Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Flatli̇ne Beklemek

MİKE

Mezun
Selamlar arkadaşlar. Daha önceki süreçlerimde yaşadığım bir algı hatası hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Hepimizin ana bilgi kaynağı bu site ve benzeri yabancı siteler, Allen Carr 'ın kitapları. Süreç hakkında nerede bir yazı okusam , başarı hikayesi okusam bir yerinde mutlaka flatline geçiyor. Sitede flatline bu şekilde tanımlanmış:
''
1) Geri çekilme evresindeki Flatline:
Bu evre sizi en çok zorlayan ve *** gibi, depresyonlu, anksiyeteli, asabi hissettiğiniz; buna ek olarak yukarıda belirttiğim tüm semptomların alınabildiği birinci evredir.

2)Stabil seyreden evredeki Flatline:
Öncelikle eğer ki bu sürece geçmeyi başardıysanız: geri çekilme evresinde hissettiğiniz olumsuz belirtilerin çoğundan kurtulmuşsunuzdur; ruh haliniz stabilleşir, mental açıdan daha iyi hissedersiniz vb; Gel gelelim hala libidonuz sıfırdır. Kızlardan gerçek anlamda bir çekim alamazsınız. Anlayacağınız, bu flatline evresinde yaşayacağınız temel canınızın sıkılması/sıkıcılıktır. '' ...

Ancak şunu söylemeliyim ki bu bizde yanlış bir algı oluşturuyor, sizde bu yönde bir beklenti yaratıyor ve beyniniz beklentiyi karşılayacak şeylere daha duyarlı hale geliyor yani ufaktan canınız sıkılsa ''evet bu nofapten dolayı oldu, süreçte normalmiş bunlar , flatlinea girdim''diye kendinizde hatalı bir algı oluşturuyorsunuz. Neresi hatalı diye soracaksınız. Canınızın sıkılması anormal değil ki bu yalnızca bir his ve bunu gelmemeli diye yorumlayan sizin yanlış sıkıntı algınız ve beklentiniz. Bu yanlış algı oluştukça sıkıntıya dair hassasiyetiniz artıyor ve en ufak sıkıntıda kendinize ''Süreç yüzünden böyle, bu yaşadıklarım normal çünkü flatlinedayım.'' diyorsunuz ya da boşluk hissi geçip geçmedi mi diye kendinizi sürekli yokluyorsunuz ki bu da hassasiyeti arttırıp sizi kısır bir döngüye sokuyor. Önerim yazılan yazıların ve kitabın kişide hatalı algı oluşturmayacak şekilde değiştirilmesidir. En basitinden yılandan korkmamızla aynı kapıya çıkar bu algı, nasıl yani?? Neden insanlar köpek görünce korkmaz da yılan görünce korkarlar. Tamamen algı meselesi. Küçüklüğünüzden beri sizde yılanın tehlikeli olduğu ve ondan uzak durmanız gerektiği bilgisi verildi ve siz davranışlarınızla bunu pekiştirdiniz yılan görünce korktunuz ve kaçtınız o anki kalp ritminizi, hızlı soluk alıp vermenizi de yılan korkusuyla ilişkilendirdiniz. Peki bu hisler yılan gördüğünüz için mi oldu yoksa yılan algınız nedeniyle mi oldu ? Bu hisler yılan yüzünden olsaydı her insanda aynı etkiyi yaratması gerekirdi, her yılan gören insanın otomatikman bu tepkiyi vermesi gerekirdi ama bu böyle değil. Olay- algı ve düşünce -hisler ve duygular şeklinde bir zinciri takip eder olaylar bu nedenle yılanı gördünüz, algılarınız devreye girdi ve korkmaya başladınız. Başka bir örnek : diyelim ki bir karın ağrısı ile doktora gittiniz, doktor çeşitli tahliller yaptı ve size kanser tanısı koydu. Bir anda kendinizi ölü gibi hissetmeye başlarsınız peki buna neden olan kanser mi? Hayır kanser hakkındaki algınız. Doktora gitmeden 5 gün önce de kanserdiniz ama bu kadar kötü hissetmiyordunuz. Olay değil olay hakkındaki algınız ve çarpıtılmış düşünceleriniz hissettiklerinizi belirledi. İşin kısası ben flatline yaşamadım ancak flatline yazılarını okuduğum zaman kendi kendime acaba ben de o evrede miyim diye sormaya başladım oysa ki çok keyifliyim ve her şey yolunda belirti denilen hiçbir şey yok bende ki sizde de olduğunu sanmıyorum bu nedenle yanlış algınız hakkında çalışarak çok daha çarpıtmadan uzak bir hayat yaşayacağınızı düşünüyorum.(Önerim youtubta izzet güllü diye bir adamın okb videolarını izlemenizdir ben çok yol aldım size de öneririm
)

N

neurosoft

Misafir
Flatline olacağını düşünürsen flatline oluyor.
Ne kadar göreceli olsa da neverfap jargonunu ana dili haline getiren bir kesim vardı sanırsam. Yani şu gün aşırı bunaldım flatlinedayım şu gün şöyle değişik bir halet-i ruhiyedeyim sanırım chaserdayım gibi gibi... Sonra da relapse tabii ki. Ama açıkçası şaşırmıyorum. İnsanlar neden bir ruh halinin arkasında yatan binlerce değişken hali hazırda mevcutken(ki biz bundan yola çıkarak kaotizm olarak adlandırıyoruz bu mevzuyu) illaki kesin bir sebep aramaya bu kadar meyilli? Canın sıkılıyorsa ya da stresli bir gündeysen bunu her zaman flatline a yormak zorunda değilsin aslında. Lütfen yanlış anlaşılmasın, belki günlük tutanlara karşı tavır aldığıma dair bir takım çıkarımlar olacaktır. Lafım asla günlük tutan dostlarım için değildi. Lakin özetle bir şeyleri takıntı haline getirmenin bence hiçbir yararlı tarafı yoktur.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6