Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Koşu Kondisyonunu Arttırma (Soru)

hedonist

Ay Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
32
Tepki puanı
70
Puanları
21
Yaş
21
Selamlar kosarken erken yorulma, nefes nefese kalma, cabuk enerji dususu yasiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan var mi ?
Nasil daha uzun sureli kosabilirim tempoyu azaltmadan ?
 
Katılım
10 Mar 2021
Mesajlar
373
Tepki puanı
835
Puanları
160
Dostum, eğer amacın dayanıklılık ise sana şu programı tavsiye edebilirim.

1.Isınma Koşusu- 10 dakika Jog Temposu
2.Esnetme ve Gerdirme - 5 Dakika
3.Drill'ler (YouTube'da örnekler var) - 5 Dakika
3.Yüklenme Koşusu ya da İnterval Koşu - Seviyene Bağlı Olarak Yüklenme Koşusunu 15 dakika %70-80 tempo ile koş
4.Soğuma Koşusu ve Esnetme-Gerdirme - 5 Dakika Jog Temposu ve 5 Dakika Esnetme-Gerdirme

Yaklaşık 1-1.5 ay içerisinde seviye kaydetmeye başladığın zaman yüklenme koşularını arttırabilir ya da interval koşu tipinde çalışabilirsin.

İnterval koşu tipine açıklık getireyim. Diyelim ki 400 metrelik bir koşu parkuru var. 150-50-150-50 şeklinde de bölümleri var ve şu şekilde çalışabiliyorsun. 150 metre olan kısımlarda %100 tempo ile koşuyorsun ve 50 metrelik kısımlarda da jog temposunda koşuyorsun. Ve bunu max 10 tur şeklinde yapıyorsun. Daha uzun bir versiyonunu anlatayım. 1 kilometre boyunca %70 tempo ile koştun ve 5-10 dakika jog temposunda koştuktan sonra bu döngüyü 3-4 kez yapıyorsun. Bu interval oluyor. Ama şimdi bunu yapmanı tavsiye etmiyorum. Seviyen ilerledikçe zaten koşu süren de artacak.

Eğer sorun olursa bana özelden ulaşabilirsin.
 

The King

Deneyimli Üye
Katılım
7 Eki 2020
Mesajlar
298
Tepki puanı
762
Puanları
160
Merhaba, ne kadar süredir yaptığına bağlı olarak değişebilir. Zaten kardiyo kapsamında çalıştığın için normal bir durum, zamanla kondisyonun artacaktır. Bunun haricinde koşuyla son öğün arasına en az 2 saat bırakmak faydalı olabilir. Beslenme açısından sağlıklı karbonhidratlar tüketmeye alışmalı, hayata adapte etmelisin. Pirinç, yulaf, kinoa gibi. Tüm bunların haricinde bol su tüketimi de önemli. Zamanla düzelmesi gerekir.

Son olarak bir ara doktora görünmeyi, genel bir kan tahlili vermeyi de düşünebilirsin. En azından sağlık durumuyla ilgili olmadığını öğrenmiş olursun.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst