Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kolay Dopamine Alışmak

augustus_rev

Ay Yolcusu
Öncelikle forumda yeniyim , benzer konular varsa bu durumla alakalı pek bulamadım.

Benim beynim aşırı olarak kolay dopamine alıştı . Sınav senemde açığa geçtim , bir kaç ailevi sorundan sonra , sosyal medya , reels tarzı şeylere sardım . Daha sonraları ise ders çalışmaya oturduğumda 10 saniye bile odaklanamayıp sıkıldığımı farkettim ve kendimi ne kadar zorlasamda eninde sonunda bir şeyleri kaydırırken buldum kendimi. Bu durumdan dolayı ise mezuna kaldım ve şimdi tekrar aynı sorunları yaşıyorum . Beynim 1 sene içerisinde kolay dopamine çok çok alıştığı için anlama kabiliyetim bile zarar gördü gibi hissediyorum. Kafamda çok fazla proje ve girişimcilik fikirlerim olmasına rağmen beynim sürekli beni bu tür kolay dopamin kaynaklarına yönlendiriyor ve karşı koyup derse veya fikirlerime odaklanmaya çalıştığımda bir süre sonra odağım yine başka şeylere kayıyor.Aynı zamanda şarkı dinleme ve gündüz düşü denen illettende var bende.

Bu durumu kısa sürede çözebilme imkanımız var mı ? Veya 2-3 ay gibi bir sürede bu bağımlılıklardan veya kolay dopamin alışkanlığından kurtulabilen var mı hiç ? İlişki hayatım dahil hayatımın her alanı bu durumdan etkileniyor. Tavsiyelerinize çok çok ihtiyacım var.

Son düzenleme:

King Elessar

Mars Yolcusu
Ben de mezuna kaldım, geçen seneden farklı olarak şunu yapmaya çalışıyorum ve senin de denemeni istiyorum. Yarının planını yapıp uyu, kalktıktan sonra (yüz yıkama, kahve içme vs. bunları geçiyorum) direk masanın başına geç. Tekrarlıyorum ne telefona ne de odağını dağıtabilecek hiçbir şeye bakma. Ders çalışmaya başladıktan sonra zaten devamı gelecek, ben bunun faydasını çok gördüm. Faydalı olabileceğini düşünüyorum, denemekten zarar gelmez. Böyle yaptıkça iddia ediyorum zamanla bundan keyif almaya başlayacaksın, güne çalışmayla başlayınca o sabah çalışmasından sonra verdiğin molada örneğin yaptığın kahvaltı bile ayrı keyifli gelecek. Kısacası ödül mekanizmasını olması gerektiği hâle getirmek için adım atıyorsun. Ben bunu kendimde ciddi anlamda gözlemledim.

Bu arada yatmadan önce telefonunu hep yatağından uzak tut, gerekirse farklı odaya kat. Youtube'daki reels kısmını vs. kaldırabilmek için unhook remove youtube recommended videos and more eklentisini ekle. Ben buradan önerilen videoları ve otomatik oynatmayı kaldırıyorum. Keşfet vs. zaten direk kapattım.
Müzik bağımlılığı için de artık nereden dinliyorsan spotify vs. direk hesabını sil. Youtube'dan da dinliyorsan zaten önerdiğim eklenti bunun önüne geçer. Bağımlılığı aştıktan sonra zamanla arada bir müzik dinlemek iyi gelebilir, çok da kasmamanı öneririm.

Bu kadar şeyden vazgeçtikten sonra yerine bir şey koymazsan dönüp dolaşıp yine eski hâline dönersin. Yerine koyabileceğin bir şey koyman lazım, bütün gününü ders çalışarak geçiremeyeceğine göre en azından kitap okuma gibi, hangi hobilerin varsa onlara zaman ayırmanı öneririm.

augustus_rev

Ay Yolcusu
Ben de mezuna kaldım, geçen seneden farklı olarak şunu yapmaya çalışıyorum ve senin de denemeni istiyorum. Yarının planını yapıp uyu, kalktıktan sonra (yüz yıkama, kahve içme vs. bunları geçiyorum) direk masanın başına geç. Tekrarlıyorum ne telefona ne de odağını dağıtabilecek hiçbir şeye bakma. Ders çalışmaya başladıktan sonra zaten devamı gelecek, ben bunun faydasını çok gördüm. Faydalı olabileceğini düşünüyorum, denemekten zarar gelmez. Böyle yaptıkça iddia ediyorum zamanla bundan keyif almaya başlayacaksın, güne çalışmayla başlayınca o sabah çalışmasından sonra verdiğin molada örneğin yaptığın kahvaltı bile ayrı keyifli gelecek. Kısacası ödül mekanizmasını olması gerektiği hâle getirmek için adım atıyorsun. Ben bunu kendimde ciddi anlamda gözlemledim.

Bu arada yatmadan önce telefonunu hep yatağından uzak tut, gerekirse farklı odaya kat. Youtube'daki reels kısmını vs. kaldırabilmek için unhook remove youtube recommended videos and more eklentisini ekle. Ben buradan önerilen videoları ve otomatik oynatmayı kaldırıyorum. Keşfet vs. zaten direk kapattım.
Müzik bağımlılığı için de artık nereden dinliyorsan spotify vs. direk hesabını sil. Youtube'dan da dinliyorsan zaten önerdiğim eklenti bunun önüne geçer. Bağımlılığı aştıktan sonra zamanla arada bir müzik dinlemek iyi gelebilir, çok da kasmamanı öneririm.

Bu kadar şeyden vazgeçtikten sonra yerine bir şey koymazsan dönüp dolaşıp yine eski hâline dönersin. Yerine koyabileceğin bir şey koyman lazım, bütün gününü ders çalışarak geçiremeyeceğine göre en azından kitap okuma gibi, hangi hobilerin varsa onlara zaman ayırmanı öneririm.
Hocam yazdıklarınızı aynen uyguladım bugün , normalde 10dkda bile sıkılırken 2-3 saat aralıksız ders çalışabildim.
Ek olarak sabah meditasyon da yaptım , zinde hissettim gün boyu. Tavsiyeleriniz için cidden çok teşekkür ederim .

King Elessar

Mars Yolcusu
Hocam yazdıklarınızı aynen uyguladım bugün , normalde 10dkda bile sıkılırken 2-3 saat aralıksız ders çalışabildim.
Ek olarak sabah meditasyon da yaptım , zinde hissettim gün boyu. Tavsiyeleriniz için cidden çok teşekkür ederim .
Adınıza sevindim hocam. Her gün istikrarlı çalıştığımız sürece başaramayacağımız şey yok.

arslan yürekli richard

Yeni Fapstronot
hocam senin derdinin çaresi monk mod yani rahip modu. sana zevk veren herşeyi bırak.android kullanıyorsan keep me out denilen bir uygulama var. ayarladığın süre boyunca telefonu kullanamıyorsun sadece aramalara cevap veriyorsun. ben telefon bağımlılığımı bu programla yendim.

augustus_rev

Ay Yolcusu
hocam senin derdinin çaresi monk mod yani rahip modu. sana zevk veren herşeyi bırak.android kullanıyorsan keep me out denilen bir uygulama var. ayarladığın süre boyunca telefonu kullanamıyorsun sadece aramalara cevap veriyorsun. ben telefon bağımlılığımı bu programla yendim.
Deneyeceğim Hocam , tamda ihtiyacım olan türden bir uygulama

root

Jüpiter Yolcusu
Tuşlu telefon kullanmaya başla en azından beynin tekrar eski rayına oturana kadar bunu yap ben önceleri telefonda 10 saate kadar takılıyordum şimdi direkt tuşluya geçtim ilk başlarda baya zorlanıyorsun ama androide ulaşma imkanın olmadığı için mecburen bu duruma alışıyorsun ve telefonu bıraktıktan sonra baya bir boş vaktin kalıyor bunu faydalı şeylerle doldumaya çalış demeyeceğim çünkü bir yerden sonra boş kalmak gibi bir seçeneğin olmadığı için otomatik olarak bu faydalı şeylere yönleneceksin çünkü, insan beyni için boş durmak kadar ızdırap veren birşey yok bunu askerde çok fazla deneyimledim. Zevk veren aktiviteleri ulaşamayacağın bir noktaya koy ondan sonra zaten faydalı uğraşlara yönelmek için kendin çaba göstereceksin emin ol.

augustus_rev

Ay Yolcusu
Güncelleme:

Burada yazan dikkat dağıtıcı tüm etmenleri neredeyse bir anda kestim ve bir süredir Dopamin geriçekilme semptomları oluyor. Beynim bu aktivitelerin açığını dolduracak bir şey arıyor. Ders çalışırken falan sıkılmıyorum artık hiç, tüm tavsiyeleriniz için teşekkür ederim .Kısaca tavsiyelerinize uydum ve bu bağımlılıklardan kurtuldum, buna bağlı anksiyete ve çekilme semptomları falan oluyor. Yavaş yavaş bunlar da geçiyor

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6