Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hedef Belirleme Tavsiyeleri, Birinci Adım

Doğukan Yavuz

Venüs Yolcusu
Katılım
12 May 2021
Mesajlar
23
Tepki puanı
100
Puanları
19
Kişisel gelişim üzerine konuşulabilecek birçok farklı konu vardır. Fakat hedef belirleme bunların hepsini kapsayan ve başarı şansınızı büyük ölçüde arttıracak önemli bir şeydir. Hayatın karşınıza durmadan zorluklar çıkardığı zamanlarda, sık sık dönüp bakacağınız bir hedefiniz olması kendinizi toparlamak için elinizdeki yegâne güçtür. Hedef belirleme kendinize sorular sormaktan geçer. Ve bu sorulara dürüst ve net cevaplar vererek yolunuzu belirlersiniz. Bu yazıda hedef belirleme konusunda görmeniz gereken temel şeyler işlenmiştir ve yazı verywellmind.com’daki bir yazı temele alınarak yazılmıştır.

Bir hedef aynı zamanda size motivasyon verir ve gidilecek yolu gösterir. Hedef belirlemek bazen çok zor ve korkutucu gözükse de hedef belirlemeden yola çıkılmaz.

Hedef Belirleme Teorisi

Hedef belirleme teorisi, Dr. Adwin a. Locke’un Toward a Theory of Task Motivation and Incentives adlı makalesinde yer alan fikirlerle başladı. Locke, Dr. Gary Latham ile birlikte, etkili hedef belirleme için beş ilke ortaya attı. Bu ilkeler bir hedef belirlerken ve ona ulaşmak için çabalarken ihtiyacımız olan bileşenlerdir.
 • Netlik: Hedef açık ve iyi bir şekilde tanımlanmış olmalı.
 • Zorlayıcılık: Hedef, başarabileceğiniz bir hedef olmalı fakat aynı zamanda sizi biraz zorlamalı.
 • Bağlılık: Bir hedefe ulaşmak için tamamen inanmanız ve hedefe bağlanmanız gerekir.
 • Geri Bildirim: Hedeflerinize doğru bir şekilde ilerlemek için ara ara yaptıklarınızı gözden geçirip kendinizi değerlendirmelisiniz.
 • Güçlük: Hedefinize hemen ulaşamayabilirsiniz. Zorlayıcı hedefler için kendinize zaman ve şans tanımanız gerekir.
Ek olarak, psikoloji profesörü Dr. Gail Matthews tarafından yapılan bir araştırma bize gösteriyor ki; hedefleri kafada belirlemek yerine bunları yazmak ve planlamak, başarıyla doğrudan bağlantılı bir yöntem.

Ne Kadar Motive Oluyorsun?

Bir hedef belirledin ve daha sonuçlarını bile görmeden pes ettiysen, farklı şeyler yapman gerektiğini biliyorsundur.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA) araştırmalarına göre, hedeflere ulaşmak için 3 faktör gereklidir.
 • Değişim Motivasyonu
 • Davranışları takip etme isteği
 • Gerçekleştirmek için irade
Bunların üçünün de SMART hedef belirleme tekniği içinde yeri vardır. (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi, Zamanında)

Hedefleri Belirleme

Bir hedefin gerçekçi olabilmesi için bir zaman çerçevesi içinde temellendirilmesi ve somut olması gerekir.

Hayatınızın herhangi bir bölümü için hedefler koyabilirsiniz. İnsanların genelde hedefler belirlediği alanlar; sağlık, kariyer, finans, eğitim vb. alanlardır. Bu gibi büyük alanlar; yıllık, aylık ya da günlük olarak üzerinde çalışabileceğiniz küçük adımlara zemin hazırlar.

Hedeflerinizden bazıları bu gibi “büyük” alanlara girebilirken aynı zamanda kişisel gelişiminiz için resim yapmayı öğrenmek, golf öğrenmek gibi hedeflerin belirlenebileceğini de bilmek doğru olacaktır. Kendinizi hayatın en bariz, büyük kısımlarıyla sınırlandırmak zorunda değilsiniz.

Tutkularınız ve ilgi alanlarınızı belirlemek için kendinize biraz zaman tanıyın. Sizi heyecanlandıran şeyler hakkında beyin fırtınaları yapın. Her zaman yapmak istediğiniz ya da denemek istediğiniz bir şeylerin olup olmadığını düşünün. Bu beyin fırtınası ürettiğiniz fikirler, daha detaylı düşünmenize ve daha spesifik hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kendinize “Neden?” Diye Sorun

Bir sonraki adımda hedefinizi sizin için önemli yapan nedenleri görmek için “Neden?” sorusunu sorabilirsiniz. Mesela üniversiteyi derece ile bitirmek istiyorsanız ve bunu “büyük hedef” olarak belirlediyseniz “Neden?” sorusu etrafında dönen düşüncelerle bu büyük hedefe giden birçok küçük hedef belirleyebilirsiniz. Bu konu için kendinize şu 3 soruyu sorabilirsiniz:
 • Neden üniversiteyi derece ile bitirmek benim için önemli?
 • Bu hayatımda neyi değiştirecek?
 • Neden bu hedef için güçlü bir duygu hissediyorum?
Nedenler hakkında düşündükten sonra bir öz değerlendirme yapmanız gerekir. Üniversite hedefi örneğinden devam edersek ve bunu büyük hedef olarak belirlersek, daha küçük ve daha elde edilebilir ve bizi büyük hedefe taşıyacak küçük hedefler belirleme zamanımız gelmiştir. Bunu yukarıdaki SMART yönetimini göz önüne alarak yapabiliriz. (Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi, Zamanında)
 • Fiziksel ve/veya duygusal olarak seni zorlayabilecek bir hedefe hazır mısın?
 • Şu anda nerede olduğun ve nereye gitmek istediğin konusunda kendine dürüst olmaya hazır mısın?
 • Zamanın var mı? Ve seninle hedefin arasına girecek olan şeylere hayır demeye hazır mısın?
Artık nedenlerinizi netleştirdiniz, kendinize sorular sorarak bunu ölçtünüz. Hedef belirleme, hedefe ilerleme konusundaki en önemli şey karar vermek ve hedefi netleştirmektir. Temel sağlam olursa ilerledikçe sarsılmaz ve yıkılma tehlikeleriyle karşılaşmazsınız. Hedef konusunda daha fazla yazı gelecek, iyi okumalar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst