Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İngilizceyi Nasıl Halledeceğiz?

The King

Deneyimli Üye
Valla artık canıma tak etti. Yıllar yılı oldu hâlâ öğrenemedik şu mereti. Çaba gösterecek enerji de yok. Ama artık bıktırdı. Gerçekten öğrenmek istiyorum. En azından 2023’e geçerken bir hedef koymamı da sağlayacak.

Fikri olan var mı? Nereden başlamak gerektiğini kestiremiyorum. Çok fazla bilgi var ama hiçbiri sonuca ulaştırmıyor çabadan başka.

İzlediğimiz filmi, oynadığımız oyunu anlayabilecek düzeye nasıl geleceğiz...

Winston Smith

Venüs Yolcusu
Çevirmen Üye
Komando
İlk başta adam akıllı grammar çalışmak gerekiyor
Klasik kitaplar var, onlarla başla
-Raymond Murphy'inin kitapları
bu kitapları okuyacak kadar ingilizcenin olduğunu varsayıyorum
eğer yoksa ki benim yoktu ben youtube'dan yararlandım
Özer Kiraz'ın videoları güzel.
İngilizcen bunları anlayabilecek seviyeye geldiğinde ise bu adamın videoları.

sonrasında bunları yaptıktan sonra
okuma ve dinleme yapmak için
-https://plato.stanford.edu/
-bbc learning english
-Wikipedia da sesli makaleler var.( )

online bir kütüphane var, eğer ona erişimin varsa tavsiye edeceğim şey
-albert camus'un ingilizceye olan çevirilerini indir. Çeviri kitaplar daha kolay bir dilde oluyor

anlamadığın yerleri forumlara sor.
direkt kopyala cümleyi ve sor.

kelimeler için
-prepositionlar için -----> Merriam webster
-Genel kelime bilgisi için oxford ve cambridge
ilk başta tureng'le gidilebilir.

Bazı yapılar tekrar tekrar geliyor. Tuhaf gördüğün bir yapıyı kopyala sonra aynısını bulana kadar notion'da ya da başka bir yerde sakla.
örn:

1-What do you think is living in me? Ayn Rand- Atlas Shrugged

2-I went to interview the scientists who I thought had gathered the most important evidence. Stolen Focus

Zaman ilerledikçe grammar kitaplarında olmayan yapıları gözün kesmeye başlayacak.
örn:

Eğer film izlemek istiyorsan dilin esnek bir yapı olduğunu unutma, ilk başta anlaşılmaz gelecek ama zamanla alışacaksın.
örn:
Better call saul 'dan
-What is he doing?
-Resting

ya da

-Doing anything tomorrow?

ya da

-How you been?

Ben sıfır denebilecek bir düzeyden kendi başıma öğrendim. Şu an konuşmada fluent değilim onun için konuşma hakkında bir tavsiye veremeyeceğim, diğer arkadaşlara sormak lazım.

Ek not olarak: Haber başlıklarında "be" yapısı genellikle düşüyor
örn: Rich countries to pay for climate damage

toprak

Yeni Üye
Önce biraz Türkçe çalışmak gerekiyor. Sıfat nedir fiil nedir vs. Bir cümlede kolayca özneyi fiili ya da nesneyi ayırtedebilmen lazım. Daha sonrasında ingilizce zamanları öğrenip cümleyi formül şeklinde kurarsan özne + fiil + nesne gibi işi kolaylaştırmış olursun. Gerisi kelime ve kalıplaşmış cümleleri ezberlemekte

strongenough

Curious
Valla artık canıma tak etti. Yıllar yılı oldu hâlâ öğrenemedik şu mereti. Çaba gösterecek enerji de yok. Ama artık bıktırdı. Gerçekten öğrenmek istiyorum. En azından 2023’e geçerken bir hedef koymamı da sağlayacak.

Fikri olan var mı? Nereden başlamak gerektiğini kestiremiyorum. Çok fazla bilgi var ama hiçbiri sonuca ulaştırmıyor çabadan başka.

Ben de öyle. B1-den B2-ye çıkamıyorum.
B1 seviyesinde ingilizce bilen biri olarak:
Her şeyden önce:
* Söz deposu
* Reading
* Grammar önemli
Uygulama olarak:
* Duolingo B1-e kadar çıkartıyor ve daha hızlı basit cümleler kurabiliyorsun.
Reading'de başarı sağlamaya başladıktan sonra listening yapabilirsin. BBC learning English bu konuda iyi. Ama Britanya aksanıyla konuşuyorlar. Amerikan ingilizcesi için Youtube'da birçok kanallar var.
Speaking için ise ya birisi olmalı ya da Cambly tipli uygulamalar kullanmalısın. Ayna da gider

Son düzenleme:

Hırakipret

Yeni Fapstronot

İngilizce bitmiştir e bakabilirsin online kurs veriyor eğer adamların dediklerini harfiyen yaparsan inan bana epey gelişirsin

skywalker

Venüs Yolcusu
Bende bu kanalı önericektim tamamen bu abimizin dediklerini uygulamanı öneririm ayrıca a2-b1 arası bir ingilizce temelin yoksa gramer asla başlama bunu herhangi bir dil içinde aklına kazımanı öneririm. Ayrıca Linguamus kanalındaki videolardan çıkardığım birkaç şeyi paylaşmakta isterim.

YABANCI DİL NASIL ÖĞRENİLMEZ?

1-Gramer üzerinden dil öğrenmeye çalışmak.
2-Konu Bağlantısız kelime ezberlemeye çalışmak ve kullanmak.
3-Boş boş test çözmek gramer hariç tabii.
4-Telaffuza olan takıntılık.
5-Gramer hatalarını cok ciddiye almak.
6-Konuşmamak ve öğrenilen kelimeleri kullanmamak.
7-Yeterli miktarda dinleme ve okuma yapmadan konuşmaya zorlanmak.

- EN ÖNEMLİSİ, dinleyin!!! sürekli, devamlı, her fırsatta dinleyin. Ama bu öyle cnn açıp haber dinlemek yada metallica dinlemek demek değil. Seviyenize uygun %80-90 anlayabileceğiniz kısa hikayeler. Okuduğunuz hikayeleri.

tonyukukk

Yeni Üye
Reading için kaynak bırakmak istedim

Metin okuyup üzerine soruları cevapladığınız harika bir site, seviyeniz ilerlerse metinlerin seviyesi de ilerliyor kendini size uyarlıyor

Elimin altında kitap olsun diyorsanız ODTÜ kaynakları çok işlevsel reader at work, more to read

puV

Yeni Üye

Youtube dan Haluk Tatar a bakabilirsin.3 ayda sıfırdan ileri seviyeye öğretiyor.

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Açıkçası ne yaparsan yap öğrenememe sebebin kendine uygun yolu bulmaman. Yabancı dil bir ezber değildir önce bunu kavra. TR. eğitim sisteminde de yapılan yanlış bu insanları tamamen gramere boğmak.

Ben kendi öğrenme sürecimi anlatayım. 2-3 yıl önce boş boş internette gezinirken oyun falan oynarken ana dili ingilizce olan arkadaşlarla oynamaya gayret ediyordum temel amacım biraz eğlenip dilimi geliştirmekti. Zamanla biraz geliştiğini fark ettim. Daha sonrası beni ileri taşıyan şey tamamen konuşmak oldu ve yaz tatilini yani 3 ayımı hem dersle hem de dilimi geliştirerek geçirdim. Anlatmak istediğim şey gramer öğrenilmeli ve gerçekten etkili bir yetkinlik ve senin genel olarak ingilizce seviyeni belirleyecek ancak unutulmamalıdır ki bir dili öğrenmeye başlarken ağır gramer konulara girmek saçmadır bazı temel şeyleri öğrenip pratik yaparak bunu geliştirmek, yeni şeyleri zamanla öğrenmek oldukça etkilidir tabii bu benim yöntemim herkesin farklıdır ama en normali de bu geliyor.

Pratiğini konuşarak yapman oldukça yararlı olur. Ayrıca yazma, telaffuz ve dinleme gibi yetkinliklerini de zamanla çeşitli pratiklerle ( film izleyerek, bir konu hakkında metin veya kompozisyon yazarak, insanların kelimeleri nasıl telaffuz ettiğine dikkat ederek vs. ) sağlayabilirsin.

Bununla beraber kelime ezberi yapma ben bu hatayı belirli bir süre yaptım ve bir işe yaramadığını anladım. Olayın mantığını anlaman iyi olacaktır. Anlayacağın ingilizce düşünme becerisi kazanman gerek.

İyi de ben nereden bulacağım konuşabilecek birini dersen discord gibi uygulamalar aracılığı ile ana dili ingilizce olan kişilerle sohbet edebilirsin önemli olan çekinmemen anlamadığın şeyleri tam ne demek istedin başka bir türlü açıklayabilir misin şeklinde sorabilirsin. İlk 2-3 hafta zor oluyor ama daha sonra alışınca çok rahat geçiyor.

Son olarak dile düzenli olarak maruz kal yoksa gelişim pek bir ifade etmez, umarım belirli fikirlerin oluşmasını sağlayabilmişimdir.

R

Roisas

Misafir

Açık ve net olmak gerekirse konuşacak ingilizce bir arkadaş bulmak gerekiyor çünkü benim fikrimce ve kurslara gitmiş bile olarak gerçekten İngilizce bilen bir insan ile sürekli sohbet etmek önemli. Ben kurslara gittim ama insanın yanında sürekli yabancı dil konuşacak arkadaşı olmayınca kurslar fayda olmuyor pek

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6