Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nabız Değeri Hakkında Soru

The King

Deneyimli Üye
Merhaba arkadaşlar, son 6 aydır (1-1.5 ay ara verdim ramazanda) sürekli bisiklet ve spor var hayatımda.

Spordan önceki dönemlerde nabzımı ölçtüğümde 70-75 civarında çıkardı.

Az evvel biraz çarpıntı gibi bir şey hissettim. Ya da bir an bana öyle geldi. Şimdi ölçtüm 55 çıktı. ilk defa bu kadar düştüğünü görüyorum.

Normal bir değer mi bu? Bilgisi olan var mı? İnternette genelde 60-100 arası değerler verilmiş.

Tıp Fakültesi

Merkür Yolcusu
Yetişkin ve sağlıklı insanlarda kalp atış hızı dakikada 60-100 aralığında olması normaldir. Uzun zamandır sporla ilgilenen kişilerde nabız 45-60 seviyelerine kadar düşer. Kalp atış hızınız dinlenme esnasında ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Çünkü nabız normal seyrinde yüksek olduğunda felç ve kalp krizi gibi hayatı tehlikeye sokan durumlara sebebiyet verebilir. Kalbiniz dakikada 50-70 arasında atıyorsa çok iyi:), 70-85 arasında atıyorsa normal nabız, 85 ve üzeri atıyorsa yüksek nabız olduğu söylenebilir.
Kaynak:

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Nabız aşırı yüksek değilse normaldir. Nabız 40'ın altında ve 200'ün üzerindeyse doktora görünmeni kesinlikle öneririm. Ben ağır spor yapıyorum. İlk başlarda spor sırasında nabzım 190 lara dayanırdı. Oturur halde de bazen 50-55 değerleri görüyorum. Normaldir. Aritmi yoksa (düzensizlik) kafana takma. Sürekli yükselip alçalıyorsa acilen doktordan randevu almalısın.

Dostum, yoğun spor yaptığım dönemlerde dinlendiğim günlerde 56-60 arası nabız çıkıyordu. Bunun sebebi, kalp kaslarının çok güçlü olmasına bağlı olabilir. Ama kendinde bir anormallik hissediyorsan doktora görünmeni tavsiye ederim.

The King

Deneyimli Üye
Dostum, yoğun spor yaptığım dönemlerde dinlendiğim günlerde 56-60 arası nabız çıkıyordu. Bunun sebebi, kalp kaslarının çok güçlü olmasına bağlı olabilir. Ama kendinde bir anormallik hissediyorsan doktora görünmeni tavsiye ederim.
Dostum eğer belirttiğiniz gibiyse umuyorum ki her şey yolundadır. Bir anlık ağrı gibi bir şey oldu. Başta çarpıntı sandım. Sonra ölçümünü yapınca normal ve iyi seviyelerde olduğunu gördüm. Yani genel olarak iyiyim çok şükür. Değerin ne ifade ettiğini bilmediğim için küçük bir merak sardı. O yüzden :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6