Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kahve, Şekersiz Kola, Çay Bağımlılıkları Hakkında

The King

Deneyimli Üye
Herkese selam. Yıllardan beridir çay içmediğim gün sayısı çok azdır. Ben G.Doğu‘da yaşıyorum. Bilenler bilir, burada tüketilen çay (seylan çayı) eski zamanlarda yurda kaçak yollarla girdiği için kaçak çay adını almıştır :) Sri Lanka gibi yerlerden gelir. Tadı daha sert, daha vurucudur. Üstelik çok da keyiflidir. Bu bölgelerde Rize çayı genelde sevilmez. Haliyle bağımlılık eşiği de yüksektir...

Son dönemlerde bu çay durumum biraz azalsa da, buzlu filtre kahveler, buzlu americanolar, sıcak havada ve spor öncesi bir yardımcı gibi bana destek oldu. Ancak kafeinin yaşattıkları belli. Spiritüel anlamda da enerjiyi düşürdüğü söyleniyor. Buna karşı bir bağımlılık kazanmadan hayatımdan kaldırmak istiyorum.

Diyet sürecinde bazen tavuk, hindi gibi protein kaynakları aşırı yavan, lezzetsiz gelebiliyor. Ben besinleri güzel ve sağlıklı marine ederim. Ama buna rağmen bıkkınlık başladığında, şekersiz kolaya koşmaktan başka yol bulamıyorum. Tabi zararları malumunuz. Olaya kalori bazında bakmak aşırı hatalı bir yaklaşım. O yüzden buna da bir hassasiyetim var denebilir. Hiç yok haftada en az 2 kere tüketiyorum mereti.

Özetle, bir kararla çay, kahve ve şekersiz kola tüketimimi sıfırlamak istiyorum. Nasıl olacak bilmiyorum. Büroya gidiyorum orada ikram ediliyor, eve geliyorum evdekiler ikram ediyor, kafeinin ayıltıcı etkisi desen bambaşka...

Bu başlık altında güncel tutmaya çalışacağım. Bakalım bana katkısı ne olacak. Güzel bir eşik aşıldıktan sonra belki ayda yılda bir iki çay, bir iki kahve tüketilir. Ama şu an haftada 1’e de düşürsem ben bir tüketiciyim. Bu bırakmak anlamına gelmeyecek.

PMO’yu bırakmaktan daha zor çünkü çok fazla hayatımızda olan şeyler :D Hayatı kendime zehir etmeden bakalım nasıl olacak.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Şimdi öncelikle fikrimce bunların hepsini aynı anda bırakamazsın :) Sırayla gitmen gerekiyor. Özellikle her akşam aile evinde içilen çayı bırakmak senin için çok zor olur. Çay'ın fazlası demir eksikliği yapabilir fakat bu iyi beslenmeyen insanlar için geçerlidir. Kahve'nin spiritüel etkisine ise ben inanmıyorum. Ben kahve içtiğim günler aksine daha iyi hissediyorum. Belki kişiden kişiye değişiyordur, plasebo'nun da etkisi olabilir çünkü, sen de kendine bakıp karar vermelisin. "Her gün değil ama iyi odaklanman gerektiği günler veya spor günleri kahve içebilirsin." derdim ama burada bırakmak istediğini belirttiğin için bunu demem doğru olmaz. Bu arada kahveyi şekerli içiyorsan neredeyse hiçbir faydasını alamıyorsun belirteyim.

Sana üzerinde daha iyi düşünmeni, abartmamanı aralarında şüphesiz en zararlı ve boş bir içecek olan kola 'yı bırakmakla başlamanı tavsiye ederim. Ben çayı ve şekersiz kahveyi "alışkanlık" olarak değerlendiriyorum "bağımlılık" olarak değil.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Eğer ulti basabilirsen hepsini bırakabilirsin ama yenilirsen de çok kötü yenilirsin :d Bence ilk önce koladan başla sıfırlamaya, o tatlandırıcı şekerden daha tehlikeli. Şekersiz kola normalinden daha çok bağımlılık yapıcı.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Herkese selam. Yıllardan beridir çay içmediğim gün sayısı çok azdır. Ben G.Doğu‘da yaşıyorum. Bilenler bilir, burada tüketilen çay (seylan çayı) eski zamanlarda yurda kaçak yollarla girdiği için kaçak çay adını almıştır :) Sri Lanka gibi yerlerden gelir. Tadı daha sert, daha vurucudur. Üstelik çok da keyiflidir. Bu bölgelerde Rize çayı genelde sevilmez. Haliyle bağımlılık eşiği de yüksektir...

Son dönemlerde bu çay durumum biraz azalsa da, buzlu filtre kahveler, buzlu americanolar, sıcak havada ve spor öncesi bir yardımcı gibi bana destek oldu. Ancak kafeinin yaşattıkları belli. Spiritüel anlamda da enerjiyi düşürdüğü söyleniyor. Buna karşı bir bağımlılık kazanmadan hayatımdan kaldırmak istiyorum.

Diyet sürecinde bazen tavuk, hindi gibi protein kaynakları aşırı yavan, lezzetsiz gelebiliyor. Ben besinleri güzel ve sağlıklı marine ederim. Ama buna rağmen bıkkınlık başladığında, şekersiz kolaya koşmaktan başka yol bulamıyorum. Tabi zararları malumunuz. Olaya kalori bazında bakmak aşırı hatalı bir yaklaşım. O yüzden buna da bir hassasiyetim var denebilir. Hiç yok haftada en az 2 kere tüketiyorum mereti.

Özetle, bir kararla çay, kahve ve şekersiz kola tüketimimi sıfırlamak istiyorum. Nasıl olacak bilmiyorum. Büroya gidiyorum orada ikram ediliyor, eve geliyorum evdekiler ikram ediyor, kafeinin ayıltıcı etkisi desen bambaşka...

Bu başlık altında güncel tutmaya çalışacağım. Bakalım bana katkısı ne olacak. Güzel bir eşik aşıldıktan sonra belki ayda yılda bir iki çay, bir iki kahve tüketilir. Ama şu an haftada 1’e de düşürsem ben bir tüketiciyim. Bu bırakmak anlamına gelmeyecek.

PMO’yu bırakmaktan daha zor çünkü çok fazla hayatımızda olan şeyler :D Hayatı kendime zehir etmeden bakalım nasıl olacak.
Şeker kullanmadan önce evde şekerin izi olmazdı. Şekeri bıraktım ev şeker doldu. Kardeşimin doğum gününde bile pastasından yemedim sadece sodamı içtim. Spor yapıyorsan kafein alabilirsin. İster hap ister içerek. Kafeinin fazlası zararlı fakat azı da çok yararlı. Kafada bitirmen gerekecek her şeyde olduğu gibi. Ani ve sert bir kararla alacaksın ve her önüne geldiğinde zararlı olduğunu hatırlayacaksın. Her uyuşturucu uzatıldığında kullanacak mısın? ''Hayır kullanmıyorum.'' diyeceksin. Hayır demeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bu sürecinde başarılar dilerim.

The King

Deneyimli Üye
Kafeinsiz bir yaşamın etkilerini merak ediyorum doğrusu. O yüzden gidebildiğim kadar gitsem iyiydi. En azından orada hayat nasıl bir görelim. Uyku kalitesi artacak mı gibi kafamda düşünceler var. Bir deneyelim bakalım:) Kaç gün süreceği benim için de merak konusu...

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Kafeinsiz bir yaşamın etkilerini merak ediyorum doğrusu. O yüzden gidebildiğim kadar gitsem iyiydi. En azından orada hayat nasıl bir görelim. Uyku kalitesi artacak mı gibi kafamda düşünceler var. Bir deneyelim bakalım:) Kaç gün süreceği benim için de merak konusu...
Az miktarda alınırsa dolaşım sistemine olumlu katkısı oluyor ancak beyin konusunda zamanla tolerans oluşuyor. Eğer günde 1 fincanı geçmezsen hem iyi etkilerini görürsün hem de içemediğin zaman çok fazla etkisi olmaz sana. Başarılar şimdiden :)

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu

Birşey sormak isterim
Çayı ve kahveyi şekersiz mi içiyorsun
Şekerli içiyorsan kaç şeker atıyorsun ortalama?

mavi

Hakikat yolcusu
Dokuz ay önce bir kararla bıraktım siyah çayı , kahveyi ve gazlı içecekleri. Onların yerine bitki çayları içtim özellikle de yeşil çay içtim ve hiç şeker kullanmadım. Etrafımdakilerin zorlamasıyla dokuz ay içinde 1-2 defa çay, kahve içmek zorunda kaldım. Rizeli olduğum için çay içmemem göze batıyor. Şimdilerde iş yerinde ustalar çay içerken ben sıcak su içerek onlara eşlik ediyorum. Ben başardım diyebilirim ve çokta zorlanmadım. Benim hayatımda o kadar da önemli yer tutmuyorlardı. Bana ne faydası oldu Hiç olmazsa şeker tüketimimi azalttım. Bu sayede sağlığımı korumuş oldum. Sizd kolay gelsin.

N

neurosoft

Misafir
Uyku kalitesi artacak mı gibi kafamda düşünceler var
dostum yani biraz dürüst olalım bu noktada... Ben 4.30 da kalktığım vakit şöyle nefis bir türk kahvesi içersem gayet yararlı oluyor. Kafein adenozin reseptörlerine tutunduğu için haliyle kitap okurken ve ders çalışırken uykum gelmiyor. Ayrıca 18.00 dan çok sonra tüketmezsen de gayet kaliteli uyuyabilirsin. Diğer arkadaşlarda bilir: Vücudunuz kafein merkezi sinir sistemine girdi diye armut toplamıyor. Suyla beraber kafeini yaklaşık 4 ila 5 saatte vücuttan atıyor ki bu çoğu stimulant sınıfında değerlendirdiğimiz uyarıcılar için geçerli bir şeydir. Kola mevzusuna gelirsek bence kola her ne kadar bir akşam yemeğinin yanında iyi gitse bile gündelik hayatta onun yerine sade bir kızılay sodası içerek daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsin. Gereksiz yere baştan aşağı karbondioksit ve glikoz/fruktoz barındıran siyah şerbeti içeceğine klor/flor/demir ve bikarbonat barındıran bir soda içmen her zaman daha iyi olacaktır senin için. Çay meselesi gece vakti aile birlikteliklerinde iyi gider diye alıştığımız için içtiğimiz vakit ben de uyku problemi oluşturuyordu... Lakin tadı gayet güzel ve sıcak, soft bir içecek olduğu için kahvaltı sofralarında eksik ettiğim gün olmaz genelde. Sana da başarılar diliyorum. Allah ın izniyle kendi hayatında senin için iyi hissettiren verimi yüksek bir şeyler ayarlarsın...

N

neurosoft

Misafir
Dokuz ay önce bir kararla bıraktım siyah çayı , kahveyi ve gazlı içecekleri. Onların yerine bitki çayları içtim özellikle de yeşil çay içtim ve hiç şeker kullanmadım. Etrafımdakilerin zorlamasıyla dokuz ay içinde 1-2 defa çay, kahve içmek zorunda kaldım. Rizeli olduğum için çay içmemem göze batıyor. Şimdilerde iş yerinde ustalar çay içerken ben sıcak su içerek onlara eşlik ediyorum. Ben başardım diyebilirim ve çokta zorlanmadım. Benim hayatımda o kadar da önemli yer tutmuyorlardı. Bana ne faydası oldu Hiç olmazsa şeker tüketimimi azalttım. Bu sayede sağlığımı korumuş oldum. Sizd kolay gelsin.
Toplumun duvarlaştırdığı meselelerde alternatif çözümlere giderek meseleyi çözmenize hayran kaldım Hocam...

izleyici1

Yoda
kolayı şekeri yıllardır içmiyorum aramıyorumda
dost ortamında aileyle beraber onlara uymak adına
1 2 bardak şeker yerine kuru üzüm ile içerim
kahveyi sabah süt içebilmek için içine biraz atarım
akşamda 1 kase ev yapımı pudink yerim
şeker ihtiyacımı portakal karpuz üzüm gibi meyvelerle karşılarım
boyum 168 kilomda 66 kg!
zamanında çok çay içtim tahminimce en büyük zararı diş çürümesi

The King

Deneyimli Üye
Arkadaşlar ben şeker kullanmıyorum yıllardır. Ancak bir tatlı ayda yılda denk gelse aileyle öyle yerim. Onun haricinde sabah proteinli pankek yapıyorum üstüne iki kare en az %60 bitter tercih ediyorum, bazen de bitter oranı %85'e kadar çıkıyor duruma göre. Çay ve kahveyi tamamen şekersiz içerim. O yüzden şekerden kurtulmaktan ziyade kafeinsiz bir hayatın hissiyatını merak ediyorum. E bu da tahminimce en az 21-30 günde ortaya çıkacak gibi.

