Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Müzik Beyni PMO ve Uyuşturucu ile aynı şekilde uyarıyor !

Conclude

Satürn Yolcusu
Katılım
9 Kas 2020
Mesajlar
86
Tepki puanı
316
Puanları
74
Doygunluk bir zevki "tamamım ve rahatım" deyip gerçekleştirdikten sonra sonlandırmayı sağlar. Yemek yemenin ardında doyma hissi olmasaydı hepimiz obur lemurlar gibi ortalıkta gezemeyecek hale gelirdik. Orgazm olmasaydık sonu gelmez cinsel ilişki partilerinden bitap düşerdik.

Yani şuna varıyoruz: doygunluk yoksunluğu bağımlılık yaratır.

Şimdi haberimize geçebiliriz:

Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma bulgularına göre, beynin zevk merkezi olarak adlandırılan bölgesini etkinleştiren kimyasal bileşenleri engelleyen ilaçları kullanan katılımcıların müzikten etkilenmedikleri görüldü.

Araştırmaya göre zevk veya ödül hissi, beyinde iki evrede gerçekleşiyor. Birinci evre ileriye yönelik evre yani “isteme” evresidir ve dopamin adı verilen nörotransmiter tarafından yönlendirilmektedir. İkinci evre ise tamamlayıcı evre, yani “beğenme” evresidir ve beyindeki opioidler (vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddeler) tarafından yönlendirilmektedir.

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden psikolog Daniel Levitin, beynin kendi opioidlerinin müzikten alınan zevkle doğrudan bağlantılı olduğunun ilk defa bu araştırmayla gözlemlendiğini belirtiyor. Daha önce yapılan araştırmalarda opioidlerin yalnızca cinsel ilişki, yemek ve uyuşturucu deneyimlerinden alınan zevkle bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

Yürütülen araştırmada, opioidlerin müzikten alınan zevkle ne gibi bir bağlantısı olduğunu bulmak için katılımcılara naltrekson adında bir ilaç verilerek opioidlerin beyindeki etkilerinin engellenmesi sağlandı. Araştırma sonucunda, naltrekson alan katılımcıların müzik dinlerken yüz hareketlerinin oldukça azaldığı görüldü. Dinleyenlerin kişisel tepkileri ise nötr şarkıları değil yalnızca daha önceden beğendiklerini söyledikleri şarkıları dinlerken değişti. Araştırmacılar, nötr şarkıların zevk vermesi zaten planlanmadığından bu bulgunun şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Bulguların tam da tahmin ettikleri şekilde olduğunu belirten Levitin, katılımcıların deney sonrası paylaştıkları fikirlerin ise oldukça ilginç olduğunu söyledi. Örneğin naltrekson alan bir katılımcı, normalde en sevdiği şarkıyı dinlerken önceden hissettiği gibi hissetmediğini belirtirken bir başka katılımcı ise bir şarkının kulağa hoş geldiğini ama duygusal olarak bir şey hissetmediğini söyledi.

Araştırmacılar, elde edilen bulguların geniş bir popülasyon için geçerli sayılabilmesi için daha geniş çaplı bir araştırma yürütülmesi gerektiğini de ekledi.

Buna ek olarak araştırmacılar, beyindeki ödül sisteminin yalnızca bir bölümünün engellendiğini, gelecek araştırmalarda katılımcılar müzik dinlerken opioid sisteminin beyindeki dopamin ile nasıl etkileşime girdiğinin de incelenmesi gerektiğini ekledi.

Kaynak: Eski Forum
 

Mavimsi

Ay Yolcusu
Katılım
13 Kas 2020
Mesajlar
61
Tepki puanı
46
Puanları
21
Normal zamanda dinlemiyorum ama spor yaparkende müziksiz olmuyor ki.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst