Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İkigai'nizi Buldunuz Mu?

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Hayatımızda birtakım yaşam amaçları belirliyoruz ama bunlar bazı şartları saglamadığı için gerçekleştirmekte başarılı olamıyoruz. İkigai yaşam amacımızı belirlemekte etkili bir yöntem. Şimdi nasıl oluşturulduğuna bakalım. 4 tane sorudan oluşuyor ikigai. Bunları hemen cevaplandıramayabilirsiniz, ama üzerinde düşünmeye devam edin.

Sorulara geçmeden önce benim önemli gördüğüm bir nokta var: hayata bakış açınız. Yani siz insanlığın hiçbir amacı olmadığını düşünüyorsanız ve hayata pragmatik yaklaşıyorsanız ikigai size göredir. İnsanlığın ortak bir amacı olduğunu düşünüyorsaniz da ikigai size göredir, ama bazı noktalar belki uyuşmayabilir, oraları çıkartabilirsiniz. Esnek olmak sorun değil.

1. Soru : sevdiğiniz şeyler ne?
Sevdiğiniz şeyler, ölene kadar yapmaktan bıkmayacağınız şeyler nedir?

Kendimden örnek vereyim, uzayla ilgilenmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, insanlarla olumlu ilişkiler kurmayı seviyorum.

2. Soru: Dünyada neyi değiştirmek istersin? ve insanlığa yararlı olan neyi yapabilirsin?
Dünyada bir şeyi değiştirdiğinde olumlu şeyler olacağını düşündüğün şey nedir? insanlığın ihtiyacı olan şey nedir?

Kendimden örnek vereyim, İnsanları değiştirmek isterim çünkü insanlar olumlu anlamda değişirse her şey değişir. Ayrıca dünyada kaynaklar sınırlı olduğu için uzay madenciliğini yapıp önce Türkiye'yi sonra dünyayı, dünyaya bağımlı olmaktan kurtarırım çünkü dünyadaki kaynaklar sınırlı, uzay ise bir derya deniz ve uzayla ilgili birçok yenilikçi düşünce de dünyada değiştirmek, iyileştirmek istediğim şeyler arasında.

3.soru: Hangi konularda yeteneklisin?
Hangi konularda yeteneklisin ya da hangi konularda biraz zorlarsan yetenekli olabileceğini düşünüyorsun?

Kendimden örnek vereyim, bir proje oluşturup onu gerçekleştirmede iyiyim. Mesela Neverfap Akademi gibi bir oluşum kurup, onu büyütebilir, geliştirebilirim. Özellikle sosyal medyada bunu iyi yapabilirim(gecmiste tecrübelerim oldu) öte yandan ilgimi çeken konularda çalışıp o işlerde başarılı olabilirim, genel olarak.

4. Soru: Para kazanmak
Yaptığınız işten gelir elde etmek de işin ayrı bi kısmı. Para kazanmasanız da o işi yapar olmanız da çok önemli bir noktadır.

Kendimden örnek vereyim, bütün bu soruların sonucunda benim olabileceğim meslekler şunlar oluyor: uzay mühendisliği (mükemmel bir meslek) psikologluk (eeh). Uzay mühendisliği okuyup belli yerlerde işe girip hayatımı sürdürebilirim, geleceği de olan bir meslek çünkü Türkiye yeni yeni bu alana giriyor ne yazık ki ama girmeseydi de yine geleceği olan bir meslek olurdu. Fakat benim daha büyük hedeflerim olduğu için ekonomi ve finans da öğreniyorum, yatırım yapıp paramı büyütmek için. (ikigai ayağına içimi döktüm sanki he ha-ha)

Sorular böyle. Şimdi resim olarak bir görelim.

s22434h167606793fb8f7d47ff476320311d2a03c4f2af1.png
Bu tablo ile daha güzel anlayabilirsiniz.

Ek bölüm
Hayat amacınızı belirlemede önemli bir soru daha var.

1. Soru: Dünyanın bütün zenginlikleri sizin, tepe tepe kullanın. Bu durumda neyi bıkmadan yapmaya devam ederdiniz?

Kendimden örnek vereyim; felsefe, uzay, bilim, sanat.