Son dönemlerde haftada 3-4 orta boy kahve tüketiyorum. Ortalama her kahvede 150-200 mg kafein mevcut. Haftalık 600-800 arası sadece kahveden gelen bir kafein alımım var. Bide üstüne günlük 4-5 bardak çay, içilen 2-3 kola denirse... Kafein tüketmiyorum ya da az tüketiyorum diyemem.

Kahvaltıda proteinli pankek yediğim günler yanına kahve iyi gidiyor, ama çay genelde aramıyorum bunu yerken. Klasik kahvaltı da elbette çaysız olmaz. Bunun haricinde eğer haşlanmış yumurta tüketirsem onun da sindirimini çayla güzel sağladığımdan çayı o noktada aradığım söylenebilir.

Bir deneyeceğim bakalım nereye kadar gidecek. Zor mu, evet... Yorgunluk duvarlarını nasıl aşacağım bilmiyorum. Kahve hayatın bir hilesi gibi. En olmadı 1 hafta detoks olur yolumuza bakarız :D

Metal Yorgun

Deneyimli Üye
Arkadaşlar ben şeker kullanmıyorum yıllardır. Ancak bir tatlı ayda yılda denk gelse aileyle öyle yerim. Onun haricinde sabah proteinli pankek yapıyorum üstüne iki kare en az %60 bitter tercih ediyorum, bazen de bitter oranı %85'e kadar çıkıyor duruma göre. Çay ve kahveyi tamamen şekersiz içerim. O yüzden şekerden kurtulmaktan ziyade kafeinsiz bir hayatın hissiyatını merak ediyorum. E bu da tahminimce en az 21-30 günde ortaya çıkacak gibi.

Son dönemlerde haftada 3-4 orta boy kahve tüketiyorum. Ortalama her kahvede 150-200 mg kafein mevcut. Haftalık 600-800 arası sadece kahveden gelen bir kafein alımım var. Bide üstüne günlük 4-5 bardak çay, içilen 2-3 kola denirse... Kafein tüketmiyorum ya da az tüketiyorum diyemem.

Kahvaltıda proteinli pankek yediğim günler yanına kahve iyi gidiyor, ama çay genelde aramıyorum bunu yerken. Klasik kahvaltı da elbette çaysız olmaz. Bunun haricinde eğer haşlanmış yumurta tüketirsem onun da sindirimini çayla güzel sağladığımdan çayı o noktada aradığım söylenebilir.

Bir deneyeceğim bakalım nereye kadar gidecek. Zor mu, evet... Yorgunluk duvarlarını nasıl aşacağım bilmiyorum. Kahve hayatın bir hilesi gibi. En olmadı 1 hafta detoks olur yolumuza bakarız :D

1 aydır kahve içmiyorum. çayı da 15 gün önce bıraktım. hayatımdaki hiç bir şeye sinirlenmedim 15 günden beri (içimden bile) . etrafımdakiler bana çok sakin bir insan olduğumu söylemeye başladı.
uyku kalitem berbat, geç kalkıyorum geç yatıyorum. günlük 10 saat uyuyorum. geceleri daha aktifim.(bence flatlinedan dolayı)
bu aralar da beynimi uyuşuk hissediyorum bazen konuşmakta güçlük hissediyorum. (bence flatlineda olduğumdan dolayı)
çay, kahve içtiğim zaman çok iyi konuşurdum. 1-2 saat oldukça zeki hissederdim. fakat kitap okurken odaklanamazdım.
sizi bilmiyorum dostlarım, ben hayatımda sakinliği çok seven bir insanım. eğer sizde seviyorsanız bırakmayı deneyebilirsiniz.
kişisel görüşüme göre, bana kalırsa çay ve kahve zararlı.

The King

Deneyimli Üye
1.GÜN

Dün ilk gündü. Bir türlü ayılamadım gün boyu. 5-6 saat uyumuştum normalde de bu kadar uyuduğumda daha canlı ve dincim. Salona gittiğimde bacak çalışacaktım. 2-3 hareketten sonra hevesim, tadım kaçtı. Yapamayınca çıktım.

Akşam 10 civarı uykum geldi, normalde 12-1’de gelir. Erken uyumama rağmen sabah geç kalktım. Şimdi de yavaş yavaş ikinci güne ayılmaya çalışıyorum.

Sporu etkilemesinin iki nedeni var, ya gerçekten kafein yüzündendi, ya da son dönemlerde yoğun spor yaptığım için vücudum dinlenme bekliyor da olabilir. Bunu en azından ikinci antrenmana kadar bir götürmek istiyorum...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6