Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Html 5 Hakkında Temel Bi̇lgi̇ler

• Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Misafir
MERHABA ARKADAŞLAR BU YAZIDA HTML İLE İLGİLİ TEMEL BİLGİLERİ SİZE VERMEK İSTEDİM BU BİLGİLERİN DEVAMINI ELİMDEN GELDİĞİNCE HAZIRLAMAYA ÇALIŞACAĞIM.

DERS NOTLAR GENEL OLARAK BTK AKADEMİDEKİ BİR EĞİTİMİN NOTLARIDIR AMA BEN NOTLARI DAHA BASİTLEŞTİREREK CÜMLELERİ DAHA İYİ ANLAŞILIR HALE GETİREREK BURAYA EKLEYECEĞİM BUNUN DIŞINDA HTML ÖĞRENİRKEN KULLANABİLECEĞİMİZ BİR KAYNAK DAHA VAR ONUN LİNKİNİ AŞAĞIYA BIRAKIYORUM İNGİLİZCE BİRK KAYNAK AMA İNGİLİZCE SEVİYESİ ÇOK DÜŞÜK YANİ LİSEYE GEÇMİŞ HERKES ANLAYABİLİR ANLAYAMADIĞINIZ YERDE GOOGLE ÇEVİRİYİ KULLANABİLİRSİNİZ.

KAYNAK:

html5-nedir.png

Neden HTML Öğrenilmeli ?
Çünkü, şu anda yazılım dünyasında kullanılan çoğu teknolojinin altyapısını HTML dili oluşturmaktadır:

HTML nedir?​

• HTML, Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yani HTML bir işaretleme dilidir, programlama dili değildir.
  • HTML komutları, metin, resim, ses, video, gibi içeriklerin sayfadaki yerleşimini ve ziyaretçiye gösterilmesini sağlar.
    Ekran_Alnts.png
  • HTML'in en önemli özelliklerinden biri, sayfanın bir yerinden başka bir yerine veya başka bir sayfaya gitmemizi sağlayan bağlantılardır.
    Ekran_Alnts (1).png

HTML Komutları​

• HTML, adına "tag" ya da "etiket" denen komutlardan oluşur.
  • Bu komutlar bir araya gelerek web sitesini oluşturur.

HTML Sayfası​

• HTML sayfalarının dosya uzantısı ".htm" veya ".html" dir.

HTML'in Mucidi Kimdir?​

• HTML dili, 1980 yılında CERN laboratuvarlarında görevli olan Tim Berners-Lee tarafından geliştirilmiştir.
    Ekran_Alnts (2).png
  • 1980 yılında CERN laboratuvarlarında kullanılmaya başlanan HTML, yeni sürümleriyle güncel teknolojilere uyum sağlayarak günümüze kadar gelmiştir.
  • Lee'nin amacı CERN'de çalışan araştırmacıların bilgi ve dökümanlarını kolayca paylaşabilmesi için bir sistem oluşturmaktı.

HTML Editörleri​

• Kod yazmaya yarayan yazılımlara editör denir.
  • Piyasada yaygın olarak aşağıdaki HTML editörleri kullanılmaktadır:
    • Visual Studio
    • Visual Studio Code
    • Dreamweaver
    • Notepad++
    • Atom
    • Sublime
    • Netbeans
    • Brackets
NOT: Eğer bilgisayarınıza program yüklemek istemiyorsanız işletim sisteminde default olarak bulunan not defterini kullanabilirsiniz. Ancak yukarıdaki editörlerden birini kullanmanızı öneririm çünkü editörler kodları yazmanızı kolaylaştırıyor. Kodlara girinti ekleyerek okunabilirliği artırıyor. Benim tavsiyem Visual Studio Code olacaktır ama siz istediğiniz editörü kullanabilirsiniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6