Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mindfulness Odası

B

Brock

Misafir
Günlük hayatın stresinden nefes almaya vaktiniz mi yok ?
-Bu nefes almaya vakit bulamama sebebiyle kendinizi iradesiz bir yaprak gibi savruluyor gibi mi hissediyorsunuz ?
-"Bunu öğrencem sakinleşmeyi otokontrolü" diyip öğrenmeyipte hep kendinizi eksik mi hissediyorsunuz hayatta ?

Ben kendi düşüncelerimi paylaştım belki demiyor olabilirsiniz tabi bunları.

Ama yine de mindfullness sizin için iyi olur. Bir mindfullness odası kuralım arkadaşlar. Amaç mindfullnes konusunda hem birlikte eğitimlenmek hemde birbirimizi bu konuda takip ederek gün içinde vs yapmak için motivasyon bulmak zorunluluk hissetmek.

Gelcek olanlar için editleyip discort odasını yapıştırıcam.

Bu hoca yodamız.

Moderatörün son düzenlenenleri:
B

Brock

Misafir
Alımlar başladı arkadaşlar. Katılım geldikçe editlicem.
1- burak süreçli (bendeniz kendim)
2-Aphelion
3-Remedy10
4-lee0
5-berkepimp
6-Fellow
...

B

Brock

Misafir
Evet arkadaşlar kontenjan dolmadan yerimizi alalım.

1.HAFTA

Mindfullness kısa tanım : dikkatimizi dışımızdaki ve içimizdeki olaylara tarafsız yargılamadan verebilme becerisidir.

Normalde olaylara objektif bakarız ama zaman içinde bazı alışkanlıklar ediniriz. Bunlardan bazıları düşünce alışkanlıklarıdır. 8 hafta yada daha uzun yapacağimız mindfulness egzersizleri bu düşünce kalıplarını kırmaya yardımcı olur.

1.hafta : mini mindfullness egzersizi
Sakin oda 2 dk rahatsız edilmicek biyer.
Sandalyeye doğal bir halde oturalım.

Püf noktalar : 1.Günlük hayatta olduğu gibi dikkatimiz dağalcak illaki ; bu çok dogal bu oldugunda nazikce tekrar egzerisze getirelim. Nazikçe anahtar kelime ; dikkatimizi yerine getirmek = egzersizin kendisi.

Sandalyeye oturduktan sonra : ellerimizi dizlerimize ayaklarımızı yere.

Bi kaç tane derin nefes nefes burundan al ağızdan güç harcamadan. Bi kaç nefes sonra gözleri kapıyoruz nefesi doğal halıne gelmesini bekliyoruz

Dikaktimizi
-ayaklarımızın yere bastığı yer
-ellerimizin dizimize yaptığı yer
-koltuğa yaptığımız basınç

-etraftaki seslere
-karın bölgemizin hafif yukarsına nefesimizin başladığı yere getirelim : bi dikkat edelim
-nefesin başladığı yere ; nerede başlıyor nereye gidiyor.
-kontrol etmeyelim gözlem yapalım her nefesimiz farklı birbirinden

-dikkatimizi serbest bırakıyoruz : nereye giderse gitsin gözlemleyin

-dikkati yine yerine getirelim nefeisn başladığı yere getirin
-ayaklarin yere yaptığı basınca
-ellerin dizlerimize yaptığı basınca
-sandalyeye yaptığımız basınca
-hazır olunca : burda ve şimdi : gözlerinizi açın.

2.HAFTA

2.haftamız nasıl gidiyor ?

Yararları :
-anksyete seviyesini azaltıyor
-yorgunluga dayanıklılık artırıyor
-stresi azaltıyor
-Bagımlılıklara karsı daha kontrollu olmayı saglıyor
-Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor
-uyku kalitemizi artırıyor

-Özgüveni saglıklı artırıyor
-hayattan aldığımız tatmini artırıyor
-Dahaa iyi ilişkiler
-iş hayatından daha fazla tatmin
-Hedeflere daha iyi odaklanma
-Ful potansiyeli ortaya çıkarma

-Hayat becerileri kendini bilmede artış
-ezbere verilen tepkilerden özgürleşme
-Duygularımızı daha iyi yönetme
-daha iyi iletişim
-Daha etkin konuşma
-Daha etkin dinleme
-Duygusal zekada artış
-duygusal esneklik

EGZERSİZ:

boş oda rahat ortam sandalye rahat oturuş

-bikaç hafif yüksek nefes.Daha sonra normal seyirde nefes.
-Daha sonra gözleri kapatalım
-Odağımızı vücudumuza doğru getirelim.
-Ayaklarımızın yere yaptığı basınca odaklanalım
-ellerimizin dizlerimize yaptığı basınca
-Vücudumuzun sandalyeye yaptığı basınca
-Daha sonra diyaframımıza göbek deliğimizin hemen yukarsında nefes alırken şişip inen yere odaklanalım bakalım ne yapıyor
-Biraz daha sonra bunu daha yakından inceleyelim nefesimizi , nerden başlıyor nefesiimiz nereye doğru gidiyor bakalım
-Şimdi dikatimizi serbest bırakalım bi müddet.
-Daha sonra yeniden vücudumuza dönelim : ilk önce ayaklarımızın yere yaptığı basınç ,daha sonra ellerimizin dizlerimize ,vücudumuzun sandalyeye yaptığı basınç : öncekiyle aynı
-Şimdi bulunduğumuz odaya odaklanalım
-Hazır olduğumuzda şimdi ve burada yavaşça gözlerimizi açalım.

3.HAFTA

Ders 3 özeti
Dikkatimizi dağatan 1 numaralı sorunlu düşünceler
Zihnimiz tıpkı gökyüzü gibi bazen bulutlu bazen açık

Mindfullnes zihnimizdeki hava durumunu tıpkı gökyüzünü yorumlamak gibi objektif bir biçimde gözlemleyebilme ,yönetebilme , savaşmak yerine barış içinde hayatımızı onlarla devam ettirebilme becerisi kazandırıyor.
Mindfullness pratiği en basit olarak dikatimizi yönlendirceğimiz yönü kendimiz seçmek demek.

Bölüm ismi : sessiz tanık olmak ve yargılamadan odaklanmak

Hayatımızın yarısında başka yerdeyiz anda değil. Bu sık sık olmuyor sürekli gidip geliyor kafamız.

Mindfullness egzersizinde bunu farkedip nazikçe geri getircez.

BUGÜNKİ EGZERSİZ : DÜŞÜNCELER EGZERSİZİ
-yine kimsenin bizi rahatsız etmiceği bir odaya geçiyoruz.
-kağıt ve kalemi alıp 2 dk boyunca aklımızdan geçen tüm düşünceleri yazın.
-örn kalemi aldınız ; aklınızdan birşey geçmediğini düşündünüz yazın , şuan bu egzersizi neden yapıyom yazdiniz. Yemek geldi bu aksam ne yicez, yaz.
-2 dknız var haydin başlayalım :

(2 min laters)
2 dk boyunca aklınızdan geçen herşeyi yazdınız.
Buna brain dumping deniyor. Beyin çöpünü atma.

Bunu 1 2 3 5 yapınca 1 ay içinde hem iyileştirici etki ; hemde kişinin aklından geçen düşunceleri görüp kendi hakkında fikir edinmesini saĝlıyor.
Bunu hergün yapamayız belki ama fırsat bulduķça haftada 1 2 yapalım.

-ayrıca 2.haftadaki egzersizimizi her sabah elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra ilk iş olarak yapalım.

4.HAFTA

Ders 4
Mindfullnes : tam tersi otopilot.
Otopilot :Beden burdayken kafanın başka yerde olması.

Otopilot-mindfullness karşılaştırması

Otopilotta ; alışkanlıklarla karar
Dürtüsel davranış
Gerçekleri ihmal
Detayları kaçırma
Seçimlerimizi sınırlandırma
Potansiyelimizi görmezden geliriz
Hayatın keyfini daha az çıkarabikiriz

Mindfullness ;
Farkındakla reaksyon
Seçimlerimizle davranırız
Gerçekleri kabulederiz
Detayları farkederiz
Seçimlerimiz artar
Potansiyelimizi keşfeder
Hayatın keyfini daha çok çıkarırız

Otopilot : daha önce nası davrandıysak kopya çeker ; buda hayatın bize heran sunduğu seçenekleri kapar.
Bu günlük rutinlerde işleri kolaylaştırıyo gözükebilir
Asıl mesele bi durumda daha ö ce kızdıysak ve bu daha iyiye çevirmediyse yine aynısını denemek.
Otopilotta gelişim çok olmuyor tepkileri vs.

Otopilotu kapatcak bikaç aktivite :
-spora giderken vb yanimiza telefon almayalım
-sevdiklerimizle hic gitmedigmiz biyer tadmadigimiz bir tad tadmak
-iliskiler rutinler icinde takilir ;
-uzun zamandir ertelediginiz angaryalari ortaya cikar ve yap :
-orn utu yaparken dikat8j gitti bu dusunceyi yaz ve devam et.

Sabah kalktin disi fircaliyorsun :kafa gittiyse nazikce getir . Kahvaltidasin ama sen orda degilsin ; toplayin yedignz seye getirin , ise gidceksinz arabadasınız , dikati yeniden oraya getir.
Ödev : kendini yakala getir.
Sevgiler.

5.HAFTA

5.hafta
Mindfull bir yaşama başlamak :
En önemli etken motivasyon.
Motivasyonu besleme için : mindfull yaşamın bize getirceği faydaları görebilme adına en önemli nokta : süreklilik. Hergün egzersiz.

Teoride günde 2 dk kolay gibi gözüksede çaba gerektirir. Çaba göstermezsen alışkanlığa dönüşmez ,dönüşürse çabana değer.

Mindfullness alışkanlığa bi dönüştümü ; el yıkama gibi zihni temizliyorsun.

Motivasyona 1.niyetten başlama ; niyet eşittir amaç. Niyetle oturmak çok önemli.

Mindfullnes tanım : kişinin kendi iradesiyle hayatı ve kendisini yargısız bi gözle görebilme becerisi.
Tanımı 3 parçaya bölersek ;
1.niyet
2.dikkat
3.davranış
Bu 3 noktayı herangi bişey yaparken sorarsan ; 1.bunu yaparken niyetim ne 2.dikatim tamamen burdami 3.yaparken yargılarım var mı , neleri yargiliyorum ve yargilar gerekli mi ?

Bikaç soru : üzerine çok düşünmeden niyetini yaz bi kalem kagıda.

1.soru ; mindfullness pratiği yapmak istiyorum çünkü mindfullnes bana ... kazandıracak.
2.soru : daha mindfull olsam yapacağım şeyler ....
3.soru : mindfullness egzersizi yapmak isteyişimdeki gerçek sebep ...
4.soru : bence mindfullness
Bu sorular gerçek niyetlerinizi netleştircek. Eğer cevapları yazdiysanız bunlar üzerine düşünün.

-size süpriz bi cevap varmi
-yazarken cidden dürüst oldunuzmu
-eklemek istediğiniz birşey var mı ?

Günlük hayatında bu kağıdı sakla. Ve bazen içinden gelmediği canın sıkıldıgı motivasyon azaldığında bu kağıdı çıkarın ve yapma niyetinizi kendinize hatırlatın. Bu cevaplar size güç vericek.

Ödev : bugüne kadar öğrendiğimiz egzersizleri çok değil günlük 5 dk yapın vakit ayırın. Sevgiler.

6.HAFTA

6.haftamız hayırlı olsun.

7.HAFTA

7.HAFTA

Herkese merhaba. Bugün viyana shunburn sarayının bahçesinden dersimizi yapıyoruz.

Bugün : Geçmişteki pişmanlıklar ve gelecek endişelerini görmek ve yönetmek : bunu konuşucaz.
Bizim gerçek evimiz şimdiki zamandır : hayatımızın gerçekleştiği yer burasıdır. Şimdiki zamanda daha mindfull bi şekilde yaşamayı öğrenmek : hem ayaklarımızın yere basmasını , hemde yaşadığımız hayattan daha fazla mutlu olmamızı sağlar.

Geçmişten öğreniriz : en değerli anılarımız orada saklıdır :
Gelecek ise dikkatimizi yönelttiğimizde bizi : iyimser kararlı hevesli yapabilir.
Yine de geçmiş ve gelecekte o kadar zaman geçirmek çokta iyi değil : Mindfullness dikkatimizi şimdiye çapalamada bize yardımcı olur.
Geçmiş çok güçlüdür : içinde biçok anıyı barındırır : bu deneyimlerden bazıları kötü deneyimlerdir.
Şimdimizi etkileyen deneyimlerin bazıları eskide olmuş anksyete yada benzer durumlardan kaynaklanır.
GEÇMİŞİ değiştiremeyiz ama genelde bunun yerine kendimizi şimdiki zamanda kısıtlama yoluna gideriz.
Zevklerden mahrum ederiz kendimizi ve şimdiki zamanda genelde mutlu olma kapasitemizi fırsatlarımızı biraz sınırlamış oluruz böyle davranırsak.

Geçmiş : onunla uzlaşmazsak suçluluk doğurur.
Gelecek : endişe oluşturur.
Mindfullnes ile şimdinin pozitif gücünü : geçmişte olan ilişkilerimizidüzeltmek için kullanabiliriz.
Şimdiki zmaanda : geçmişte olan bir meydan savaşına ihtiyaç yoktur.
Şimdi : sadece ona eşlik etmek için vardır.
Suçluluk ve pişmanlık hapishanesinden kaçmak için mindfullnesa ihtiyacımız vardır.
Mindfullnes pratiklerinde yaptığımız yargılamama egzersizini iyice öğrenmek : bu kaçışta anahtarımız olcaktır.
İşin birazcık daha derinine inersek : kendimize olan merhametin azlığı bizi geçmişin hapishanesinde tutar.
Kişinin kendine olan merhameti : mindfullnes egzersizleriyle yavaş yavaş yavaş gelişir.
Kendine merhamet göstermeyi öğrenen kişi : başkasına da merhamet göstermeyi öğrenir ve eski anılarında yaşadığı pişmanlıklar yada başka durumları affedebilir : kendine karşı merhamet gösterebilir

Suçluluk düşünce kalıbıyla olan hapishanelere bikaç örnek :
-Ben kötü bir çocuk-anne-baba- oldum.
-Bişeyle başedemiyorum
-hiçbişeyi başaramıyorum
-Bencilim
Şimdide geçmişteki Utanç düşünceleriyle alakalı birkaç örnek verelim :
-İlerleme konusunda başarısız oldum
-Duygularımı kontrol etme konusunda başarısız oldum
-sorumluluklarımı başaramadım
-Normal olamadım
-Herkes gibi olamadım

Kendimizi Bulduğumuz hücre : aslında kendi zihnimizin bir yapısıdır : kendimiz oluştururuz bunu ama çokta farkında olmayız : Çocukluktan itibaren başımıza gelen olayların bir bütünüdür .
ama bunu kırmanın yöntemi : Mindfullnes ile mümkündür. Mindfullnes egzersizi bize anahtarı sağlar.
Mindfullness egzersizlerini yapmaya başladıktan sonra dikatimizi şimdiki zamana verebiliriz. Dikatimizi şimdiki zamana vermeye başladıktan sonra da artık geçmişl bizi özgür bırakır. Elimizde anahtar kapıyı açıp sonrada özgürce yürümeye başlarız.

ev Ödevi : ilk 6 haftada yaptığımız egzersizlerin bir bütünü
1-nefes egzersizi
2-Vücut tarama
3-Düşünce yazma not alma egzersizi
Bunları günde 1 defa yaparsak 3 er 5 er dk yeterli olucaktır.
8.dersimizde başka biyerde buluşmak üzere : herkese sevgiler selamlar.

Aphelion

Yeni Fapstronot
Ekle beni. Tam olarak nerede açacağız grubu?

Fellow

Ay Yolcusu
Güzel birseye benziyor. Bende yerime rezerve edeyim. İlerde buralar hep dutluktu diyecem.

B

Brock

Misafir
Arkadaşlar eğer telegram dışı bi kanal tercih ediyorsak söyleyelim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6