Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İnternetten, Ekrandan Uzak Kalmak İnsanda Ne gibi Değişikliklere Yol Açıyor?

Conclude

Satürn Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
86
Tepki puanı
315
Puanları
74
Sürekli akıllı telefonlara odaklanmanın, mail ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmenin bizleri daha az üretken ve gerçek hayattan daha kopuk yaptığı bir gerçek. Peki hepimizi dijital dünyaya bağlayan bu araçların bedenimiz ve davranışlarımız üzerindeki gerçek etkileri neler? Bu araçlardan uzaklaşıp bir “dijital detoks” yapmak, bedenimizde ve hayatımızda ne gibi değişiklikler yaratır?

Londra ve New York’ta iki merkezi olan ve teknolojinin insanların bedenlerini ve davranışlarını nasıl değiştirdiğine dair araştırmalar yapan Kovert Designs‘in kurucusu Kate Unsworth “Okuduğum araştırmalar, beni bu konuda bir şeyler yapmaya itti. Çocuklarımın böyle bir ortamda büyümesini istemiyorum. Ancak bunun için insanların sadece bir süreliğine dijital dünyadan uzak kalmaları değil, sosyal değerlerde bir değişim gerçekleştirmeleri gerekiyor” diyor.

Dijital detoks beyinde ve bedende ne tür değişiklikler yaratıyor?
Teknolojiden uzak kalmak, insanların zihinlerinde daha özgür kalmasını ve arzu ettikleri değişimi yapacak güce sahip olduklarını anlamalarını sağlıyor.
Cep telefonundan uzak tutan takılar
Kovert Designs’ta nörobilimciler, psikologlar ve felsefecilerle bilikte yaklaşık 20 kişi çalışıyor ve teknolojinin kişilerin bedenlerinde ve davranışlarında ne tür değişiklikler yarattığına dair deneyler yapılıyor. Bu deneylerden elde edilen niceliksel ve niteliksel veriler sayesinde insanların teknolojiye sınır koymalarını sağlayan ürünler geliştiriliyor. Örneğin Kovert tarafından üretilen takılar, takan kişiyle cep telefonu arasına bir sınır koymasını sağlıyor. Böylelikle, bu takıyı takan kişi acil durum uyarısı olmadığı sürece sadece ekrana bakmak veya sosyal medyada dolaşmak için cep telefonuyla ilgilenmemiş oluyor.

Unsworth, bu tür ürünlerin sadece birer araç olduğunu, asıl amaçlarının insanların teknolojiden ayrı daha mutlu bir hayat sürmelerini sağlamak olduğunu söylüyor. Yaptıkları işin en heyecan verici tarafının veri toplamak olduğunu belirten Unsworth, birkaç ay önce 35 CEO ve girişimcinin teknoloji olmadan nasıl davrandıklarını gözlemlemek için Fas’a götürdükleri deneyi anlatıyor. Gezinin ilk gününde, gruptakiler akıllı telefonlarına rahatça erişim sağlayabildikleri otelde, birbirlerini tanımaya çalışarak zaman geçiriyor. Unsworth, geri kalan dört günde ise grubu Fas‘ın çöllerine götürüyor ve tüm katılımcılardan teknolojik araçlarını dijital detoks adı altında otelde bırakmalarını istiyor. Grubun içinde kimliğini gizleyen beş nörobilimci ise insanların teknolojiyle bağlantılıyken ve bağlantılı değilken nasıl davrandıklarını gözlemlemeye çalışıyor ve şu sonuçlara varıyor:

Daha iyi bir duruş, daha derin arkadaşlıklar
Teknolojisiz geçen üç günün sonunda insanların duruşu belirgin bir şekilde değişiyor. Vücutlarının göğüs kısmını dışarı doğru çıkarıp, omuzlarını geri iterek daha dik bir şekilde durmaya başlıyorlar. İnsanlar birbirine karşı daha açık davranıyor. Karşılarındaki kişiyi baştan aşağı süzmek yerine önce gözlerine bakıyorlar. Bu göz teması, insanların daha derin bağlar kurmalarını sağlıyor.

Google’ın öldürmediği sohbetler
Teknoloji olmadığı zaman insanların sohbet konuları da değişiyor. Teknolojiyle bağlantısı olan konuşmalarda, kimsenin bilmediği bir soru akıllara geldiği zaman insanlar hemen açıp Google’dan cevap aramaya çalışır. Google olmadığında ise insanlar yanıtı bulmak için birbirleriyle daha çok konuşuyor ve ortaklaşa bir yanıt aramaya çalışıyor. Bazen bu çaba, yaratıcı oyunları bile beraberinde getiriyor.

Hafıza geliştirici
Teknolojisiz geçen birkaç günün sonunda bile insanlar birbirleriyle ilgili detayları daha kolay hatırlamaya başlıyor. Nörobilimciler bunun nedeninin, insanların konuşmalara daha fazla odaklanması, böylelikle beyinlerinin yeni bilgileri daha kolay işleyip biriktirmesi olduğunu söylüyor. Teknoloji nedeniyle beyinlerimiz gitgide daha az çalışmaya alışıyor.

Daha iyi bir uyku
Katılımcılar, beş gün boyunca uzun süre uyumamalarına rağmen daha kendilerini daha dinlenmiş ve yenilenmiş hissettiklerini söylüyor. Nörobilimciler bunun, bilgisayar ve akıllı cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın vücuttaki melatonini emmesiyle ilişkili olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmalar da uyumadan önce telefonunun ekranına bakan kişilerin, kaliteli bir uyku uyuyamadığını gösteriyor.

Yeni bakış açıları
Araştırmanın en önemli bulgularından biri de insanların çevrimiçi dünyadan uzak kaldıkça hayatlarında belirgin değişiklikler yapmaya daha meyilli olmaları. Araştırmaya katılanların bazıları kariyerlerinde veya duygusal ilişkilerinde büyük değişiklikler yapmaya, bazıları ise sağlıklı ve fit bir yaşam için daha fazla çaba harcamaya karar veriyor. Teknolojiden uzak kalmak, insanların zihinlerinde daha özgür kalmasını ve arzu ettikleri değişimi yapacak güce sahip olduklarını anlamalarını sağlıyor.

Unsworth, çalışmanın sonunda katılımcıların büyük bir çoğunluğunun, bunun “yaşamını değiştiren bir deneyim” olarak tanımladığını söylüyor.

Kaynak : Eski Forum
 

root

Jüpiter Yolcusu
Katılım
10 Kas 2020
Mesajlar
109
Tepki puanı
228
Puanları
64
Çok güzel bir deney ve bir konu olmuş teşekkürler
 

Yeniden_yarandim

Yeni Üye
Katılım
8 Kas 2020
Mesajlar
16
Tepki puanı
9
Puanları
4
Konum
Azerbaycan
Öncelikle Selamünaleyküm benden size bir tavsiye Instagram Facebook ve diğer sosyal şebekelerden çıkmanızı öneririm kapatmanızda öneririm o gibi sosyal şebekeler bizim hayatımızda uygulanacak en büyük sorunlardan biridir bunun içinde elimizden geleni yapıp bir konum bulmak lazım ve çözmek yolu ise odur ki biz sosyal şebekelerden çıkmalıyız uzun bir zamandan sonra belki bir saatlik zamanla girebilirsin ama onuda tavsiye etmem
 

Gruzi08

Yeni Üye
Katılım
14 Kas 2020
Mesajlar
4
Tepki puanı
2
Puanları
3
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Bence sosyal medyaya aşırı bağımlılık var ise bir anda bırakmak zaten süreç içinde olan bizlerin dopamin seviyelerini kötü etkiler onun yerine kendimize ödül olarak şunu yaptıktan sonra 10 dakika girebilirim dersek önce azaltmış olur yavaş yavaş da bırakma aşamasına gelebiliriz.
 

Gelişimsabırister

Uranüs Yolcusu
Katılım
5 Kas 2020
Mesajlar
281
Tepki puanı
381
Puanları
111
Bu yazı kendimi deneme isteği uyandırdı ama hep bir ama olur işte. Bırakabileceğimi düşünmüyorum teknolojiyle iç içeyiz. Telefon sadece ihtiyaç oldukça bakacağımız bir şey olsa öyle ayarlayabilsek tamam. Sosyal medya arada bir girerim, film dizi arada bir izlerim. Bunlar sanki hayatımın bir parçası olmuş. Onlarsız daha mı iyi olur tartışılır. Başta sıkılırım belki ama sonra kendimi geliştirmeye daha cok vakit kalır iyi olabilir.
 

Possible

Yeni Üye
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
8
Tepki puanı
4
Puanları
3
Eski forumdaki yazıların tamamı yüklenecek mi ne zaman yüklenecek bence yüklenmeli
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst