Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hep Süreci Bozuyorum Diyorsan Bir De Bunu Oku!

kiromer

Yeni Üye
Merhabalar, PMO dan kurtulmak için her şeyi uyguladığımız halde sürekli sürekli süreci bozuyor ve bir türlü PMO dan vazgeçemiyorsak bu yazının bize faydası olabilir. Aslında burada yazılanlar daha önceden bildiğimiz şeyler fakat bazı kritik noktaları gözden kaçırdığımız için iyileşme süreci sekteye uğruyor.

Diyelim ki PMO dan kurtulmaya azmettik, bilgisayarımızdan uygunsuz resimleri filmleri temizledik ve kendimize söz vererek yeni bir yenilenme sürecine başladık. Birkaç gün izlemediğimiz, hiçbir resme bakmadığımız halde neden tekrar bu isteği duyuyoruz?
Özellikle uzun süre, diyelim 1-2 ay, bunu başarıp da sonra birden sanki hiçbir şey olmamış gibi tekrar PMO ya neden dönüyoruz? Arkadaşlar nefsimizin bize çok kalleş bir oyunu var. Sürece başladığınızı varsayalım, her şey normal gidiyor. Nefsimiz bize tabi ki direkt olarak aç film izle resme bak demiyor. Şunu yapıyor: önce bizi daha fazla yeme içmeye teşvik ediyor. Öğünler arasında bir şeyler yeme içme isteği uyandırıyor. Öyle ki PMO bağımlısıyken böyle bir şey bizden istemezken şimdi bastırıyor. Neden? Çünkü önce altyapıyı hazırlıyor. Bize çaktırmadan bizi PMO ya adım adım yaklaştırıyor. Nefsin açısından çok yiyip içmeliyiz ki bize istediğini yaptırma kuvveti onda oluşsun. Diyelim ki az yiyor ve yediklerimize dikkat ediyoruz ve buradan ona ekmek çıkmadı. Taktik değiştiriyor. Bize diyor ki içinde açık saçık sahneler olmayan normal bir film izle ne olacak bundan?. Biz normal film izlerken orada gördüğünüz bir bayanı kılık kıyafeti ne olursa olsun hayal etmeniz için içten içe bize telkinde bulunuyor yavaş yavaş hevesatımızı tetiklemeye çalışıyor. Bazen bayana bile gerek duymuyor. Diyelim ki belgesel izliyorsunuz ve belgeselde çeşitli manzaralar, sahil, lüks binalar, şehirler ama hiç insan yok. Bu sefer o manzaralardan bize telkine başlıyor. Getire getire bizi gene erotizme bir şekilde yaklaştırıyor. Diyelim ki belgeselde boş bir sahil kenarı gördük hemen bizi o sahilde bir bayanla hayal ettiriyor. Ya da izlediğimiz bir filmde ekrana gökdelen çıkıyor. Nefis hayale hemen iş adamı ve sekreteri bir odada yalnızlar… vs. gibi olmadık hayalleri kurdurmaya başlıyor. Eğer irademiz kuvvetliyse başımızdan savıyor ve çok fazla etkilenmeden kurtarıyoruz. Ama nefis yeme içmeyi iknada başarılı olmuşsa, uykumuzu iyice ve fazlasıyla almışsak ve süreç başlayalı daha yeniyse birkaç güne kalmadan bu basit görüntüler yüzünden PMO'ya dönüyoruz.

Peki iradeyi nasıl kuvvetlendiririz? Bu illetten gerçekten kurtulmak istiyorsak mutlaka uygulamamız gereken üç ana madde var:

1-)
Uykuyu yavaş yavaş azaltmak ve belirli bir seviyede tutmak.
2) Üç öğün yesek bile kesinlikle ve kesinlikle aralarda atıştırmamak ve her gün tıka basa yememek, zamanla yemeği de azaltmak.
3-) Bize nefsinizin başınıza ne kötülükler açtığını anlatan kitap, blog vs. her gün istisnasız yarım ya da bir saat okumak.

Neden bunlar? Çünkü ilk maddeye bakarsak nefsin besin kaynağı midemizdir. Çok ve sürekli yediğimizde nefsimizi kontrol etmek gerçekten de çok zorlaşıyor. Sadece PMO olarak düşünmeyelim. Mesela sinirlenmek. En ufak şeylerden sinirlenip sonra pişman olacağımız hareketler yapıyoruz. Nefsi yabani ata benzetiyorlar. Ona yedirdikçe azgınlaşıyor sonunda bizi dinlemez hale geliyor. Böyle bir durumda atın üzerine binip onu kontrol etmek imkansızlaşıyor. O nereye isterse biz de onunla oraya gidiyoruz. Başka bir örnekte nefis, pitbull köpeğine benzetiliyor. Eğer karnı tok ve uykusunu almışsa sahibini bile parçalıyor. Öncelikle yemeyi azaltıp uykuyu da kısabilsek nefsin azgınlığını dindiririz. Nefsin size telkine hali kalmaz. Sonra da nasihatle neden izlememesi gerektiğini akli olarak anlar kabul eder. Susar ve oturur aşağıya. Biz izin verirsek yer içer. Bizi aşamaz biz onu kontrol altına alırız. Bizim istediğimiz yöne doğru koşan at gibi olur. Bu durumda at başarıdan başarıya koşmaya başlar. Başta uykuyu ve yeme içmeyi kontrol altına almak zordur. Ama bu ikisini atlayıp ben bunu yapamıyorum deyip sadece nasihat alayım bana yeter diyerek forum, kitap vs. okuduğumuzda yeterli olmadığını görüyoruz. Bazı arkadaşlar Namaz kılıyorum, Kuran okuyorum ama olmuyor yine PMO ya dönüyorum diyorlar. Sebebi uyku ve yeme içmenin kontrol edilememesi. Kuran okuyoruz ama kurandaki çok yiyip 'te yediklerinizi vücudunuzu zamanınızı israfa sürüklemeyin mealindeki ayetini bir türlü hayatımıza nedense tatbik edemiyoruz. Yeme içmede ve uykuda sorun var. Hatta nefis bazen öyle güçleniyor ki Ramazanda oruca başlayan birini oruçlu olmasına ve aç olmasına uykusuz olmasına rağmen birkaç gün içinde mağlup edip PMO ya döndürüyor. Demek ki öncesinde nefis çok güçlenmiş artık emir altına girmek istemiyor.

Akla şu soru da geliyor: "Hayatımızı ot gibi mi yaşayacağız Hiç mi belgesel, film izlemeyeceğiz? "
Başlangıçta gerekirse evet. Durumumuza göre yavaş yavaş ayarlama yapmalıyız. Kendinizi denemeli eğer dediğimiz gibi bayansız bir görüntüden bayan aklımıza geliyorsa daha erken demektir. Baktık ki bir film izledik normal açık saçık olmayan bir film ve bizi bu yönden etkilemedi o zaman durum iyiye gidiyor demektir. Ayrıca şunu da söylemekte fayda var. Diyelim bu üç maddeyi 6 ay uyguladık ama sonra nasıl olsa düzeldim deyip bıraktığımızda nefsimiz tekrar ipleri eline almaya çalışacak yavaş yavaş güçlenecek ve bizi eskiye halimize döndürmeye çalışacaktır. Bu 3 madde artık bizim hayat felsefemizdir ve ölünceye kadar böyle sürmelidir. O kadar çok faydasını göreceğiz ki keşke çok önceleri başlasaydım diyeceğiz. Ama her gün bu maddelere uyulmalıyız. Bir gün aksatmak bile hemen nefsin yavaş yavaş şımarmasına yetecektir. Zor ama ne kolay ki? Hayatta sıkıntı çekmeden gelen başarı var mı? Son olarak, Abdulkadir Geylani ve İbnul Cevzi gibi tasavvuf ehli kişilerin kitapları bize nasihat konusunda yardımcı olabilir. Nefis mücadelesi ile ilgili çok güzel nasihatler bu kitaplarda veriliyor.

