Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Karanlıklardan Çıkmayı KARANLIKTA ÖĞRENİN

jojokmo

Venüs Yolcusu
Katılım
8 Şub 2021
Mesajlar
26
Tepki puanı
111
Puanları
39
Yaratma Cesareti-Rollo May , Doğru Hamleleri Yapabilmek-Garry Kasparov
Akademisyen olma yolunda ilerlerken, başımdan bir sürü olay geçti. Bu kitapları okumak hayatınızı değiştirir demiyorum ama sözlerime başlarken bu kitapların vesile olduklarına bir bakmak isterim. Rollo May bir insanın kendi fikirlerini nasıl üretebileceğini, Kasparov dışarıdan bir el aramak yerine kendi yollarını nasıl çizebileceğini anlatıyor(kitap satrançla alakalı değil, lakin biraz bilseniz iyi olabilir). Bu kitaplar size umudu vaad etmiyor, size tavsiye vermiyor. Hayatınız boyunca karanlıklardan çıkmak için sadece kendinize güvenin. Çıksanız da çıkamasanız da bu sizin probleminiz olur ve kendi hayatınızın sorumluluğunu almak inanın bana en büyük mutluluktur. Ne kadar dara düşerseniz düşün, ne kadar umutsuz olursanız olun bu önermeleri tersine çevirmek için uğraşırken hayat hakkında çok şey öğrenirsiniz.
Öyleyse aslında dara düşmekte insanın hocasıdır. Benim babam gibi 20 yaşında İstanbul'da tutunmaya çalışanlara bir bakarsanız, geri kalan hayatlarını yaşarken tecrübelerin verdiği güvenle yaşarlar. Lakin teknoloji çağında bu ''yaşama cesaretini'' siz daha kapsamlı olarak düşünebilen kendini bilen insanlar olarak daha zekice yapabilirsiniz. Burada bulunan ve uğraşan herkesin buna cesaret edebileceğine yürekten inanıyorum. Siz kendi kendinizin hocası, gurusu olabileceğine inanan insanlarsınız.

Duygular
Uzun süredir nofap konusunu araştıran birisi olarak her türlü bağımlılığın temel sebebini duygulara bağlıyorum. Bugün büyük bir haksızlığa uğradım ve bu haksızlık yetmezmiş gibi bir de para ödeyeceğim. Lakin param olmadığını düşünerek üzülen eski düşüncelerim hemen akın etmeye başladılar. Üzüntü, keder, yalnızlık, umutsuzluk vs. vücudumun verdiği ilk çözümün ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Lakin kullandığım bir savunma mekanizmasıyla ''bunu yapmamın sonucunda bu duygular gidecek mi?" diye düşündüm. Anında bütün bulutlar yok oldu. Duygularınızın esiri olmayın ve hiç bir şeye takılmayın. Eylem, soğuk ve duygusuzca olmalıdır. Çözümü verecek olan eylem, duyguları barındırırsa bu çözüme etki yapabilecek başka faktörleri getirir. Örneğin ben süreci bozsaydım sonuç ne olurdu? Bazılarına bir şey olmayacakmış gibi gelebilir lakin bu yol bir şeyi başarmaktan daha da fazlası. Bu kendini yönetmekle ilgili.


Her şeyin yolunda gitmesi gerekiyor
Evet size reçeteyi verdim, iki kitap okuyacaksınız sonra duygularınızı kontrol ettikten ve nofapta 1000 gün geçirdikten sonra bütün Dünya önünüze serilecek, bütün işlerinizin yolunda gitmesi yetmezmiş gibi bir de kadınsanız muhteşem bir erkek(o nasıl oluyorsa artık), erkekseniz cennetten bir melek sizi gelip buluyor. Ardın o hep hayal ettiğiniz muhteşem ev,araba vs. Ardından aynı size benzeyen çocuklar....
Sevinerek söylüyorum, neyse ki böyle şeylerin başımıza gelmesinin olasılığı epey düşük. Gelseydi iyi olmazdı. Bu muhteşem evin arka sokağında insanlar halen aç ise, çocuğunuzun okulunda halen birileri okula 4 sene önce ki ayakkabıyla geliyorsa, çalıştığınız yerde çaycıyı itip kakıyorlarsa, eşinizin annesi ve babası ölmüş ve kendisi de hastahaneye gidip gelmesi gereken birisi ise bu hikaye hiç hoş olmayabilir. Çünkü düşünen bir beyin için, Dünya biz nofapı düşünebilecek zamanı olan, porno izleme ''olanağı'' olacak kadar zamanı olanlar olarak biz şanslı insanlar için çalışılması ve onarılması bir yerdir ve burayı onarmayı da kendimize borç bilmek en iyi fikirdir, en güzel sabırdır. Bütün gün çalışıp annenize bakıyor olabilirdiniz, inanın bana böyle problemleriniz olmazdı. İnsan kendi aç bırakırsa kötü fikirlerin gideceği de bilinen bir gerçektir.
Ve hayat lineer değildir, düşecebileceğinizi aklınıza getirmeyin lakin düşünce şaşırmayın,kızmayın,üzülmeyin,umutsuzluğa kapılmayın sadece bir ders daha çıkarın.
İnsan çalışırken çabalarken mutludur. Gerçek mutluluk insanın kendisinin ulaşabileceğinden daha büyük bir şeyi amaçlamasıyla olur.

“Sağ elindeki nedir ey Musa?”
Dedi ki: “O, benim asamdır; ona dayanmakta, onunla davarlarım için ağaçlardan yaprak düşürmekteyim, onda benim için daha başka yararlar da var.” (Taha Suresi, 17-18)


Allah Musa'nın elinde ne olduğunu bilmiyor muydu? Musa'nın asası onu temsil ediyordu. O bir çobandı. Ve o asa gene onu kurtaracak olandı (hikayeyi size başkası anlatsın).
Gelecek nesillere bir şey bırakma sorumluluğuna sahip olduğumuza inanıyorum.

Peki sizin elinizde ki nedir ?
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst