Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kendimi yabancı dilde nasıl geliştirebilirim?(Konu)

rumelianbomber

Venüs Yolcusu
Katılım
15 Kas 2020
Mesajlar
45
Tepki puanı
94
Puanları
24
Konum
Bulgaristan
Selamlar. Bu yazıda iyi olduğumu düşündüğüm bir konu hakkında tavsiyelerde bulunmak istiyorum: yabancı dil. Şu anda 2 dili akıcı, 1 dili iyi ve 1 dili başlangıç seviyesinde bilen biri olarak size İngilizce veya başka bir dili nasıl daha kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz hakkında tavsiyelerde bulunacağım. Ancak burada telefonun dilini ingilizce yap vb. tavsiyeler vermeyeceğim. Daha çok dil öğrenirken hangi adımları uygulamanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında yazacağım. Bu yazıdan hem yeni öğrenen, hem de ileri seviye arkadaşlar yararlanabilir.

İlk olarak. Yeni başlayan arkadaşlar için şöyle bir İngilizce adımları sıralaması yapcağım:
1. Vocabulary(söz dağarcığı)
Yabancı dil öğrenirken en önemli şey söz dağarcığıdır. İlk adımda ne kadar çok kelime biliyorsan o kadar iyi. Örnek verecek olursak, hiç gramer bilmeseniz bile mesela "I vajina hungry, where is the restaurant?" demek yerine sadece "Hungry, where" deseniz insanlar sizi anlayacaktır. Kelime bilmeden dili asla konuşamazsınız. Bu yüzden her gün az veya çok kelime öğrenin. Özellikle başlangıç seviyesinde iseniz daha hızlı öğreneceksiniz. İlla kelime ezberlemek istemiyorsanız, ki bende bunu pek tavsiye etmem, basit yollar ile de kelime öğrenebilirsiniz. Örneğin çoğumuzun yakından tanıdığı ve gençliğimizi sömüren video oyunları :) aslında bize bir nebze de olsa ingilizce öğretti. Bunun dışında müzik dinleyerek ve söyleyerek de aynı şekilde kelime öğrenebilirsiniz, ayrıca şarkıyı söylerken şarkıcının arkasından söylediğiniz için aksağanınız da iyi bir şeilde oturabilir.
2.Grammar(gramer)
Kelime bilgisinden sonra en önemli ikinci kısım. Gramer adeta dilin iskeletidir. Ancak bana soracak olursanız dil öğrenmemin en zor kısmıdır. Yıllardır ne çektiysem şu gramerden çektim :). Gramer bir cümleyi doğru bir şekilde kurmamızı sağlar. Örneğin Need Water derseniz insanlar ne dediğinizi anlamaz. Siz içmek için su arıyorsunuz ancak adam çok farklı şeyler anlayabilir. Ancak Excuse me, would you tell me where can I buy water? derseniz aranızda hoş bir sohbet geçebilir. Ancak burada grameri doğru kullanmak da lazım. Bunun yerine gidip Did you known where I could buy water derseniz cümle tamamen bozulur ve anlmasız hale gelir. Bana sorucak olursanız gramer düzeltmenin en iyi yolları dinlemek, test çözmek ve konuşmaktır. Maalesef bunun kaçarı yok.
3.Reading and Writing(Okuma ve yazma)
Okuma ve yazma da çok önemlidir. Kelime haznemizi geliştirdikten sonra ve gramerimiz iyi bir seviye geldiğinde yazma ve okumada kendimizi geliştirmeye başlayabiliriz. Yazma konusunda bence yabancı insanlar ile yazışmak en iyi yöntemdir. Hangi platform olduğu farketmez: facebook, discord veya oyunlarda birileriyle yazışın. Kendi kendinize yazılar, hikayeler yazın. Emin olun bu daha sonra sizin konuşma becerinize de çok faydası sağlayacaktır. Okumaya gelince, bence direkt olarak kitap okumaya falan kalkışmayın. Okuyacaksanız da çocuk masalı okuyun. Bunun yerine daha ufak yazılar okuyup bilmediğiniz kelimeleri veya ifadeleri bir kağıda yazın ve öğrenin. Bu kelimler ile örnek cümleler kurun.

4. Speaking/Listening(Konuşma Dinleme)
Son etap ve nihai hedefimiz. Bir dili herkes konuşmak için öğrenir, değil mi? Madem konuşmayacağız o dili neden öğreniyoruz? Gerçi eğer Türkiye de yaşayacaksanız illa su gibi İngilizce bilmenize gerek yok. B2 seviyesi bir İngilizce size yeticektir. Ingilizce konuşmaları anlamak ilk başlarda size zor gelecektir. Özellikle filmlerdeki ve dizilerdeki İngilizceyi ilk kez duyunca sanki başka bir dil konuşuyorlarmış gibinize gelebilir. Bu normaldir, anadili ingilizce olan insanları dinledikçe daha kolay anlayacak seviyeye gelirsiniz. İngilizce altyazılı filmler izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Hatta imkanınız varsa iki kez izleyin: bir kez altyazı ile ve daha sonra altyazısız. İlk başta iyi diksiyonu olan insanları dinleyin. Daha sonra diksiyonu kötü hatta berbar veya çok ağır aksağanı olan insanları anlamaya çalışın.
Konuşmaya gelince. Maalesef Türkiye şartlarında bunu geliştirmek pek de kolay değil. Millet Ingilizce biliyor da biz mi konuşmuyoruz. Discord gibi yerlerde bazı İngilizce konuşma grupları olduğunu duymuştum, onları araştırıp bulabilirsiniz. Böyle yerlerde herkes yeni öğrendiği için yanlış yapsanız bile kimse size takılmaz. Veya Cambly gibi bir uygulama da kullanabilirsiniz. İlk başlarda aksağanınız kötü olacaktır. Bizim dilimiz İngilizceye uzak bir dil olduğu için 20 yıl amerikad'da yaşasan o aksağan illa varlığını belli eder. Bizim türklerin aksağanı keskindir. Örneğin think gelimesinde o "t" gider, t-f arası bir ses oluşur, ancak bizim türk aksağanı onu direkt tink diye okur. Konuştukça bunlar azalacaktır. Utanmayın. Aksağanım var diye utananlar gidip Hint aksağanına baksın, adamlarda yinede özgüven tavan valla.

KENDİNİZE BİR PROGRAM OLUŞTURUN
Her gün dil öğrenmek için kendine bir vakit ayır. Bu yarım saat olabilir. Eğer yarım saat çok diyorsan bence sen dil falan öğrenme. Bu işe yarım saat bile ayıramıyorsan demek ki senin için dil önemli değil.
Bu yarım saatin sonunda 5 dakika boyunca ne öğrendiğin konusunda bir tekrar yap.
Her gün belirli sayıda kelime öğren. Olabilirse bu kelimlere aynı konuda olsun. Örneğin o gün poker kartlarının ingilizce isimlerini öğren. Yarın satranç piyonlarını vs.
Her gün 5 dakika boyunca konuş. Ne olursa olsun. İlla birisi ile konuşmak zorunda değilsin. Daha iyi bir yöntem olarak konuşurken sesini kaydet. Böylece hatalarını analiz edebilirsin.
Başka ülkeleri ziyaret et. Maalesef özellikle şu dönemlerde pek mümkün olmasa da yurt dışında çıkmak çok iyi olacaktır. Özellikle o dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek.
Kendinize bunun gibi bir program oluşturun.

Burada bazı siteler vereceğim, bir bakın derim. Hepsi çok kaliteli siteler. Özellikle orta seviye olanlar için EngVid ve BBC Learning English'i kesinlikle tavsiye ederim.

Ingilizcenizi geliştirebileceğiniz bazı websiteler:
EngVid: Kesinlikle tavsiye ederim. Takip etmeyenler çok şey kaçırıyor. Sitelerinde 7 tane öğretmen belirli konularda video çekiyorlar. Hem eğlenceli hem de iyi öğretiyorlar. Benim favori öğretmenim kesinlikle James:
BBC Learning English: BBC haber ajansı tarafından geliştirilmiş çok yararlı bir website:
Duolingo: Büyük ihtimalle bilmeyen yoktur ancak varsa diye tekrar koyuyorum. Eğer başlangıç seviyesinde iseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü gerçekten öğretiyor.
Cambly: Hiç kullanmadım ancak gördüğüm kadarıyla çok faydalı bir site
Cambridge Dictionary: Ingilizce sözlük. Kelimelerin anlamlarını direkt olarak türkçe vermiyor bunun yerine size o kelimenin açıklamasını yapıyor. Bu sayede daha iyi bir şekilde öğreniyorsunuz .https://dictionary.cambridge.org/
Cambridge English: Bu siteden kendi İngilizce seviyenizi ölçebilirsiniz:
Learn English with TV Series(YouTube): Filmler diziler ile İngilizce öğretiyor. Orta seviye İngilizceniz varsa tavsiye ederim

Daha uzun yazmak istiyordum ancak yarım saatte yazarım dediği metini yazmam bir saatimi aldı. Belki devamını da yazarım. Okuduğunuz için teşekkürler, herkese bol şans :D
 

cici panpa

Satürn Yolcusu
Katılım
16 Ara 2020
Mesajlar
139
Tepki puanı
308
Puanları
84
Web Sitesi
www.neverfapturkiye.com
Ayrıca YouTube 'da Haluk Tatar 360 küsür video var çoğu 5 dk 3 dk civarı 8 ay sonunda erasmusa gidecek kadar İngilizce bilginizi geliştirecektir.Okullarda öğretilen birkaç harfin yanlış okunuşu bize öğretilmiş ana diliniz gibi İngilizce konuşabilirsiniz,inanır mısınız arada bir kendi kendime İngilizce düşünüyorum.
 

rumelianbomber

Venüs Yolcusu
Katılım
15 Kas 2020
Mesajlar
45
Tepki puanı
94
Puanları
24
Konum
Bulgaristan
Ayrıca YouTube 'da Haluk Tatar 360 küsür video var çoğu 5 dk 3 dk civarı 8 ay sonunda erasmusa gidecek kadar İngilizce bilginizi geliştirecektir.Okullarda öğretilen birkaç harfin yanlış okunuşu bize öğretilmiş ana diliniz gibi İngilizce konuşabilirsiniz,inanır mısınız arada bir kendi kendime İngilizce düşünüyorum.

Doğru, Haluk Tatar zaten YouTube Türkiye'deki en kaliteli adamlardan birisidir, her koşulda takip edilmesi gerek. Adamın videosunu çekmediği konu kalmadı neredeyse.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst