Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mükemmelliyetçilik NeverFap'cilerin Tuzağı

mirror16

Venüs Yolcusu
Kişi kendinden bilir işi.
Bundan 1 yıl önce 1 hafta neverfap yapmış biri olarak an itibari ile sürecimin 14. günündeyim. Kendimde birtakım farklılıklar oldu.
Onları şöyle sıralayayım;
Göz altı morlukları baya baya ten rengimi aldı.
Konuşmam biraz daha iyi.(Konuşurken aklıma kelimeler gelmeyen birisi olarak, kelimeler aklıma gelmeye başladı)
Özgüven,özsaygı bir tık önceki halime göre yüksek.
Beyin sisim azaldı. Ama biraz daha var.
Anlama kabiliyetim arttı.
Biraz daha özgüvenli bir duruşum var.(Yüzümün vs.)
Bir diğer konu şuana kadar bir fap yapma isteğim olmadı. Aklıma düşünceler geliyor kendi kendine yok olup gidiyor. Kendimi kontrol edebiliyorum desem yeridir.
1-2 defa rüyalanacakken birden uyandım. O görüntüler zihnimde canlanırken kendimi kontrol edebildim. Sanırım bunun nedeni artık p*** içeriklerden iğrenmeye başlamış olmam ve azaltmam idi. (Sosyal medya'ya kaymıştım çok fazla.)

Sürecimden bu yana neler yaptım;
Kitap okuyorum(Suç ve cezayı okumayı bile istemeyen ben içimdeki enerji ile 6 günde bitirdim. )
Hızlı okuma kabiliyetimi geliştiriyorum.
Tedx,Podcast,Belgesel izliyorum.
Yürüyüş yapıyorum.
Şınav ve mekik çekiyorum.
Ders çalışıyorum.
Gereksiz youtube videoları yerine kişisel gelişim kategorili videolar izliyorum.

Olumsuz Yönlerim;
Geç uyanıyorum. (Saat 10-11 gibi. 6 da uyanmak istiyorum)
Sanırım gece 2,3,4'e kadar fap yapan biri olarak uykuma olumsuz etkileri oldu.(Uykum olduğu halde zorla, Bu fap saçmalığında bir ara huzursuz bacak sendromu oldu birkaç gün boyunca.)
Gece belli bir süre uyuyamıyorum.
Biraz hassaslaşma var p*** de. (Umarım zamanla düzelir)

Asıl konuya gelelim 1 yıl önce mezuna kalmış olan ben bu yıl tekrar kaldım ve artık hayatımın değişmesine karar verdim. O zaman 1 hafta nofap yaptım ondan sonra tekrar bataklığa düştüm. Bu sefer kararlıyım. Mükemmelliyetçilik dedim bu süreci olumsuz etkiliyor. En iyi şekilde monk mode ile ilerlemeye çalışıyorsunuz ve birden bam. Aynı bataklığa tekrar düş. Her şeyi birden kesmek yerine sürecin başlarında yavaş yavaş kesin. Birden kesince beyin afallıyor. (Fap birden kesin ama şeker,kafein,paket gıdaları yavaş yavaş.) Şuan ilk hafta yediğim şekerli,paket gıdalara son 7 gün içinde yemedim. Şu an tamamen kestim.Süreçte aksamalar olabilir kendizi bir gün geliştirirken bir gün flatline olur geliştiremezsiniz. Bunu hemen sürecim sekteye uğradı diye düşünme. Forumda görüyorum elim değdi sürecim bozuldu mu? vs. Bunlara kafayı takmayın. Sürece odaklanın. Sosyal medyayı bırakın. Bataklığa sürüklüyor lanetli algoritmalar.1 yıl önce dershane'ye gidiyordum o zaman tetikleyici doluydu. Kafamı nereye çevirsem tetikleyici.Bunu aşmak lazım. Bu her yerde aynı.Sağa bakıyorum aynı sola bakıyorum aynı. Işıklarda duruyorum etrafımı kontrol ediyorum yine aynı.Az önce solumda gördüm bakmıyorum diye kafama işliyor hop araba geliyor sola bakmak zorunda kalıyorsun.O yüzden mükemmelliyetçi davranmak yerine kendinizi kontrol edin. Ailemin yanına gidiyorum televizyon açık sonuçta yine aynı tetikleyiciler ve öyle bir şey ki bir an adam varken karşında bir an tetikleyici olabiliyor.(Ama hiç fap yapma isteğim gelmiyor. Biliyorum ki bu her yerde aynı olacak)Bak da demiyorum. Sadece saçmalık de geç. pmo öyle bir hal vermiş ki hemen tetikleniyordum. Televizyon olsun dışarıda biri olsun beni ilgilendirmiyor her insan güzel, her insan yakışıklıdır. Beynimle savaş veriyorum kafamı hemen çeviriyorum.O yüzden tetikliyeciyi görsem bile kafamı çevirip beni ilgilendirmediği düşünüp yoluma bakıyorum.Son olarak demek istediğim tetikleyiciler her yerde sen beyninle savaş verdiğin sürece fap de seni bırakmaz. Beynini kendi haline bırak bırak sürecine devam et. Çünkü bu saçma düşünceler 90 günde de 180 günde de aklına gelebilir.

Not:Günlük olarak belki buradan devam edebilirim 10-20 gün civarında tekrardan buraya yazabilirim.
P*** içerikleri daha öncesinde azaltmamında etkisi var sanırım.

None

Emekli Moderatör
Güzel yazın için teşekkürler.Mükemmelliyetçilik kontrol edilmesi çok zor bir güçtür ;eğer bir mucidin azmine sahip değilseniz ve uğruna canımı bile veririm diyecek bir hayaliniz yoksa asla mükemmelliyetçi olmamak lazım yoksa mükemmelliyetçi insanların çok büyük bir çoğunluğu gibi sadece zarar görürsünüz(Ör: benözgürbiriyim :D )

Bu arada konu tavsiyeler taktik motivasyonda açıldığı için konuya günlük olarak yazsan bile aynı bu yazı gibi taktik tavsiye motivasyon olarak devaö etmen gerekir

asdf1234

Mezun
"pmo öyle bir hal vermiş ki hemen tetikleniyordum"

Şunun farkına varmak muhteşem, gerçekten muhteşem. Umuyorum başarının cefasını çekip sonrasında da sefasını sürdüğün güzel bir üniversite dönemin olur.

Olaya saçmalık gözüyle bakmakta da ortak fikir sahibiyiz. Zaman zaman ikir alışverişi de yapabiliriz.

Saygılarla dostum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6