Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mani Atak Mı, Coşku Dönemi Mi?

UBERMAN

Ay Yolcusu
Bipolar bozukluk hastalığına yakalanmıştım bundan 2-3 sene önce o zaman mani atak denen durumu yaşadım. Tesadüf mü bilmiyorum ama nofap sürecimle meydana geldi bu durum. Eğer izlediyseniz "bağımlılıktan kurtulmanın 5 aşaması" (Neverfap Akademi'nin) videosunda çoşku döneminden bahseder. Belki benimki de bir çoşku dönemiydi fakat mani atak olarak algılandı. Bu hastalıktan dolayı her ay iğnem var hem de her gün atmam gereken bir ilaç... benim artık aklım yetmiyor dostlarım size sorayım: Mani atak mı, çoşku dönemi mi?

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Yeterince bilgi vermemissin. Ayrica bir tarafta doktor bilgisi var tabi harbiden ilgiliyse al su ilaci git diyenlerden degil ise.

Manik atak cosku döneminin en az iki katı seklinde olur diye dusunmekteyim. Coşku dönemini gözünde çok büyütme.

defiantwarrior

Merkür Yolcusu
Bipolar bozukluk hastalığına yakalanmıştım bundan 2-3 sene önce o zaman mani atak denen durumu yaşadım. Tesadüf mü bilmiyorum ama nofap sürecimle meydana geldi bu durum. Eğer izlediyseniz "bağımlılıktan kurtulmanın 5 aşaması" (Neverfap Akademi'nin) videosunda çoşku döneminden bahseder. Belki benimki de bir çoşku dönemiydi fakat mani atak olarak algılandı. Bu hastalıktan dolayı her ay iğnem var hem de her gün atmam gereken bir ilaç... benim artık aklım yetmiyor dostlarım size sorayım: Mani atak mı, çoşku dönemi mi?
Bu konu çok hassas. Eğer senin için bir teşhis konmuşsa bunun için birçok parametre var. Yani yüksek bir ihtimalle doktorun buna epey bir düşündükten sonra karar vermiştir. Bipolar bozukluk çeşitleri var. Hayatı boyunca bir kez manik atak geçirip daha sonrasında depresif ve hipomanik durumlar geçirerek hayatlarını devam ettirenler var. Diğer türü de bir manik bir depresif olarak giden yani kalp atış çizgisi gibi düşün bir en aşağı bir en yukarı şeklinde gidenler var. Bu şekilde olanlar gerçekten zorlanıyorlar. Tam olarak bozukluğun cinsi çözülememiş olanlar da var. Yani kısacası monk mode da bir neverfap süreci geçirmiş bile olsan duygudurumun da coşku belli düzeyde olur. Manik atak, kendini başka bir mertebeye koyduğun ve her şeyi başaracağına inandığın bir epizot. Yani sağlıklı olma durumundan çıkıyorsun ve sonucunu düşünmeden hareket ediyorsun. Bunu kendin anlayamıyorsun en kötü tarafı bu. O yüzden eğer lityum kullanımın varsa ve ayrıca yanında uykunu ve duygudurumunu dengeleyici antidepresan ilaçlar varsa üstüne bir de iğne durumu varsa bu teşhis konan kişi için çok önemli. Ülkemizde gerek dizilerde olsun filmlerde olsun çevremizde olsun böyle durumlar çok yanlış anlaşılıyor ve sanki yaşanılanın delilik veya bir kusur olduğu gibi bir saçma sapan izlenim veriliyor. Hiç alakası yok tıpkı Tip1 Diyabet hastanın insülin iğnesi kullanması gibi bir durum bu. Kafaya takılacak en ufak bir tarafı yok. Doğru tedavi ile bipolar olmayan kişilerden de çok daha düzenli bir hayata geçebiliyorsun. Adı üstünde bir bozukluğu düzeltiyorsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6