinin taraftarayım:
(Yanlışım Var İse Düzeltin)
Ders çalıştık, bir gün içinde kitap bitirdik vb. yorulduk bunun üstüne bir çikolata veya bir kahve ile beynin ödüllendirmeye hemen kavuşmadan önce yapması gerekenleri,
yaptıktan sonra ödüllendirmesi gerektiğini öğretmemiz gerekiyor.

Ekleme:
Benim yazımdaki şekilde beyin ödüllendirmeyi ben 1 yıl sonra yapma taraftarıyım.

L

Lokma

Misafir
Ders çalışırken odaklanamamanın sebebi pmo dur aynı zamanda müzik dinlerken ders çalışmak da müziğin dopaminini kullanmaktır

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6