Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mutlu Olabiliyorum Siz De Olun!

Hades

Satürn Yolcusu
Bundan uzun zaman önce "mutlu olamıyorum" adlı bir başlık açmıştım. Gerek sizin tavsiyelerinizle gerek araştırıp denemelerimle bu sorunun çözümünü aradım ve artık bulduğumu düşünüyorum.

Önce neden kişisel gelişim konusu altında açıyorum bu başlığı kısaca ondan bahsedeyim;

Mutluluk. Mutluluk bu hayattaki en önemli şeylerden biridir. Çünkü mutlu olmadığımız zaman küçük-büyük sağlık sorunları, isteksizlik, irade kaybı gibi şeyler yaşadığınızı fark etmişsinizdir.
Kanser hastalarının iyileşme sürecinin hızlı, iyi geçmesi için mutlu olacağı şeylerin yapılması tavsiye edilir.
Depresyonda olan bir insanın bulunduğu durumu (sevdiği birini kaybetmek, işten çıkarılmak. vs.) atlatması için (kısaca) eğleneceği şeyleri yapmasını ve bu durumu düşünmemesi önerilir.
İnsan mutlu olduğunda bir şeyler yapmak ister öyle değil mi?

Şimdi gelelim mutlu olmanın önemine;

Saçların dökülmesi, baş ağrısı vs. bunlar genetik veya bir sağlık sorunu sebebiyle ortaya çıkmamışsa sebebi genelde stres oluyor. Stresin nedeni de en başına mutsuzluk tabi.
Mutsuzluğun nedeni; gelecek kaygısı, istediklerini yapamama korkusu, bir iş yaparken başka bir işi yapmayı düşünmek, uykusuzluk, bağımlılıklar...
Bunları düşündükçe batarız çözüm üretmek yerine sadece sorunu düşünüp streslere, bunalımlara gireriz sonra da burada sanki onların derdi yokmuş gibi mutlu olamıyorum adlı başlıklar açarız (kendi adıma konuşuyorum kimse yanlış anlamasın lütfen) kısaca mutsuzluk sağlık sorunlarına, tembelliğe, strese neden olur.

Peki nasıl mutlu olacağız?

Önce mutsuz olmamıza neden olan sorunları gün yüzüne çıkaracağız.
Yapmak istediğin, öğrenmek, gelişmek istediğin şeylerin çok zor olduğunu düşünmekte mutsuzluğunun sebebi olabilir.
Çıkardığımızı varsayıp devam ediyorum.

Gelecek kaygısı

Neden gelecek kaygısı yaşadığınızı düşünün. İş bulamamak mı?
Evine bakamamak mı?
Buldun mu?
Deneyerek, araştırarak, sorarak, soruşturarak sana en uygun işi bul ve bu işte en iyisi olmak için çalış.
Her işte bir "en iyi" vardır :)
Adım adım ilerleyerek zafere ulaş.
Bu da tamam mı?
O zaman mutsuz olmana sebep olan bir sorun çözüme ulaştı.
İçine oturan öküzlerden biri kalkmış olmalı.

Hadi şimdi diğer sorununu çözelim

İstediklerini yapamama korkusu.

Önce yapmak/öğrenmek istediklerinin bir listesini çıkar en önemli olandan daha az önemliye doğru sırala.
Liste beyninde hızlıca geçtiyse devam ediyorum.

Yapmak/öğrenmek istediğin şeyler:

bilgisayar programları öğrenmek.
özgüven kazanmak.
bir enstrüman öğrenmek.
...

Bunları en kolaydan en zora sırala.

Mesela özgüven:

kolay - insanlara saat sor.
orta - muhabbetlere dahil ol.
zor - muhabbet aç.

Her yaptığında bir tik at.
Bu gibi şeyleri kağıda dök ve çöz. Yaparken sakın strese girme çözüm bul, çözüm mutluluktur unutma.

Geçiyorum diğer sorunuma/sorunumuza;

"Bir işi yaparken diğer işi yapmayı düşünmek"
Nedir bu bir işi yaparken başka işi düşünmek?

Öncelikle her yaptığımızı bir iş olarak düşünelim;

Sabah uyandık ve yataktan kalkarken yatağı toplamayı, yatağı toplarken yüzünü yıkamayı, yüzünü yıkarken kahvaltıyı, kahvaltı ederken işini, işinde evini, evinde yatağı, yatakta yarını... Sonra bugün neden mutlu değilim. Böyle olmaz ki kardeşim.
( Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius) boşuna 'carpe diem' dememiş :)
Anı yaşayacaksın. Yemek yerken yemeğindeki yiyeceklerden ne kadar yedin hangisinden yemedin bunu düşün mesela. Ne iş yapıyorsan daha iyi nasıl yaparsın onu düşün daha mutlu olursun.

Tamam mısın? Nasıl kalkıyorlar tek tek değil mi?
Bir diğeri uykusuzluk konusu bunun hakkında bir-iki konu açılmış zaten ama kısaca bir şeyler yazmak iyi olabilir diye düşündüm:
Yatağa geçmeden, uyumadan önce demiyorum bak. Yatağa geçmeden en az 30 dk. önce bütün teknolojik aletlerden uzaklaş.
Uyumadan 2 saat önce bir şey yeme içmeyi bırak. Yattığında bir şey düşünmemeye çalış.
Sadece ve sadece yatağında uyumayı düşün. Bırak işlerini derslerini düşünmeyi. Çünkü onları yatağında halletmiyorsun.

Sizin bana zamanında verdiğiniz tavsiyelerden bazı kısa olanlarını da buraya eklemek istiyorum :)

sky0oz - "Kardeşim her şey olacağına varır kendini bunun gibi kaygı içeren düşüncelerle heder etme.
Mutlaka Rızık yiyeceğin bir kapı olur dediğin gibi 1 gün tatilinde de düşlediğin iş ile ilgili
planlar yaparsın ama sen şuan bunları fazla düşünme çünkü ne kadar çok düşünürsen
düşün işin içinden çıkamazsın kendi kendini yiyip bitirirsin tüm samimiyetimle
söylüyorum bunları sana kal sağlıcakla :)"

bakenga - "Budizm'de ve Schopenhauer felsefesinde insan sürekli bir şeyleri arzular, ona ulaşamadığı müddetçe
üzülür ve sıkılır. Ona ulaştığında ise çok kısa ve değmeyecek bir hazla karşılaşır. Ve hemen yeni arzular doğar,
bu insan hayatının kısır döngüsüdür. Bunu kırmak için arzulardan el çekmek ve vazgeçmek gerekir. Hayatın
çoğunlukla sıkıcı, kederli ve mutluluğun bir yanılsama olduğunu bilmek, beklentiyi azaltarak kendi kendine
yetiyor olmak; acıdan kaçarak sakin bir hayat yaşamanın tek yoludur."

isxo - "Kardeşim bence önce bir hedef belirleyeceksin. Bu hedefin kısa orta ve uzun vadeli olacak. Mesela kısa vadeli hedefin
o kaldığın sınavı vermek orta vadeli hedef üniversiteye girmek uzun vadeli hedef hayalini gerçekleştirmek gibi. Sonra bu
hedeflere yönelik plan yapacaksın. Zamanını iyi yöneteceksin. Önce en acil olana olmak üzere teker teker hedeflerine
yöneleceksin. Kısacası oturup çalışacaksın. Bunu kimse senin yerine yapmayacak. Sen yapacaksın kardeşim."

Bağımlılık konusu da burada yazmayı isterdim ama hem biraz uzun hem de ayrı bir konu olduğu için onu da başka bir başlıkta anlatmayı düşünüyorum. Bazı yerlerde doğaçlama yaptım yanlışım var ise söyleyin lütfen.
Umarım işinize yarar.

Mümkün olduğunca düzgün yazmaya çalıştım hatam varsa kusura bakmayın. Sağlıcakla kalın.

Moderatörün son düzenlenenleri:

vazgeçmeyeceğim1

Jüpiter Yolcusu
Gelecek kaygısı

Neden gelecek kaygısı yaşadığınızı düşünün. İş bulamamak mı?
Evine bakamamak mı?
Buldun mu?
Deneyerek, araştırarak, sorarak, soruşturarak sana en uygun işi bul ve bu işte en iyisi olmak için çalış.
Her işte bir "en iyi" vardır :)
Adım adım ilerleyerek zafere ulaş.
Bu da tamam mı?
O zaman mutsuz olmana sebep olan bir sorun çözüme ulaştı.
İçine oturan öküzlerden biri kalkmış olmalı.
Arkadaşlar yarın ne yapacağınızı çok kafaya takarsanız bugünü bay geçersiniz . Yarına çıkacağınız bile belli değilken neden şu anınızı öldürüyorsunuz ?

Lazkopat

Emektar Üye
Güzel yazmışın eline sağlık. En beğendiğim kısmı da ( Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius) boşuna 'carpe diem' dememiş :) . Aynen öyle anı yaşamak lazım.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6