Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hayat Anlamsız Geliyor

vazgeçmeyeceğim1

Jüpiter Yolcusu
iktor Franklın logoterapisinde ilk soru şu: Neden intihar etmiyorsun?
Bu sorudan sonra insanlar düşünmeye başlıyorlar baya.Sonrada böyle devam ediyor...

Bu düşüncelerede bişeyler öğrendikce geldim ben.En azından 2 yıl önce bu konularda hiç bir şey bilmiyor ve düşünmüyordum.Yani bunlar sadece düşünceyse,o zaman yeni bilgilerlede,yeni bakış açılarıylada değişeceğini düşünüyorum.Her halde bir şairin,bir ressamın dünyaya bakış açısıyla sıradan bir insanın hayata bakış açısı arasında dağlar kadar fark var.Elhasıl öğrendikçe bunları unutucaz diyorum.

Tolstoyun İtiraflarım kitabını tavsiye ederim.O böyle konulara baya değinmişti ve bana baya faydasıda olmuştu.Kitap 40-50 sayfa falan 2 güne bitirirsin.

Hayat adlı bir oyunun içine düşmüşsün diyelim.Ve oyunun biteceğinide biliyorsun.Oyunun baya kuralı var ve en önemlisi -azap çekiceksin.İstemiyorsan oyunu sonlandıra bilirsin.Ama oyunun zaten sonu varsa ben kuralları ne olursa olsun oynamayı tercih ederim
Azerbaycan şairi Nizami Gencevinin sözleriyle bitirelim:
Həyat yanmaqdır,yanasan gərək:)
hayat maddesel yönden ciddiye alınmayacak kadar geçici ve oyun dolu . Viktor franklın insanın anlam arayışı kitabını okumak isterdim . Cevapların için teşekkürler . Benim gibi düşünenleri görünce deli olmadığımı anlıyorum :)

Gelişimsabırister

Uranüs Yolcusu
Tanrının verdikleriyle en iyisini yapmak zorundayız. Yani elimizden geleni yapmalıyız.

Hayatının bir anlamı yoksa bir anlam bul. Ben bulmuştum. İnsanlara yardım etmek için varım galiba
Henüz tam çözemedim ama. Allah beni niye göndermiş bu dünyaya diye düşünüyorum bazen. Gerçekten yardım etmeyi bi hayata dokunmayı seviyorum... varoluş amacımı bunun üzerine kurdum depresyondayken. Tek ayakta kalma nedenim bu bile olabilir.
Victor Frankl insanin anlam arayışı kitabında der ki "yaşamak için bir nedeni olan kişi hemen her nasıla katlanabilir"

Bu yazar Dr psikiyatrist. Nazi kampında işkence görmüş birisi. Kitapta nazi kampında yaşamaya nasil katlandığını anlatıyor. Kitabin en çarpıcı cümlesi de şu yukarıda yazdığım cümle. Okumanızı tavsiye ederim.

Gelişimsabırister

Uranüs Yolcusu
hayat maddesel yönden ciddiye alınmayacak kadar geçici ve oyun dolu . Viktor franklın insanın anlam arayışı kitabını okumak isterdim . Cevapların için teşekkürler . Benim gibi düşünenleri görünce deli olmadığımı anlıyorum :)
Aaa aynı şeyleri yazmışsınız bile..yanıt yazdıktan sonra gördüm ama olsun. Demek herkes bi anlam arayışında imiş

Bravo

Merkür Yolcusu
Neden böyle düşüncelere kapıldığımıda analiz etmiştim bir ara.Koronadan önce herkesin sosyal yaşamı vardı.Bizim gibi aynı yaşta,aynı boyda veya aynı problemlerle yüzleşen tonla insanı her gün görüyor,konuşuyorduk.Hem arkadaşlarla olunca gülüyor,eğleniyorduk.Gülmekte malum psikolojinin en büyük dermanı :)
O yüzden böyle düşününce kendini çok fazla zorlama.Zaten bunları düşünmemek anormal bence.Çünki evde oturmuşsun,asosyal bi hayat ve her yandanda ölüm haberleri geliyor.Türkiyede durum nasıl bilmiyorum ama Azerbaycanda savaştan sonra her gün bir kaç kişi intihar ediyordu.Psikolojisi bozulmuş milletin işte.İntihar haberi duymak artık normal bi hal almıştı.Şimdilerde biraz düzeldi galiba.
Neyse sözüm ona ki karantin boyunca böyle devam edicek bence.Bir şekilde kendimizi meşgul etmenin yolunu bulmalıyız.O zaman düzeliyor biraz.Allah hepimizin yardımcısı olsun

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6