Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Günün Geri Kalanını Kurtarmak İçin Analiz Ve Sentez Meditasyonu

köstebek_murat

Mars Yolcusu
Birçoğumuz, sabahları istediğimiz gibi geçmediğinde günün geri kalanını da boşa geçiriyoruz. Bu da zaten kısıtlı olan zamanımızı çarçur etmemizi sağlıyor. Peki bunu yenmek için neler yapabiliriz?

1-Mükemmeliyetçilikten Kurtulmaya Çalışmak​

2-Analiz ve Sentez Meditasyonu Yapmak​

3-Bakış Açısını Değiştirmek​

1.yi yapmak zor olduğundan ve daha uzun sürdüğünden 2. çözümden başlayacağım. Bunu yapınca zaten mükemmeliyetçiliğimiz otomatikman(evet doğru yazılışı böyleymiş) azalacak.

❗Bu meditasyonun yapılması için belirli bir zaman gerekmiyor, istediğiniz an yapabilirsiniz. Yani "Of,Geç kaldım yaa" gibi bir durum olmayacak ki zaten amacı da bu.

Evet, şimdi analiz ve sentez meditasyonunu kendimden vereceğim örnekle açıklayacağım:

-Bir akşam yarının planını yaptım ve planlama hedeflediğimden çok daha uzun sürdü.Bu da uyku saatimi geciktirdirdiğinden geç yattım.Hedeflediğimden de geç kalktığımdan daha ilk görevi başaramamaktan dolayı üstüme bir mutsuzluk çöktü ve kalan görevleri de yarım yamalak yaptım.Sonra hemen analiz meditasyonunu hatırladım ve sakin bir yere oturup düşünmeye başladım.
"Bugün bu saate kadar neler yaptım,hedeflerimi gerçekleştirme yolunda bana neler engel oldu?" sorusunu kendime sordum ve kendime dürüst olup olanları söyledim.Konuşmam bittiğinde de "Peki günün kalanını kurtarmak,beni engelleyen şeyleri aşmak için neler yapabilirim?" dedim. Burada da iki seçenek vardı:

1-Ya hedef koyduğum süreleri yarıya,3'e vs. (kalan vakite göre) bölecektim ve o şekilde yapacaktım​

2-Ya da kalan saatlerde önem sırasına göre işler yapacaktım​

Neyi seçeceğim bana kalmıştı ama vakit gerçekten az olduğundan 2.seçeneneği seçip sadece ders çalıştım.

Ayrıca sizi engelleyen şey neyse onu ya azaltın ya da komple kesin.Bu telefon bağımlılığı,pmo,arkadaş çevresi vs olabilir.​

Bu örneklere beklenmedik şekilde kötü hissetmek, fap yapmak, kötü olay yaşamak gibi planımızı bozan şeyler de eklenebilir. Bu gibi durumlar gerçekleştiğinde de analiz ve sentez meditasyonu yapabiliriz.

Kavram olarak analiz, sorunu saptamayı; sentezse buna yönelik çözüm üretmeyi belirtiyor.

Şimdi de bakış açısını değiştirmeye değinelim:​

-Biz mükemmel canlılar olarak dünyaya gelmedik, hepimizin hataları var. Bazen kurduğumuz hayallerin tam tersi olabiliyor.Bazen de hiç beklemediğimiz şeyler bizi mahvediyor. İşte bu anlarda da kendimize kızmayıp insan olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor. Kendimize şefkatli olup "Neden böyle oldu?"yu değil "Nasıl daha iyi olabilirim?"i sorgulamamız gerekiyor.

Bu arada bu meditasyonu ben buldum :D

Son düzenleme:
N

neurosoft

Misafir
Birçoğumuz, sabahları istediğimiz gibi geçmediğinde günün geri kalanını da boşa geçiriyoruz. Bu da zaten kısıtlı olan zamanımızı çarçur etmemizi sağlıyor. Peki bunu yenmek için neler yapabiliriz?

1-Mükemmeliyetçilikten Kurtulmaya Çalışmak​

2-Analiz ve Sentez Meditasyonu Yapmak​

3-Bakış Açısını Değiştirmek​

1.yi yapmak zor olduğundan ve daha uzun sürdüğünden 2. çözümden başlayacağım. Bunu yapınca zaten mükemmeliyetçiliğimiz otomatikman(evet doğru yazılışı böyleymiş) azalacak.

❗Bu meditasyonun yapılması için belirli bir zaman gerekmiyor, istediğiniz an yapabilirsiniz. Yani "Of,Geç kaldım yaa" gibi bir durum olmayacak ki zaten amacı da bu.

Evet, şimdi analiz ve sentez meditasyonunu kendimden vereceğim örnekle açıklayacağım:

-Bir akşam yarının planını yaptım ve planlama hedeflediğimden çok daha uzun sürdü. Bu da uyku saatimi geciktirdi ve geç yattım. Hedeflediğimden de geç kalktığımdan daha ilk görevi başaramamaktan dolayı bir mutsuzluk çöktü, kalan işlerimi de daha az verimle yaptım. Sonra hemen analiz meditasyonunu hatırladım ve sakin bir yere oturup düşünmeye başladım.
"Bugün bu saate kadar neler yaptım,hedeflerimi gerçekleştirme yolunda bana neler engel oldu?" sorusunu kendime sordum ve kendime dürüst olup olanları söyledim.Konuşmam bittiğinde de "Peki günün kalanını kurtarmak,beni engelleyen şeyleri aşmak için neler yapabilirim?" dedim. Burada da iki seçenek vardı:

1-Ya hedef koyduğum süreleri yarıya,3'e vs. (kalan vakite göre) bölecektim ve o şekilde yapacaktım​

2-Ya da kalan saatlerde önem sırasına göre işler yapacaktım​

Neyi seçeceğim bana kalmıştı ama vakit gerçekten az olduğundan 2.seçeneneği seçip sadece ders çalıştım.

Ayrıca sizi engelleyen şey neyse onu ya azaltın ya da komple kesin.Bu telefon bağımlılığı,pmo,arkadaş çevresi vs olabilir.​

Bu örneklere beklenmedik şekilde kötü hissetmek, fap yapmak, kötü olay yaşamak gibi planımızı bozan şeyler de eklenebilir. Bu gibi durumlar gerçekleştiğinde de analiz ve sentez meditasyonu yapabiliriz.

Kavram olarak analiz, sorunu saptamayı; sentezse buna yönelik çözüm üretmeyi belirtiyor.

Şimdi de bakış açısını değiştirmeye değinelim:​

-Biz mükemmel canlılar olarak dünyaya gelmedik, hepimizin hataları var. Bazen kurduğumuz hayallerin tam tersi olabiliyor bazen de hiç beklemediğimiz şeyler bizi mahvedebiliyor. İşte bu anlarda da kendimize kızmayıp insan olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor. Kendimize şefkatli olup "Neden böyle olduyu?" değil "Nasıl daha iyi olabilirimi?" sorgulamamız gerekiyor.

Bu arada bu meditasyonu ben buldum :D
Yazıyı okuyunca harbiden mantıklı geldi. Farkındalık kazanarak yola devam etmek iyi bir fikir... Teşekkürler.

Bakenga

Emekli Üretken Üye
Dostum kendini geliştirme çaban çok iyi ve bildiklerini bizimle paylaşarak önemli bir iş yapıyorsun. Tüm forum adına çok teşekkür ederim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6