Umarim bu sorular size yardımcı olur. Eğer zaten hayatınızın amacını belirlediyseniz bana mesaj ya da yorum atarsanız memnun olurum, çünkü başka insanların ne amacı olduğunu merak ediyorum. Ayrıca sormak istediğiniz, takıldığınız bir konu varsa yine yorum ya da mesaj atabilirsiniz çözüm ararız.

Konudan bağımsız olarak sürecimden bahsedeyim. Artık süreç kavramı diye bir şeyim yok ama anlayiniz diye öyle diyorum. Hayatımı iyileştirmeye, geliştirmeye çalışıyor, sürekli ileri gitmek için düşünüyorum. Monk mod gibi bir moddayım. PMO zaten yok ama bunun yanında diğer şeyleri olabildiğince az kullanmaya çalışıyorum, kullanırsam sürecim bozulmuyor çünkü bana ne zarar veriyorsa onu yapmamaya çalışıyorum, hayatımla uyumlu hale getirmeye çalışıyorum. PMO yapmamak, temiz kalmak ise bana yararlı. PMO yaptıktan sonra kitap okuyamıyorum çünkü bedenim daha güzel zevklerin olduğunun farkında olmuş oluyor ve kitap okumak gibi bir eylemi yapmakta zorlanıyor. O yüzden amaçları gerçekleştirmedeki anahtar şu diye düşünüyorum: gereksiz çok zevk veren şeyleri kesmek. Bunu yaptığımızda kitabımıza, amacımıza odaklanabileceğiz diye düşünüyorum. Kanıtlı mı? bence evet. İnanmıyor musun? O zaman dene.

İyi günler, geceler, sabahlar

Kronzordo

Venüs Yolcusu
Çizim, tasarım ve herhangi bir konuda içerik üretmek.
2. Soru: Dünyada neyi değiştirmek istersin? ve insanlığa yararlı olan neyi yapabilirsin?
Dünyada bir şeyi değiştirmek istemem, ama öldükten sonra dünyada kalan paramla okul yapılmasını isterdim, kısacası cahilliği yok etmek, gerisi gelir zaten
Çizim ve organizasyon yönetmede iyiyim diyebilirim.
Hangi iş olduğuna bağlı mesela manga çıkarmak istiyorum ama onun için para beklemiyorum ancak yazılımcı olursam ve birşeyler üretirsem tabii ki karşılığını isterim.
1. Soru: Dünyanın bütün zenginlikleri sizin, tepe tepe kullanın. Bu durumda neyi bıkmadan yapmaya devam ederdiniz?
Çok çizim yapardım ama çoğu şeye motivasyonum kalmazdı belki bilemiyorum, çok param olsa dünyayı gezerdim sonrasında parayı katlamak için girişimde bulunurdum yoksa hayat geçmez
Konudan bağımsız olarak sürecimden bahsedeyim. Artık süreç kavramı diye bir şeyim yok ama anlayiniz diye öyle diyorum. Hayatımı iyileştirmeye, geliştirmeye çalışıyor, sürekli ileri gitmek için düşünüyorum. Monk mod gibi bir moddayım. PMO zaten yok ama bunun yanında diğer şeyleri olabildiğince az kullanmaya çalışıyorum, kullanırsam sürecim bozulmuyor çünkü bana ne zarar veriyorsa onu yapmamaya çalışıyorum, hayatımla uyumlu hale getirmeye çalışıyorum. PMO yapmamak, temiz kalmak ise bana yararlı. PMO yaptıktan sonra kitap okuyamıyorum çünkü bedenim daha güzel zevklerin olduğunun farkında olmuş oluyor ve kitap okumak gibi bir eylemi yapmakta zorlanıyor. O yüzden amaçları gerçekleştirmedeki anahtar şu diye düşünüyorum: gereksiz çok zevk veren şeyleri kesmek. Bunu yaptığımızda kitabımıza, amacımıza odaklanabileceğiz diye düşünüyorum. Kanıtlı mı? bence evet. İnanmıyor musun? O zaman dene.

Güzel başlık olmuş eline sağlık
Daha önceden okumuştum bu kitabı ama çok beğenmemiştim, belki tekrar okumam daha iyi olur. Onun dışında pmodan sonra ben de bir şey okuyup anlayamıyorum gerizekalılaşmışım gibi bir şey oluyor ama yine de devam ediyorum, mazoşistim galiba :D

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Hayatımızda birtakım yaşam amaçları belirliyoruz ama bunlar bazı şartları saglamadığı için gerçekleştirmekte başarılı olamıyoruz. İkigai yaşam amacımızı belirlemekte etkili bir yöntem. Şimdi nasıl oluşturulduğuna bakalım. 4 tane sorudan oluşuyor ikigai. Bunları hemen cevaplandıramayabilirsiniz, ama üzerinde düşünmeye devam edin.

Sorulara geçmeden önce benim önemli gördüğüm bir nokta var: hayata bakış açınız. Yani siz insanlığın hiçbir amacı olmadığını düşünüyorsanız ve hayata pragmatik yaklaşıyorsanız ikigai size göredir. İnsanlığın ortak bir amacı olduğunu düşünüyorsaniz da ikigai size göredir, ama bazı noktalar belki uyuşmayabilir, oraları çıkartabilirsiniz. Esnek olmak sorun değil.

Sevdiğiniz şeyler, ölene kadar yapmaktan bıkmayacağınız şeyler nedir?

Kendimden örnek vereyim, uzayla ilgilenmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, insanlarla olumlu ilişkiler kurmayı seviyorum.

Dünyada bir şeyi değiştirdiğinde olumlu şeyler olacağını düşündüğün şey nedir? insanlığın ihtiyacı olan şey nedir?

Kendimden örnek vereyim, İnsanları değiştirmek isterim çünkü insanlar olumlu anlamda değişirse her şey değişir. Ayrıca dünyada kaynaklar sınırlı olduğu için uzay madenciliğini yapıp önce Türkiye'yi sonra dünyayı, dünyaya bağımlı olmaktan kurtarırım çünkü dünyadaki kaynaklar sınırlı, uzay ise bir derya deniz ve uzayla ilgili birçok yenilikçi düşünce de dünyada değiştirmek, iyileştirmek istediğim şeyler arasında.

Hangi konularda yeteneklisin ya da hangi konularda biraz zorlarsan yetenekli olabileceğini düşünüyorsun?

Kendimden örnek vereyim, bir proje oluşturup onu gerçekleştirmede iyiyim. Mesela Neverfap Akademi gibi bir oluşum kurup, onu büyütebilir, geliştirebilirim. Özellikle sosyal medyada bunu iyi yapabilirim(gecmiste tecrübelerim oldu) öte yandan ilgimi çeken konularda çalışıp o işlerde başarılı olabilirim, genel olarak.

Yaptığınız işten gelir elde etmek de işin ayrı bi kısmı. Para kazanmasanız da o işi yapar olmanız da çok önemli bir noktadır.

Kendimden örnek vereyim, bütün bu soruların sonucunda benim olabileceğim meslekler şunlar oluyor: uzay mühendisliği (mükemmel bir meslek) psikologluk (eeh). Uzay mühendisliği okuyup belli yerlerde işe girip hayatımı sürdürebilirim, geleceği de olan bir meslek çünkü Türkiye yeni yeni bu alana giriyor ne yazık ki ama girmeseydi de yine geleceği olan bir meslek olurdu. Fakat benim daha büyük hedeflerim olduğu için ekonomi ve finans da öğreniyorum, yatırım yapıp paramı büyütmek için. (ikigai ayağına içimi döktüm sanki he ha-ha)

Sorular böyle. Şimdi resim olarak bir görelim.

Ekli dosyayı görüntüle 708
Bu tablo ile daha güzel anlayabilirsiniz.

Ek bölüm
Hayat amacınızı belirlemede önemli bir soru daha var.

Kendimden örnek vereyim; felsefe, uzay, bilim, sanat.

Umarim bu sorular size yardımcı olur. Eğer zaten hayatınızın amacını belirlediyseniz bana mesaj ya da yorum atarsanız memnun olurum, çünkü başka insanların ne amacı olduğunu merak ediyorum. Ayrıca sormak istediğiniz, takıldığınız bir konu varsa yine yorum ya da mesaj atabilirsiniz çözüm ararız.

Gerek düzen, gerek konuanlamında harika bir içerik. Böyle yazılara devam et. İkigai kitabına bakmam gerekecek. Kişisel gelişim ön yargım var maalesef.

Teşekkürler!

Son düzenleme:

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Onun dışında pmodan sonra ben de bir şey okuyup anlayamıyorum gerizekalılaşmışım gibi bir şey oluyor ama yine de devam ediyorum, mazoşistim galiba :D
Benim de resim çizmeye ilgim var ama senin gibi çok değil. Bunu seviyorsan üzerine git ve dene, eger bir yerde yanlış yaptığını anlarsan düzeltirsin. Resim çizmek çok hoş, aklındaki şeyleri kağıda döküp anlamlı bir şey oluşturabiliyorsun. Her zaman devam, ileri gitmek lazım. Başarılar.

Son düzenleme:

Tanjiro

Merkür Yolcusu
İkigai okunur mu ne diyorsun?

G

gordon

Misafir
Şuan bu konuda konuşmak için zihnim çok dolu haftasonu bunun üstünde duracağım.

SDG

Yoda
Ölene kadar yapsam bıkmayacağım şeyler neler? İnsanlarla muhabbet etmek, el falı dahil ilgilerini çekebileceğim konularda muhabbet açmak, yedirip içirmek, yakınımın bir ihtiyacı olduğunda şak diye çıkarıp para ver(ebil)mek ya da kişisel bağlantılarımla hızlı bir şekilde sorunlarını halledebilmek ... İnsanlarla keyifli bir etkileşim ve iletişim halinde olabildiğim durumları seviyorum. İşimi ya da bana verilen işi sistemli, günü gününe takip ederek, eksiksiz ve tam yapmayı, yaptığım iş sonucu takdir edilmeyi, çabalarımın fark edilmesini seviyorum.
Para kazanmayı, biriktirmeyi, paranın alım gücünü seviyorum.
Edebi dili bana zevk veren romanları, şiirleri okumayı, sanat üzerine (felsefeye aşırı derecede boğmadan) belgesel izlemeyi, müzelere gitmeyi, durumlar üzerine psikolojik değerlendirmelerde bulunmayı seviyorum...
Ben hayatı iştahlı yaşamayı seviyorum, şu anlık kafamda tutkuyla bağlı olduğum bir iş yok.

. Soru: Dünyada neyi değiştirmek istersin? ve insanlığa yararlı olan neyi yapabilirsin?
Hayatımı dünyayı değiştirmek için harcamayı düşünmüyorum. Dünya, insanlık ya da Türkiye için herhangi bir şekilde özveri gerektiren özel bir çaba harcamayı düşünmüyor ve istemiyorum. Ben bir birey olarak bir ülkenin ya da tüm insanlığın sorumluluğunu alarak kendime gereksiz ağırlıklar edinmeyi anlamsız buluyorum.

Ha dünyada neyi değiştirmek isterdim. Hangi b*ktan bahaneye dayanırsa dayansın işkencenin yok olmasını isterdim. Savaşların ve dünyayı kutuplaştıran, sevgiyi değil nefreti kökleyen liderlerin olmamasını isterdim.

Hangi konularda yeteneklisin ya da hangi konularda biraz zorlarsan yetenekli olabileceğini düşünüyorsun
İşimi iyi takip etmede, iş konusunda sistemli olmada, birini kariyer ya da ders çalıştırma gibi konularda geleceğe yönelik olarak motive etmede, insan yetiştirmede iyiyim, daha da iyi olabilirim.
Paramı bir hedef doğrultusunda biriktirmede iyiyim.

Para kazanmadan şu anki işimi yapmam. Çok matbu bir iş, merakımı celbetmiyor, sıkıcı ve rutin. İçinde heyecan yok, tutku yok.

. Soru: Dünyanın bütün zenginlikleri sizin, tepe tepe kullanın. Bu durumda neyi bıkmadan yapmaya devam ederdiniz?
İlk soruya verdiğim cevapların aynısı.

Açtığın konu için teşekkürler, benim için cevaplaması keyifli oldu. Biraz da farkındalığım arttı iyi oldu fena olmadı

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6