Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Gelecekteki Susuzluk Tehlikesi

Kişisel Gelişim

Mars Yolcusu
Hayatimizin her alaninda su tasarrufu yapmaya calisalim arkadaslar. Biliyorsunuz ki geleceğimiz için su önemli bir değer taşıyor. Bunun için su tasarrufu hakkında görüşleriniz nelerdir? Sizce su tasarrufu için ne yapılabilir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Benim aklıma şey gelmişti . Musluktan kullanılan suların direk bahçelere gidecek şekilde ayarlanması. Bu şekilde ekstradan bahçe sulamak için su israf olmaz.
Pek de güzel değil aslında. Sadece belli yerlerde bu sistem yapılabilir. Halkın kullandığı suyla olmaz. Kullandığımız musluk suyu aşırı kirli olmasa da neler neler gidiyor, temizleniyor, o suyun %70'i bitkilere uymaz.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Pek de güzel değil aslında. Sadece belli yerlerde bu sistem yapılabilir. Halkın kullandığı suyla olmaz. Kullandığımız musluk suyu aşırı kirli olmasa da neler neler gidiyor, temizleniyor, o suyun %70'i bitkilere uymaz.
Olabilir hocam orasını pek düşünmedim valla. Çok yüzeysel bir düşünceydi. Ne bileyim banyo felan yaparken çok fazla su gidince böyle bir şey aklıma geldi. Ama sanırım dediğiniz gibi uyumlu olmuyor.

falanso

Mars Yolcusu
Hayatimizin her alaninda su tasarrufu yapmaya calisalim arkadaslar. Biliyorsunuz ki geleceğimiz için su önemli bir değer taşıyor. Bunun için su tasarrufu hakkında görüşleriniz nelerdir? Sizce su tasarrufu için ne yapılabilir?
Suyun bir an önce tasarrufunun sağlanması gerektiğini düşünüyorum aslında geç bile kalındı ama zararın neresinden dönsek kardır. Su tasarrufu işi kesinlikle bireysel yöntemler ile çözülecek bir iş değil suya en çok zarar veren unsurların başında fabrikalar geliyor ve bunun kanıtını da Marmara Denizinde ki müsilajdan görmüş olduk. İlk başta fabrikaların ondan sonra da bireylerin denetime alınması gerekiyor. Fabrikaların suya verdiği zararın haddi hesabı yok, dış ülkeleri bilemem ama Türkiye de durum gözler önünde kesinlikle ufacık bile denetim yok. Kişisel olarak bence her evin büyüklüğüne ve birey sayısına göre bir hesaplama yapılıp ceza kesilmesi lazım, örnek veriyorum 4 kişilik bir aile 10 kişilik bir ailenin suyunu kullanıyorsa o işte bir terslik vardır derhal müdahale edilmesi gerekli. Türkiye de bunu yapan sadece Ankara Belediyesi var diye biliyorum. Diğer bir etkende bence küresel ısınma dünyada şu an iklim değişikliği her geçen gün hızını arttırarak devam ediyor. Bizim bireysel olarak yapabileceğimiz en iyi yöntemler;

-El yıkarken ve diş fırçalarken suyu kullanmadığınız zaman kapatmanız (ne kadar etkili olduğunu öğrenmek isteseniz diş fırçalarken veya el yıkarken elinizi veya diş fırçasını suya değdirmediğiniz zaman suyu bir kaba biriktirin ne demek istediğimi anlarsınız)
-Duş sürelerini mümkün mertebede kısa tutmaya çalışın
-Evinizde elinizle kesinlikle bulaşık yıkamayın
-Eviniz ki muslukların ucuna fonksiyonlu musluk uçları takın
-Biraz pahalı olabilir ama evinizdeki banyo bataryalarını sensörlü batarya alabilirsiniz çoğu avm bunu kullanıyor

Bunları yaparak sadece suyu korumaya destek sağlamak değil aynı zamanda da fatularınızda da ciddi oranda farklar görebilirsiniz.

The King

Deneyimli Üye
Bizim su harcamamız, harcanan su bazında o kadar küçük bir miktarı teşkil ediyor ki. Asıl özen gösterilmesi gereken, ağababalarının harcadığı su miktarı. Fabrikalar, büyük işletmeler, zincir markalar... Plastik poşetleri doğaya atmayarak zarar vermekten kurtardığımızı zannederken milyonlarca çöpün tek bir fabrikadan denize akıtılması gerçeğinden bihaber yaşamaktayız... :) Her ne kadar toplumsal bir bilinç olsa da devletler bazında dikkat gerektiren bir husus. Bu yüzden gerekirse genç bireylerin çeşitli STKlar aracılığıyla etkinliklere katılıp, ileriki aşamada çevre kirliliği, su tüketimi hususlarını siyasi bir faaliyet nazarında ciddi bir düşünceye dönüştürmeleri gerekmekte.

JW15+1

ICJ
Suyun kimyasını bozup, sonra reklamlarda halka akıl veren fabrikalara ya da banyoda 3 duş başıyla her gün yıkananlara da anlatırsak olayın büyük kısmı çözülür gibi... Zaten araştırmalar su israfının sadece %12 kadarının evsel olduğnu gösteriyor.

captanhero

Mars Yolcusu
Ben tovaletlerde atıkları götürmek su yerine başka bir şey kullanılmalı diye düşünürüm hep

izleyici1

Yoda
suyu kullansanda kullanmasanda o su denize akar
her sene yağan ortalama yağış milyonlarca yıldır neredeyse sabit
buharlaşan su eninde sonunda tekrar yere düşer

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6