Hepimize başarılar. Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız sevinirim. Aklınıza gelen başka çareler varsa ya da burada beğenmediğiniz bir şey varsa tartışalım. Allah hepimize güç kuvvet kararlılık versin.

Moderatörün son düzenlenenleri:
N

neurosoft

Misafir
Hepimize başarılar. Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız sevinirim. Aklınıza gelen başka çareler varsa ya da burada beğenmediğiniz bir şey varsa tartışalım. Allah hepimize güç kuvvet kararlılık versin.
Öncelikle bu güzel dua ya amin demek istiyorum. Aklına, klavyene ve emeğine sağlık diyorum. Yazıyı beğendim.
Nefsimiz bize tabi ki direkt olarak aç film izle resme bak demiyor. Şunu yapıyor: önce bizi daha fazla yeme içmeye teşvik ediyor. Öğünler arasında bir şeyler yeme içme isteği uyandırıyor. Öyle ki PMO bağımlısıyken böyle bir şey bizden istemezken şimdi bastırıyor. Neden? Çünkü önce altyapıyı hazırlıyor. Bize çaktırmadan bizi PMO ya adım adım yaklaştırıyor. Nefsin açısından çok yiyip içmeliyiz ki bize istediğini yaptırma kuvveti onda oluşsun.
Evet. Bataklığa düşen kim varsa bu hiçbir zaman bir anda olmuyor. Nefis hep küçük tavizlerle insanı geri dönüşü olmayacak yollara saptırıyor. Sonrasında insan zaten artık gevşemiş ve nefsin her istediğini yapacak kıvama gelmiş oluyor. Yemek meselesine değinmişsin. Bence de yemek meselesi insanı özellikle tıka basa yiyince yada sürekli bir şeyler atıştırınca adeta bir balona çeviriyor (hiç şüphesiz...). Kendimden örnek verecek olursam; eğer tıka basa doymuş şekilde sofradan kalkarsam yapmam gereken işlerimi karnımda ağırlık olduğu için sürekli sonraya erteler ve kendimi eğlenceye verirdim. Şimdi bu başta basit bir şeymiş gibi görünse de sonrasında beni günümü sosyal medyaya ve pmo yla geçirmeme sebep olarak beni geriye attı..
Akla şu soru da geliyor: "Hayatımızı ot gibi mi yaşayacağız Hiç mi belgesel, film izlemeyeceğiz? "
Başlangıçta gerekirse evet.
Ben zaman geçirmek için Breaking Bad i sürekli izliyordum. Ama tetikleyici sahneleri geçecek kadar iradesi yüksek olmayanlara pek tavsiye etmem. Gerekirse sürekli dışarı çıkıp gezin dolaşın daha iyi... Sonrasında zaten iradeniz kuvvetlenince o sahneler ve karakterlere odaklanmıyorsunuz. Bu da size zarar vermiyor.
Diyelim bu üç maddeyi 6 ay uyguladık ama sonra nasıl olsa düzeldim deyip bıraktığımızda nefsimiz tekrar ipleri eline almaya çalışacak yavaş yavaş güçlenecek ve bizi eskiye halimize döndürmeye çalışacaktır.
Evet. Haliyle bunun düşmanınızı beslemekten farkı yok. Eski kaybolmayan pmoyla alakalı nöral ağlarınızı kuvvetlendirecek ve belki fazlaca kötü bir duruma düşeceksiniz.
Zor ama ne kolay ki? Hayatta sıkıntı çekmeden gelen başarı var mı?
Hele düz çizgide geçen ve adeta ruhsal boşlukta olduğumuz o dönemler... Sabretmek ve mücadele etmek gerekli.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6