Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mutluluk Ve Hayatın Türevi

Umut Bural

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
www.neverfapakademi.com
Bugün türev üzerine çalışırken türevin tanımının ruh halimizle ne kadar ilişkili olduğunu fark ettim.

Türev bir fonksiyonun anlık değişim oranına denir. 3'ün türevini alırken 3'e sağdan ve soldan yaklaşılır. Çünkü adı üstünde değişim oranı tek bir noktadan anlaşılamaz. Çok yakın da olsa bir noktaya daha ihtiyaç duyar.

Hayatımızı inişli çıkışlı bir fonksiyon olarak düşünelim. Ne kadar kötü durumda olursak olalım eğer ki gelişmek için çaba sarf ediyorsak yani nerede olursak olalım konumumuzu yükseltiyorsak değişim oranımız da yükseliyor. Bu oran pozitif oldukta duygu durumumuz da pozitif oluyor.

Başka bir örnekte 1000 liraya sahip iki kişiyi düşünelim. Sadece sahip olduklarını bilerek değerlendirmede bulunamayız. Ancak biraz önce birisinin 1500 diğerinin ise 500 liraya sahip olduğunu bilirsek birinin üzgün diğerininse memnun hissettiğini söyleyebiliriz.

Kısaca mutlu olmamız için iyi bir durumda olmamız değil daha iyi bir duruma gitmemiz, değişim hızımızın olabildiğince fazla olması gerekmekte. Neverfap sürecinde 50. Gündeki birisi 500. Gündeki birisinden iyi hissedebilir.

Birkaç aydır düşüncelerimi Medium üzerinden arşivliyordum. Artık zihnimde canlananları forumda arşivleyeceğim.

Sizlerin de aynı şekilde düşüncelerini, farkındalıklarını paylaşması beni çok memnun eder. Süreciniz daim olsun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6