Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kararlılık Ve İrade İlişkisi Üzerine Birkaç Kelam

Ciks

Mezun
Kararlılık da bu savaşın gidişatına etki eden demirbaslardan biri. Ama tek başına Savaşı kazandıracak bir taktik değil...

Kişinin mevcut iradesi sınırlıdır fakat uzun vaadede sınırsızdır yani geliştirilebilir... Mevcut irade sınırlı olmasının yanında dalgalanma halindedir. Yani kimi zaman irade çöküşleri yaşanabilir. Asıl önemli olan bu irade çöküşlerinde sergilenen tavırdır. Bu irade çöküşlerine ise stres, cinsel isteğin artması, sevgi ihtiyacı, kendini fazla zorlama gibi faktörler neden olur.

İrade çöküşü dönemlerini atlatmak için yapılabilecek şeyler vardır. Kararlılık bunlardan biridir. Ama tek başına yeterli değildir. Asıl önemli olan kişinin relapse olmamak adına kendisine ne zaman, nerde, nasıl gibi soruları sorup kendisini analiz ederek relapse olmayı engellemek adına taktik geliştirmesidir. Kararlılık diğer işlevinin yanında bu taktiğin geliştirilmesinde kişiyi tetikleyici bir rol üstlenir.

Crawlinq

Ay Yolcusu
Kardeşim o süreç, birden oluşmuyor.Yavaş yavaş oluşuyor. İlk önce günlük yaptığın rutin işleri azaltıyorsun. Azalta azalta irade iyice dibe iniyor ve en son iraden iyice zayıflayınca bu illeti tekrar yapıyorsun. O yüzden günlük yaptığınız bir işi, içinizden yapmamak gelirse mutlaka zor da olsa yapın derim. Yoksa verilen tavizlerin ardı arkası kesilmiyor. En son pmo da bitiyor.

Kardeşim o süreç, birden oluşmuyor.Yavaş yavaş oluşuyor. İlk önce günlük yaptığın rutin işleri azaltıyorsun. Azalta azalta irade iyice dibe iniyor ve en son iraden iyice zayıflayınca bu illeti tekrar yapıyorsun. O yüzden günlük yaptığınız bir işi, içinizden yapmamak gelirse mutlaka zor da olsa yapın derim. Yoksa verilen tavizlerin ardı arkası kesilmiyor. En son pmo da bitiyor.
Peki şöyle bir soru sorayım. PMO’yu ilk keşfettiğimde ve ilk sürecime başladığımda sürecim 240 gün sürmüştü. Bu ne ile ilgili olabilir? Gerçekten merak ediyorum, nasıl başardım diye.

Crawlinq

Ay Yolcusu
İstersen 1000 gün yap. Ne kadar nefse muhalefet edersen o kadar iraden güçleniyor ve güçlü kalıyor. Bu muhalefet etmeyi taviz vererek azaltırsan, tekrar o bataklığa çekiyor insanı ve asla unutmuyor. Bin günde geçse seni kandırmayı bir şekilde başarıyor.

Ciks

Mezun
Peki şöyle bir soru sorayım. PMO’yu ilk keşfettiğimde ve ilk sürecime başladığımda sürecim 240 gün sürmüştü. Bu ne ile ilgili olabilir? Gerçekten merak ediyorum, nasıl başardım diye.
Kendimden örnek vereyim. Ben Nofapa başlamadan önce hatta dünyada Nofap diye bir şey yokken bile dini nedenlerden dolayı pmo ile mücadele ediyordum. Bı ara internetten felan bununla ilgili araştırmalar yapmış elde ettiğim cüzi miktardaki verilerle mücadele etmiş ama pek bı başarı elde edememiş hatta gittikçe dibe batmiştim... Benim relapse rutinim genelde 2-3 gündüle bir postaydı. Biraz kendimi zorlayıp 4 güne çıktığım zaman bu kez 2 postayla bozuyordum. Zamanla artık bu bağımlıliktan evlenmeden kurtulamayacağımı düşünmeye başlamıştım.

Nofap duyup da araştırmalara başlayınca ilk sureclerimde seninki kadar yüksek olmasa da rahatlıkla 1 haftaya ulaşıyorum. Araştırmalarıma devam ettikçe kısa sürede 2 haftaya ulaştım. Ama 3. haftayı geçmem çok uzun zaman aldı.

Yani demem o ki biz bu başarı hikayelerini okuyarak bunun aslında gerçekten basarilabilecegini görüp buna inanmış olduk. Nofap olmasaydı ve biri bize 90 gün pmo yapmazsak tüm dertlerimizden kurtulacağını söylese buna inanmazdik.

Nofap bize inancı aşıladı, inanç ise kararlılığı doğurdu.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6